Samsung Galaxy Note 3 będzie miał nowy port microUSB 3.0

USB 3.0 wprowadzone zostało do komputerów już kilka lat temu, ale urządzenia mobilne jak smartfony i tablety do teraz nie korzystały z tego standardu. Ten stan rzeczy zmienia najnowszy produkt od Samsunga, czyli phablet Galaxy Note 3. Będzie posiadał on już złącze nowego typu.

Kable zasilające i służące do zgrywania danych z urządzeń opartych o złącze USB nie zmieniły się od wielu lat. Wraz z premierą najnowszego Samsunga Galaxy Note 3 to status quo ulega zmianie. Phablet koreańskiego producenta będzie wyposażony w złącze microUSB 3.0 zamiast stosowanego do tej pory microUSB 2.0.

W przypadku dużego złącza USB 3.0 jego dużą zaletą jest dokładnie ten sam kształt co poprzedniej generacji. W przypadku jego mniejszego wydania osoby pracujące nad standardem microUSB nie zdołały wprowadzić tego samego standardu w tym samym, kompaktowym kształcie. W rezultacie nowe złącze microUSB 3.0 w Samsungu Galaxy Note 3 składa się w dwóch części.

USB 3.0

USB 3.0

Dzięki temu rozdzieleniu złącza na dwie części: jednej w kształcie microUSB 2.0 i dodatkowym modele 3.0 port w Galaxy Note 3 zachowuje wsteczną kompatybilność i będzie można ładować urządzenie także starszymi i często spotykanymi kablami microUSB 2.0 - po prostu użytkownik używający starszego kabla do ładowania telefonu z komputera naładuje telefon nieco wolniej i nie skorzysta z szybkiego przesyłania danych.

Smartfony i tablety nadal korzystają z archaicznego wręcz USB 2.0, a za innowację uznaje się wprowadzenie portu USB 3.0. Prawda jest jednak taka, że wtyk microUSB 3.0 wcale nie jest nowy, po prostu do tej pory żaden producent go nie wykorzystał. Sam standard USB 3.0 już teraz jest dziś de facto przestarzały, bo opracowano już nowszy, szybszy i dostarczający urządzeniom więcej prądu do urządzeń standard USB 3.1.