Samsung Galaxy Fold vs Huawei Mate X: Porównanie składanych smartfonów

Oficjalnie nie można jeszcze kupić żadnego z tych urządzeń, ale posiadamy już wystarczająco dużo informacji, aby porównać ze sobą dwa flagowe składane smartfony.


Producenci prezentują coraz więcej składanych smartfonów. Każdy z nich ma swoją wizje na nowy rodzaj urządzeń mających połączyć zalety telefonu i tabletu. Łączy je także horrendalnie wysoka cena. Dwaj główni gracze zaprezentowali już swoje składane telefony. Zarówno Samsung Galaxy Fold, jak i Huawei Mate X mają się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Przed oficjalnym wprowadzeniem do sprzedaży porównujemy je pod względem specyfikacji technicznej oraz budowy i sprawdzamy, które z nich wypada lepiej.

Zobacz również:

  • Akurat na tę jedną zmianę w Samsungu Galaxy Fold 5 czekałem. Jednak się nie pojawi
  • Najlepsze dyski przenośne 2023
Samsung Galaxy Fold vs Huawei Mate X: Porównanie składanych smartfonów

Źródło: pcworld.idg.com.au

Wyświetlacz

Huawei Mate X posiada składany wyświetlacz. Urządzenie może być złożone, półotwarte lub otwarte w całości - wtedy staje się tabletem. Ekran po rozłożeniu ma przekątną 8 cali i rozdzielczość 2480 x 2200 pikseli. Po złożeniu staje się nadal może być używane jako smartfon o przekątnej ekranu wynoszącej 6,3 cala i rozdzielczości 2480 x 892 pikseli lub 6,6 cala i rozdzielczości 2480 x 1148 pikseli.

Samsung Galaxy Fold. Koreański producent zastosował nieco inną konstrukcje. Gdy chcemy używać urządzenia jako zwykły telefon mamy do dyspozycji ekran o przekątnej 4,58 cala i rozdzielczości 1960 x 840 pikseli. Po otwarciu Galaxy Fold staje się tabletem z ekranem Dynamic AMOLED o przekątnej 7,3 cala i rozdzielczości 1536 × 2152 pikseli.

Samsung Galaxy Fold vs Huawei Mate X: Porównanie składanych smartfonów

Źródło: pcworld.idg.com.au

Procesor i pamięć

Pod maską Huawei Mate X znajdziemy autorski procesor HiSilicon Kirin 980, 8 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 512 GB wbudowanej pamięci masowej. Nie wiadomo jeszcze, czy urządzenia posiada slot na karty pamięci w standardzie NanoMemory.

W przypadku Samsunga Galaxy Fold Koreańczycy również zastosowali autorski procesor Exynos wykonany w 7 nm procesie technologiczny, ale dostępna ma być także konfiguracja z chipem Qualcomm Snapdragon 855. W obu konfiguracjach znajdziemy 12 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 512 GB wbudowanej pamięci masowej. Zabrakło slotu na karty pamięci.

Design

Huawei Mate X posiada zewnętrzny system składania, który powoduje zawinięcie się ekranu wokół jednej z krawędzi obudowy. Jest to bardzo sprytne i efektowne rozwiązanie, ale nie wiemy jak sprawdzi się podczas codziennego użytkowania. Chiński producent zaimplementował dwie baterie, które posiadają łącznie pojemność 4500 mAh, a samo urządzenie ładowane jest za pomocą szybkiej 55 W ładowarki. Czytnik linii papilarnych zintegrowano z przyciskiem zasilania i umieszczono z boku. Huawei zastosował własny modem 5G - Balong 5000.

Samsung Galaxy Fold posiada składany ekran znajdujący się wewnątrz urządzenia. Telefon składa się jak książka. Rozwiązanie to nie wygląda tak innowacyjne, jak u chińskiego konkurenta, ale wydaje się bardziej trwałe. Co jednak, jeżeli do środka dostaną się okruchy lub piasek? Dodatkowo 7,3 calowy ekran posiada charakterystyczne wycięcie na kamery. Również Samsung zdecydował się na umieszczenie czytnika linii papilarnych z boku urządzenia. Bateria również posiada dwa ogniwa o łącznej pojemności wynoszącej 4380 mAh. Zastosowano technologię PowerShare umożliwiającą zwrotne ładowanie bezprzewodowe.

Samsung Galaxy Fold vs Huawei Mate X: Porównanie składanych smartfonów

Źródło: pcworld.idg.com.au

Aparat

Huawei Mate X posiada aparat złożony z trzech obiektywów firmowanych przez Leica umieszczonych bezpośrednio w zawiasie. Nie wiadomo, czy to te same obiektywy, które zastosowano w Mate 20 Pro, czy też nowszym modelu P30 Pro. Niezależnie od tego możemy być pewnie, że Huawei zadbał o jakość zdjęć, a Mate X będzie się pod tym względem pozytywnie wyróżniał.

Samsung Galaxy Fold posiada łączenie aż sześć obiektywów. Do dyspozycji pozostaje 10 Mp aparat o przesłonie f/2,2 z przodu, dwuobiektywowa kamera o rozdzielczości 10 Mp (f/2,2) i 8 Mp (f/1,9) po rozłożeniu, a także trzy obiektywy z tyłu: 16 Mp (f/2,2), 12 Mp (f/5-f/2,4) i 12 Mp tele obiektyw (f/2,4 + TOF).

Klienci z Korei Południowej dostaną urządzenie z modemem 5G. Na inne rynki Samsung planuje wprowadzić konfiguracje wyposażoną w modem 4G LTE.

Oprogramowanie

Konstrukcja Huawei Mate X pozwala na zmniejszenie problemów związanych z kompatybilnością, skalowaniem oraz przenoszeniem aplikacji pomiędzy poszczególnymi ekranami, ale niesie to za sobą ograniczenia w pracy wielozadaniowej. Na demo Mate X widać było, że urządzenie bez problemu radzi sobie z pracą na dwóch aplikacjach w tym samym momencie, podczas gdy Galaxy Fold pozwala użyć do trzech aplikacji na raz. Dodatkowo większa ilość pamięci operacyjnej RAM ułatwi korzystanie z wielu aplikacji.

Składane smartfony niosą za sobą wiele problemów związanych z optymalizacją systemu oraz jego skalowaniem. Samsung podczas prezentacji podkreślał że współpracował z Google, aby wyposażyć Galaxy Fold w oprogramowanie, które zapewnia bezproblemową pracę z wieloma aplikacjami oraz przenoszenie ich pomiędzy ekranami.

Samsung Galaxy Fold vs Huawei Mate X: Porównanie składanych smartfonów

Źródło: pcworld.idg.com.au

Cena

Huawei będzie sprzedawał Mate X za 2300 euro (około 9850 zł). Galaxy Fold jest nieco tańszy. Cena detaliczna ustalona przez Samsunga wynosi 2000 euro (około 8560 zł).

Podsumowanie

Zarówno Huawei Mate X, jak i Samsung Galaxy Fold to rewolucyjne urządzenia. Są one pokazem możliwości producentów oraz dzisiejszej technologii. Samsung oraz Huawei podążyli własnymi ścieżkami podczas projektowania składanych smartfonów. Wiemy na pewno, że Mate X oraz Galaxy Fold to tylko ciekawostka na rynku smartfonów. Są to urządzenia innowacyjne, ale niedopracowanie i horrendalnie drogie. Ilość wyprodukowanych egzemplarzy będzie ograniczona, ale klientów z pewnością też nie będzie wielu (ze względu na cenę).

Samsung Galaxy Fold to urządzenie dla osób liczących na jak największą produktywność. Propozycja od Huawei kładzie większy nacisk na wygląd.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: