Samsung Exynos 980 - poznaliśmy procesor Galaxy S11

Nowe CPU z wbudowanym modemem 5G prawdopodobnie znajdziemy w najnowszych flagowcach z Korei.

Samsung zaprezentował swój najnowszy procesor mobilny Exynos 980 na targach IFA 2019 w Berlinie. Chip jest godny uwagi głównie ze względu na wbudowany modem 5G. Rozwiązanie to jest dużo bardziej wydajne energetycznie oraz nie zajmuje tak dużo przestrzeni w obudowie.

Samsung Exynos 980 - poznaliśmy procesor Galaxy S11

Dzięki dodaniu modemu sieci 5G bezpośrednio do procesora Samsung jest już przygotowany do produkcji flagowych smartfonów na rok 2020. Prawdodpobnie wszystkie przyszłoroczne flagowce z Korei wykorzystają układ Exynos 980 i będą kompatybilne z 5G.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Galaxy S25 zrobi coś czego Galaxy S22 Ultra nie potrafił? Samsung szykuje spore zmiany

W chwili obecnej Samsung posiada urządzenia z modemem 5G takie, jak Galaxy S10 5G oraz Note 10+ 5G. Są to najdroższe urządzenia ze swoich serii i posiadają dedykowany modem 5G. Pierwsze testy wskazują, że rozwiązanie to pochłania bardzo dużo baterii i wydziela sporą ilośc ciepła. Więcej informacji na temat praktycznych testów sieci 5G z wykorzystaniem Samsunga Galaxy Note 10+ 5G znajduje się tutaj.

Samsung prezentując najnowszy układ zmienił schemat nazewnictwa. Exynos 980 jest następcą Exynos'a 9825, którego można znaleźć w modelach Galaxy Note 10 oraz Exynos'a 9820 znanego z całej serii Galaxy S10.

"Z 5G zintegrowanym w Exynos 980, Samsung naciska, aby 5G było bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników i nadal wprowadzać innowacje na rynku telefonii komórkowej 5G" powiedział Ben Hur, wiceprezes System LSI marketingu w Samsung Electronics.

Exynos 980 wyprodukowany jest w 8 nm procesie technologicznym. Modem zintegrowany z procesorem obsługuje sieci od 2G do 5G. Maksymalna prędkość pobierania podczas połączenia z 6 GHz siecią 5G może sięgać nawet 2,55 gigabitów na sekundę. Do tego dochodzi również obsługa najnowszego standardu Wi-Fi 6.

Układ Exynos 980 wyposażono również w NPU (Neural Processing Unit) - jednostkę przetwarzania neuronowego. Podobne rozwiązanie można znaleźć w układach Kirin od Huawei. Pozwala ona na szybsze przetwarzanie danych na potrzeby AI.

Najnowszy procesor Samsunga konkurował będzie z Qualcomm Snapdragon 865.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: