Samsung Galaxy Nexus i Android 4.0 Ice Cream Sandwich zaprezentowane!

O czwartej rano naszego czasu w Hong Kongu odbyła się wspólna prezentacja Google oraz Samsunga. Zgodnie z oczekiwaniami pokazali światu zarówno kolejny telefon z linii Nexus, jak i najnowszą odsłonę systemu Android, 4.0 Ice Cream Sandwich. I już wiemy, że jest na co czekać!


Po kilku tygodniach oczekiwania i śledzeniu plotek mamy pierwsze potwierdzone informacje. Co prawda przecieków w postaci zdjęć czy filmów na YouTube było mnóstwo, ale aż do dzisiaj nie było pewności które z nich są autentyczne. Sama prezentacja trwała równo godzinę, a pracownicy obu firm opowiadali zarówno o hardware najnowszego telefonu, jak i o kolejnej wersji systemu Android. Planowa prezentacja była przesunięta o tydzień, ale wszyscy zniecierpliwieni powinni być usatysfakcjonowani. Poniżej przedstawiamy ujawnioną specyfikację nowego Galaxy Nexus oraz najważniejsze zmiany, jakie dotkną system operacyjny.

Samsung Galaxy Nexus i Android 4.0 Ice Cream Sandwich zaprezentowane!

Galaxy Nexus, widok z tyłu

Potwierdzona specyfikacja Galaxy Nexus

Pierwsza część wspólnej prezentacji Google i Samsunga dotyczyła nowego modelu telefonu z linii Nexus. Transmitowana była poprzez specjalny kanał na YouTube oraz fanpage Samsunga na Facebooku. Wbrew wcześniejszym plotkom nie nazywa się on Nexus Prime jak myśleliśmy, tylko Galaxy Nexus. Jest bezpośrednią kontynuacją najważniejszej dziś dla koreańskiego producenta linii smartfonów i tabletów, do której należą modele Galaxy S, Nexus S, Galaxy S2 oraz Galaxy Tab.

Zobacz również:

  • Samsung Galaxy S21 FE - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [18.01.2022]

Telefon jest olbrzymi

Większość plotek dotyczących specyfikacji potwierdziło się. Smartfon faktycznie wyposażony został w olbrzymi ekran o przekątnej 4.65 cala oraz rozdzielczości 1280 na 720 pikseli (proporcje 16/9). Wykonany jest oczywiście w sprawdzonej i bezkonkurencyjnej technologii Super Amoled HD.Zachwalany był jako jeszcze bardziej energooszczędny, ale dopiero w praktyce okaże się czy bateria o pojemności 1750mAh wystarczy na pełny dzień pracy.

Smartfon wbrew pozorom nie jest przesadnie duży a jego grubość to zaledwie 8.94mm. Mimo ogromnego wyświetlacza trzeba pamiętać, że jego część będzie przeznaczona na przyciski systemowe. Nowa wersja systemu, wzorem z tabletowej wersji Honeycomb, nie wymaga obecności fizycznych bądź dotykowych guzików. Ponadto ekran otacza minimalna ramka o szerokości 4.29mm.

Wsparcie łączności LTE

Przy projektowaniu nowego flagowego modelu smartfona postawiono na szybkość, zarówno jeśli chodzi o osiągi jak i łączność bezprzewodową.Będzie to pierwszy smartfon Google z możliwością obsługi sieci LTE, która może zapewnić w teorii transfer nawet do 100Mbps. Standardowo będzie pracował w sieci HSPA+. Całość napędza dwurdzeniowy procesor Texas Instruments o taktowaniu 1.2GHz. Smartfon posiada 1GB pamięci RAM oraz 16 lub nawet 32GB pamięci wewnętrznej.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Znacznie ciekawsze i oferująca więcej niespodzianek była część poświęcona najnowszej odsłonie systemu operacyjnego Android. Jest nią Ice Cream Sandwich (Lodowa Kanapka), oznaczona numerem 4.0. Pisaliśmy już o przeciekach na jej temat, ale prezentacja przyniosła wiele innych nieznanych do tej pory nowości. Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że projektanci inspirowali się miejscami designem systemu mobilnego Microsoftu, czyli Windows Phone, czego przebłyski widzieliśmy już w nowej odsłonie Android Market. W całym systemie zastosowano nowy font o nazwie ROBOTO, który można zaobserwować na pierwszych screenach.

Samsung Galaxy Nexus i Android 4.0 Ice Cream Sandwich zaprezentowane!

Screenshot z zaprezentowanego ekranu blokady

Ekran blokady i pulpity

Lockscreen doczekał się odświeżenia i może być tak jak i pulpit wyposażony w żywą tapetę. Z jego poziomu możemy błyskawicznie odblokować telefon albo przejść do aplikacji aparatu. Ekran główny nadal jest miejscem gdzie możemy przypinać skróty do aplikacji oraz umieszczać widżety. Na samej górze znajduje się przypięty na stałe widżet wyszukiwarki Google.

System wygląda ascetycznie, ale jest to cecha każdej wersji systemu Android bez nakładki producenta. Widać na pierwszy rzut oka, że zaczerpnięto z nich wiele sprawnych elementów i są teraz one dostępne natywnie. Poprawiono i uproszczono obsługę i nadawanie nazw folderom, które możemy przypinać do dolnego docka. Tak jak można było się spodziewać, na samym dole ekranu znajdują się systemowe przyciski - wstecz, home oraz menu, zapalające się przy dotyku palca.

Multitasking i zrzuty ekranu

Wielozadaniowość i sprawne zarządzanie pamięcią to jedna z największych zalet Androida. Nie musimy martwić się zamykaniem aplikacji, jak miało to miejsce w starszych systemach operacyjnych na telefony, chociażby w Symbianie. Ale mimo wszystko możemy za pomocą krótkiego gestu zamknąć aplikację z menu ostatnio otwartych programów, które wygląda tak jak menedżer w Honeycomb. Dużym udogodnieniem będzie też łatwe tworzenie zrzutów ekranu. Już nie będziemy musieli używać do tego oprogramowania SDK na komputerze lub łamać zabezpieczeń narażając się na utratę gwarancji na telefon. Zrzuty ekranu wykonywać będzie kombinacja klawiszy power oraz zmniejszenia głośności.

Powiadomienia

Usprawniono powiadomienia, które są kolejną po wielozadaniowości główną zaletą systemu Android. System będzie sam nadawał im priorytet, wysuwając na szczyt listy te, którymi powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności. Z listy będziemy mogli usunąć konkretne pozycje, a nie jak do tej pory czyścić ją całą. W końcu dostaniemy także do paska notyfikacji dostęp wprost z ekranu blokady i będziemy mogli za jego pomocą zarządzać odtwarzaczem muzycznym.

Google uruchomiło też stronę poświęconą Galaxy Nexus.

To tylko pierwsza część nowości, które pojawiły się na konferencji. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to w serwisie pojawił się opis reszty zaprezentowanych funkcji, które znajdą się w najnowszej wersji systemu od Google.

Obserwujcie także nasz fanpage na Facebooku!