Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Samsung już wiosną zaprezentuje kolejną generację swoich świetnie przyjętych średniaków. Co wiemy o następnym przedstawicielu serii, czyli Galaxy A53? Czy będzie on dobrą alternatywą dla flagowców z serii Galaxy S22?

Fot. digit.in / @OnLeaks

Zeszłoroczne średniaki Samsunga okazały się sprzedażowym hitem. Smartfony z serii Galaxy A52, które na rynku zadebiutowały wiosną 2021 roku okazały się tak dużym hitem, że kilka miesięcy później producent zdecydował się na wypuszczenie dodatkowego wariantu tego smartfona, czyli modelu Galaxy A52s. Ten z kolei oferował nieco lepszą wydajność w porównaniu do bazowego modelu.

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Samsung Galaxy A52s

Możemy więc spodziewać się, że tegoroczny model po raz kolejny będzie jednym z lepszych smartfonów z segmentu średniaków, który dostępny będzie na rynku w 2022 roku. Co zaoferuje? Jak będzie prezentować się jego specyfikacja techniczna? Kiedy będzie dostępny oraz ile będzie kosztować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Będzie on aktualizowany w oparciu o nowe informacje.

Zobacz również:

  • Pełna specyfikacja gamingowego potwora Lenovo Legion Y90
  • Najciekawsze nadchodzące smartfony ze składanym ekranem 2022 roku [24.01.2022]
  • Oto aparat Samsunga Galaxy A53!

Samsung Galaxy A53 - Data premiery

Kiedy możemy spodziewać się możliwości zakupu tegorocznego średniaka? Z pewnością pojawi się on wiosną tego roku. Aby pokusić się o dokładniejsze przewidywania, musimy prześledzić daty premier poprzednich reprezentantów tej serii. A te prezentują się następująco:

  • Samsung Galaxy A50: 25 lutego 2019 roku
  • Samsung Galaxy A51: 12 grudnia 2019 roku
  • Samsung Galaxy A52: 19 marca 2021 roku

Premiera nowej wersji tego urządzenia - modelu Galaxy A52s - miała natomiast miejsce kilka miesięcy później, a dokładnie 17 sierpnia 2021 roku. Czy w tym roku Samsung ponownie zdecyduje się na podobny zabieg? Wszystko zależeć będzie przede wszystkim od popularności nowego modelu.

Widzimy więc, że koreański producent w ciągu ostatnich kilku lat nie był konsekwentny w kwestii premier kolejnych przedstawicieli serii. Pierwsze przecieki o urządzeniu sugerowały jednak, że jego premiera nastąpi w pierwszych miesiącach bieżącego roku, więc marzec wygląda na bardzo prawdopodobny termin.

Samsung Galaxy A53 - Cena

Seria Galaxy A50 jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu średniaków Samsunga. Ceny poprzednich urządzeń oscylowały wokół dwóch tysięcy złotych - Koszt Galaxy A52 w momencie premiery wynosił 1899 złotych, a modelu Galaxy A52s: 1999 złotych. Dlatego też możemy śmiało zakładać, że tegoroczny model także będzie startował z tego pułapu.

Samsung Galaxy A53 - Sprawdzony design przepisem na sukces?

W pierwszych przeciekach, które pojawiały się jeszcze jesienią ubiegłego roku mogliśmy zobaczyć model Galaxy A53 na pierwszych grafikach. Te z kolei pokazują, że tegoroczne urządzenie będzie bardzo podobne do swojego poprzednika.

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Fot. digit.in / @OnLeaks

Możemy liczyć więc na płaski ekran z małym wycięciem na przedni aparat i wąskimi ramkami wokół, z nieco grubszą dolną krawędzią. Będzie to płaski panel o przekątnej około 6,5 cala oraz 120 Hz częstotliwości odświeżania, który znamy z dostępnego na rynku modelu. Boki smartfona mają być lekko zaokrąglone.

Największa i zarazem najmniejsza różnica będzie miała miejsce z tyłu urządzenia. Z nieoficjalnych grafik dowiadujemy się bowiem, że producent zdecyduje się na niemal identyczny układ aparatów na pleckach, jak w przypadku modeli Galaxy A52 oraz Galaxy A52s. Jedyna różnica będzie taka, że wyspa zostanie nieco inaczej wkomponowana w tylny panel. Zamiast mocno odstającej wyspy otrzymamy nieco bardziej łagodne przejście z plecków, do części z aparatami. Będzie to więc niezwykle estetycznie i schludnie wykonane urządzenie, które z pewnością będzie cieszyć oko i sprawiać wrażenie droższego, niż rzeczywiście jest.

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Fot. digit.in / @OnLeaks

W dolnej krawędzi znajdzie się miejsce dla portu USB Typu C, mikrofonu, tacki na kartę SIM i głośnika. Zabraknie natomiast wejścia słuchawkowego.

Także wymiary nowego urządzenia będą zbliżone do poprzedników. Całość ma mierzyć bowiem 159.6 x 74.7 x 8.14 mm, (9,73 mm grubości na wysokości wyspy z aparatami). Będzie więc nieznacznie cieńszy od modelu Galaxy A52.

Samsung Galaxy A53 - Lepsza wydajność?

Z uwagi na fakt, że Samsun Galaxy A53 będzie reprezentantem segmentu średniaków, możemy zakłada obecność jednego z układów Qualcomm z serii Snapdragon 700. Urządzenie to pojawiło się już w bazie danych Geekebench, jednak nie możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić jaki chip napędzał testowanego smartfona. Testowana jednostka posiada 6 rdzeni o taktowaniu 2,0 GHz oraz dwa wydajne rdzenie o taktowaniu 2,4 GHz. Możemy więc zakładać, że jednym z nich będzie jednostka Exynos, a drugą któryś z procesorów Qualcomm z serii Snapdragon, lub MediaTek Dimensity. Otrzymał on 6 GB pamięci operacyjnej oraz układ graficzny Mali G68.

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Podejrzewamy, że takie rozwarstwienie może być próbą poradzenia sobie z kryzysem na rynku półprzewodników i zminimalizowania opóźnień w produkcji i dostawach.

Możemy także spodziewać się obecności preinstalowanego systemu operacyjnego Android 12 oraz najnowszej wersji nakładki One UI 4.0.

Urządzenie otrzyma zapewne znany z poprzedniej generacji wyświetlacz AMOLED o 120 Hz częstotliwości odświeżania.

Samsung Galaxy A53 - Lepsze aparaty?

Jedne z pierwszych informacji, które zostały przekazane przez portal GalaxyClub.nl, sugerowały jednak coś zupełnie innego. O ile w ciągu ostatnich trzech lat producent dość regularnie poprawiał jakość i parametry aparatów, to holenderscy dziennikarze są zdania, że w tym roku otrzymamy taki sam zestaw aparatów, jak w ubiegłym roku.

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Fot. digit.in / @OnLeaks

Będzie to więc zestaw z 64 MP aparatem głównym. Warto jednak wziąć pod uwagę, że telefon otrzyma nowe oprogramowanie, więc jakość zdjęć może ulec poprawie bez konieczności ulepszania parametrów technicznych aparatu. Na potwierdzenie tych informacji musimy jednak jeszcze poczekać.

Samsung Galaxy A53 - co jeszcze wiemy?

Samsung Galaxy A53 5G będzie posiadał akumulator o pojemności 5000 mAh. Będzie to więc dość pojemna bateria, która spokojnie powinna wystarczyć nam na cały dzień pracy z dala od ładowarki. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że producent wyposaży użytkowników w ładowarkę już w momencie zakupu i umożliwi szybkie ładowanie akumulatora. Jeżeli tak się stanie, możemy ponownie oczekiwać, że Samsung okaże się królem średniaków i zdominuje ten segment na kolejny rok.

Urządzenie będzie dostępne w pięciu kolorach. Galaxy A53 5G będzie także wodoszczelny, czego dowodem będzie certyfikat IP67 (lub może nawet IP68). Spodziewamy się, że Samsung zrezygnuje z produkowania urządzeń, które nie obsłużą sieci komórkowej 5G.

AKTUALIZACJA 22.01.2022

Samsung Galaxy A53 5G z Exynosem 1200 przetestowany!

W bazie danych Geekbench pojawiły się wyniki testów syntetycznych nadchodzącego średniaka Samsunga.

Tym razem z niemal stuprocentową pewnością możemy stwierdzić, że testowany był model z procesorem Exynos 1200. Najprawdopodobniej to taki wariant będą mogli kupić chętni w Polsce. Jak prezentują się jego wyniki?

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

W teście jednowątkowym Samsung Galaxy A53 5G uzyskał wynik 743, a w teście wielowątkowym osiągnął 1900 punktów. Oznacza to, że smartfon zaoferuje użytkownikom większą wydajność, niż jego poprzednik, który w trakcie takich samych testów uzyskał następujące wyniki: 553 oraz 1727.

Z raportu dowiadujemy się, że urządzenie wyposażone jest w ośmiordzeniowy procesor, posiadający 6 rdzeni o 2 GHz częstotliwości taktowania i 2 wydajne rdzenie o częstotliwości taktowania 2,4 GHz. Wspierany jest przez 6 GB pamięci operacyjnej. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 12.

AKTUALIZACJA 21.01.2022

Samsung Galaxy A53 5G rozebrany na części!

Ostatnie informacje i certyfikaty uzyskane przez Samsunga potwierdziły zapowiadany wcześniej wygląd urządzenia. W bazie danych chińskiego urzędu TENAA pojawiły się bowiem pierwsze fotografie smartfona.

Teraz natomiast możemy zobaczyć jak tegoroczny średniak koreańskiego producenta będzie wyglądał rozłożony na czynniki pierwsze! Do fotografii poszczególnych elementów Samsunga Galaxy A53 5Gdotarli dziennikarze portalu 91mobiles.com. Możemy zobaczyć na nich takie elementy jak ramka urządzenia, jego tylny panel oraz odlew, służący do wytwarzania kolejnych elementów. Zobaczcie je poniżej:

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: 91mobiles.com

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: 91mobiles.com

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: 91mobiles.com

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: 91mobiles.com

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: 91mobiles.com

To po raz kolejny potwierdza, że Samsung Galaxy A53 będzie w dużej mierze korzystał z designu swojego poprzednika. Na pleckach znajdziemy zestaw czterech aparatów i lampę błyskową, co potwierdzone zostało w danych certyfikacyjnych.

AKTUALIZACJA 20.01.2022

Samsung Galaxy A53 z kolejnymi certyfikatami!

Kolejny z chińskich urzędów przyznał koreańskiemu producentowi certyfikaty, które są niezbędne do sprzedaży urządzeń na terytorium Państwa Środka.

Najnowsze informacje pochodzą z baz danych TENAA. Dokumentacja pozwala nam na rzut oka nie tylko na niektóre elementy specyfikacji technicznej smartfona, ale także jego wygląd:

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: tenaa.com.cn

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: tenaa.com.cn

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: tenaa.com.cn

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Źródło: tenaa.com.cn

Po raz kolejny widzimy, że urządzenie będzie niemal identyczne jak jego poprzednik. Widzimy wyspę z aparatami w takim samym układzie jak w modelu Galaxy A52 oraz nieco łagodniejsze przejście pomiędzy nią, a pleckami.

Wiemy już także nieco więcej o jego specyfikacji technicznej. Smartfon posiadał będzie wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,46 cala, charakteryzujący się rozdzielczością Full HD+. W wyświetlaczu umieszczony będzie także czytnik linii papilarnych. Procesor (najprawdopodobniej Exynos 1200) wyposażony będzie w rdzenie o częstotliwości taktowania 2-2.4 GHz. Wspierany będzie przez 8 GB pamięci operacyjnej i 128/256 GB wbudowanej pamięci masowej. Na pleckach znajdziemy zestaw czterech aparatów: 64 MP, 12 MP, 5 MP, 5 MP, a z przodu 32 MP aparat selfie. Bateria smartfona to akumulator o pojemności 4860 mAh.

AKTUALIZACJA 18.01.2022

Samsung Galaxy A53 tylko z ładowarką 15 W?

Samsung Galaxy A53 5G w końcu zaczyna otrzymywać pierwsze niezbędne certyfikaty. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość, która oznacza, że powoli zbliżamy się do terminu jego premiery. Mniej ciekawe wiadomości pojawiają się jednak w samych dokumentach.

Średniak Samsunga pojawił się bowiem w bazie chińskiego urzędu 3C. Urządzenie nosi numer seryjny SM-A5360.

Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [22.01.2022]

Z tych dokumentów dowiadujemy się nieco więcej o możliwościach ładowania smartfona. Tuż po wypłynięciu tych danych pojawiły się przecieki o tym, że urządzenie ma wspierać szybkie ładowanie 25 W oraz posiadać ładowarkę w zestawie sprzedażowym.

Jeżeli jednak liczycie, że Samsung dołączy właśnie taką ładowarkę, to możecie się rozczarować. Najnowsze doniesienia sugerują, że koreański producent wyposaży kupujących w kostkę, która umożliwi ładowanie jedynie 15 W. Oznacza to, że jeżeli będziecie chcieli wykorzystać pełnię możliwości Samsunga Galaxy A53 w zakresie ładowania, będziecie musieli samodzielnie dopasować odpowiednią ładowarkę.

Zobacz także: Znamy ceny tabletów Samsung Galaxy Tab S8!

Aktualizacja: 21 stycznia 2022 11:48
Aktualizacja: 20 stycznia 2022 09:42
Aktualizacja: 18 stycznia 2022 11:01