Samsung Galaxy Note 3 i USB 3.0. Plusy i minusy tego rozwiązania

Samsung Galaxy Note 3 to najnowszy phablet w ofercie koreańskiego producenta. Wyróżnia się on na tle urządzeń konkurencji zastosowaniem portu microUSB 3.0, zamiast powszechnie stosowanego w telefonach i tabletach microUSB 2.0. Okazuje się jednak, że nowsza wersja portu służącego do ładowania urządzenia i przesyłania danych ma nie tylko zalety, ale też wady.

Standard USB 3.0 nie jest nowością, tak samo jak jego pomniejszona wersja, microUSB 3.0. Producenci telefonów i tabletów stosują jednak nadal, nawet w modelach flagowych, jego poprzednie wydanie. Wyjątkiem jest phablet Galaxy Note 3 produkcji koreańskiego Samsunga.

Wprowadzenie tego portu to naturalnie dużo korzyści dla użytkownika. Związane są one głównie ze znacznie szybszym przesyłem danych z i na urządzenie po podłączeniu go do komputera wyposażonego w port USB 3.0. Posiada go coraz więcej płyt głównych oraz stosowany jest dziś w większości notebooków ze średniej i wyższej półki cenowej.

Samsung Galaxy Note 3 i USB 3.0. Plusy i minusy tego rozwiązania

Samsung Galaxy Note 3

W teorii microUSB 3.0 w phablecie Samsung Galaxy Note 3 ma zapewnić nawet dziesięciokrotnie szybszy transfer danych. To ogromny plus tego urządzenia, chociaż prędkości osiągane podczas transferu danych nie są aż tak wysokie, jak można byłoby się spodziewać.

W przypadku dużych plików transfer realizowany jest około 2,5 razy szybciej, niźli przy wykorzystaniu USB 2.0. Mniejsze pliki o wymiarach do 1 MB kopiowane są dłużej, ale to na tyle mała różnica, że prawie niezauważalna. Okazuje się jednak, że tryb transferu danych USB 3.0 w przypadku phabletu Samsung Galaxy Note 3 nie jest włączony domyślnie.

Samsung Galaxy Note 3 i USB 3.0. Plusy i minusy tego rozwiązania

USB 3.0

Jak informuje powiadomienie wyświetlane podczas uruchamiania tej funkcji, może on sprawiać problemy z transferem danych i odbieraniem połączeń podczas przesyłania danych. Innym minusem microUSB 3.0 jest natomiast nowe złącze. Co prawda standard jest wstecznie kompatybilny (można zgrać dane i ładować telefon za pomocą starszych kabli i ładowarek) ale sama wtyczka microUSB 3.0 jest znacznie szersza niż poprzednik.

źródło: phonearena.com