Samsung Exynos 4 Quad oficjalnie. Zasili "następny smartfon Galaxy"

Samsung zaprezentował dzisiaj oficjalnie czterordzeniowy układ Exynos 4 Quad. Potwierdził też, że będzie z niego korzystał smartfon Galaxy S III.

Procesor Exynos 4 Quad konkurować ma z układem NVIDIA Tegra 3. Został on wykonany w oparciu o 32-nanometrowy proces technologiczny high-k metal gate i oferuje do dyspozycji użytkownika cztery rdzenie ARM Cortex-A9, z których każdy taktowany jest zegarem 1,4 GHz.

Nowość w porównaniu do poprzednika, 45-nanometrowego układu Exynos 4 Dual, cechować ma się dwukrotnie większą wydajnością idąca w parze z mniejszym o 20% apetytem na energię.

Niestety chip nie wygląda już to tak oszałamiająco jeżeli weźmiemy pod uwagę jego graficzną część. Okazuje się bowiem, że dysponuje on takim samym układem graficznym (Mali-400 GPU) jak wspomniany wcześniej Exynos 4 Dual. Jedyna różnica dotyczy taktowania, które zostało podniesione z 266 MHz do ponad 400 MHz.

"Galaktyczne" spekulacje rozwiane

Co najważniejsze, wraz z prezentacją nowego układu Samsung potwierdził, że będzie z niego korzystał "następny Galaxy", czyli smartfon który zostanie oficjalnie zaprezentowany już 3 maja.

Jak widać Samsung unika nazwy Galaxy S III. Czy jednak będzie się on właśnie tak nazywał, czy też inaczej, nie zmienia to faktu, że będzie to nowy flagowy smartfon koreańskiej firmy mający skutecznie powalczyć z Apple iPhone'em 4S i jego następcą.