Samsung Galaxy Nexus. Pierwszy czysty Android Ice Cream Sandwich

Samsung Galaxy Nexus jest pierwszym urządzeniem działającym pod kontrolą czystego Androida Ice Cream Sandwich, a drugim które powstało przy ścisłej współpracy Google i Samsunga. Sprawdzamy, czy jest to faktycznie topowy sprzęt.


Linia Nexus i Ice Cream Sandwich

Samsung Galaxy Nexus pochodzi z linii smartfonów, które nie są przeznaczone do końca dla zwykłego konsumenta. Powstał w ścisłej współpracy producenta z dostawcą oprogramowania, którym jest Google. Został zaprezentowany w październiku zeszłego roku. To na tej linii prezentowane są najnowsze odsłony systemu Android, a wersja 4.0 Ice Cream Sandwich po raz pierwszy pojawiła się właśnie na modelu Samsung Galaxy Nexus. O oprogramowaniu pisaliśmy już na podstawie poprzedniego modelu Samsung Nexus S, który otrzymał aktualizację. O wersji Ice Cream Sandwich, którą przygotował HTC przeczytacie w osobnym artykule - poniżej skupiliśmy się na tym jak Galaxy Nexus wypada na tle konkurencji pod względem sprzętowym, nie software’owym.

System Android 4.0 Ice Cream Sandwich

System Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Specyfikacja i wygląd

Najnowszy smartfon z linii Nexus jest urządzeniem bardzo atrakcyjnym wizualnie. Samsung przyłożył się do niego i sprawia dużo lepsze wrażenie niż nieco plastikowy Galaxy S II. Przód telefonu to jednolita tafla szkła skrywająca ekran bez żadnych przycisków. Miłym zaskoczeniem jest pulsująca dioda powiadomień znajdująca się pod ekranem, której brakuje w innych urządzeniach koreańskiego producenta. Nad ekranem znajduje się jedynie głośnik i ledwo widoczny obiektyw kamery do wideorozmów, czujnik zbliżeniowy i czujnik natężenia światła. Przycisk blokady znajduje się po prawej stronie urządzenia na odpowiedniej wysokości. Po przeciwnej stronie znajduje się regulacja głośności. U dołu znajdują się jedyne dwa porty, jakie posiada urządzenie, czyli minijack do zestawu słuchawkowego oraz microUSB do zgrywania danych i ładowania baterii. Na prawym boku znajdują się trzy kropki będące złączem dla stacji dokującej. Z tyłu rzuca się w oczy obiektyw aparatu 5 megapikseli wraz z lampą błyskową oraz dwa logo - Google i Samsunga. Zdejmowana od góry klapka jest bardzo podobna do tej, którą znamy z Samsunga Galaxy S II oraz Samsunga Galaxy Note. Jest cienka, elastyczna i nie sprawia solidnego wrażenia, ale nie mieliśmy z nią żadnych problemów. Skrywa ona baterię i slot karty SIM. W wolnej sprzedaży dostępne są wybrzuszone klapki wraz z powiększonymi akumulatorami, co może zainteresować osoby intensywnie wykorzystujące smartfon.

Ekran

Jedną z zalet jest bardzo dobry ekran. Wykonany w technologii Super Amoled HD posiada rozdzielczość 1280 na 720 pikseli i panoramiczne proporcje 16 na 9. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie podczas oglądania filmów. Ekran posiada dużą przekątną, bo aż 4.65 cala ale ta wartość jest tylko na pozór straszna. Galaxy Nexus nie posiada przycisków systemowych, które są wyświetlane na ekranie, dzięki czemu jest on podobnych gabarytów co flagowy model Samsunga Galaxy S II. Ekran ma tylko jedną wadę, którą jest brak Gorilla Glass jako materiału chroniącego ekran, i niestety skutkuje to zwiększoną podatnością na zarysowania. O ekran trzeba w tym smartfonie wyjątkowo dbać. Jako ciekawostkę należy dodać, że nie jest on idealnie płaski, a wygięty w lekki łuk tak jak poprzedni telefon Samsunga z tej linii, Nexus S z którego Galaxy Nexus czerpał dużo inspiracji, jeśli chodzi o wygląd. Wygięty ekran nie wpływa jednak odczuwalnie i zauważalnie na wygodę korzystania ze smartfona.

Galaxy Nexus i klapka baterii

Galaxy Nexus i klapka baterii

Specyfikacja

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to trudno cokolwiek temu modelowi zarzucić. Bardzo wydajny dwurdzeniowy układ Texas Instruments o taktowaniu 1.2GHz, wspierany przez 1GB pamięci operacyjnej RAM zapewnia płynną pracę całego systemu, nawet przy otwarciu wymagających aplikacji w tle. Bateria zastosowana w Nexusie to 1750mAh, a czas pracy na baterii nie odbiega zbytnio od innych urządzeń tej klasy. Znaczy to, że często przy intensywnym wykorzystaniu opcji internetowych i multimedialnych byliśmy zmuszeni podłączać go do ładowarki w ciągu dnia. Telefon niestety nie obsługuje kart microSD, a jego pojemność to 16GB lub 32GB w zależności od wersji.

Samsung Galaxy Nexus został starannie wykonany

Samsung Galaxy Nexus został starannie wykonany

Aparat

Jedna z bardziej eksponowanych funkcji Galaxy Nexusa na jego pierwszej prezentacji był aparat fotograficzny, jednak po weryfikacji nie jesteśmy nim zachwyceni. Zdjęcia nie są najlepszej jakości, zwłaszcza w porównaniu z tymi robionymi przez recenzowane przez nas smartfony HTC z linii One oraz najnowszy produkt Sony, Xperię One S. W najlepszym wypadku można je uznać za poprawne, ale na pochwałę zasługuje szybkość łapania ostrości aparatu pozwalające łapać klatki dosłownie co chwilę. Jednak aplikacja aparatu z czystego Androida znacznie ustępuje oprogramowaniu HTC i Sony.

Podsumowanie

Czas spędzony ze smartfonem Samsunga wspominamy bardzo miło. Po przyzwyczajeniu się do telefonów z dużym ekranem jego wielkość przestaje być uciążliwa. System działa bardzo płynnie i nie sprawiał żadnych problemów, rozmieszczenie portów i przycisków okazało się bardzo przemyślane i wygodne. Samsung Galaxy Nexus nie jest jednak telefonem dla każdego. Mimo braku przycisków systemowych duży ekran sprawia, że w mniejszych dłoniach może on być nieco nieporęczny. Jego hardware jest z pewnością topowy, mimo że telefon powstał jeszcze w zeszłym roku. Z pewnością poradzi sobie ze wszystkimi aplikacjami i grami. Duży ekran o rozdzielczości HD nadal nie jest standardem wśród telefonów z wysokiej półki. Kwestią sporną pozostaje oprogramowanie, czyli system Android. Po pierwszym uruchomieniu w menu urządzenia znajdują się tylko te najbardziej podstawowe programy, a bazę aplikacji i widżetów trzeba budować samemu. Brak nakładki producenta dla świadomego użytkownika może być głównym powodem zakupu tego konkretnego telefonu, a dla osoby nie mającej wcześniej do czynienia ze smartfonami może okazać się zbyt ubogi i ascetyczny.