Samsung Galaxy Note 4 kontra Galaxy Note 3: warto przeprowadzić upgrade?

Phablet Samsung Galaxy Note 4 został oficjalnie zaprezentowany. Czy koreańska firma dobrze się spisała? Postanowiliśmy to sprawdzić porównując jego możliwości z poprzednikiem, modelem Galaxy Note 3.

Dzisiaj firma Samsung zaprezentowała oficjalnie phablet Galaxy Note 4. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zmiany wprowadził koreański producent w porównaniu do wcześniejszego modelu Galaxy Note 3.

Design

Galaxy Note 4 w odróżnieniu od Note 3 może się pochwalić metalową ramką. Pod względem gabarytów i wagi nie mamy tutaj istotnych zmian. Nowy phablet oferowany będzie jednak dodatkowo w kolorze "Bronze Gold” (złoty brąz) i zaoferuje takie dodatki jak skaner linii papilarnych, pulsometr i czujnik UV.

Zobacz również:

  • Nowy Galaxy Note będzie składany?! Ciekawy pomysł Samsunga
  • Xiaomi przeprasza użytkowników. Wszystko przez wadliwe MIUI [AKTUALIZACJA 21.09.2021]
Samsung Galaxy Note 4 kontra Galaxy Note 3: warto przeprowadzić upgrade?

Samsung Galaxy Note 4

Wyświetlacz

Wyświetlacz Galaxy Note 4 nie urósł, lecz za to cechuje się znacznie większą rozdzielczością Quad HD (2560 x 1440 pikseli), co daje gęstość pikseli wynoszącą 515 ppi.

Procesor, grafika

Galaxy Note 4 oferuje szybsze układy SoC: Snapdragon 805 (4 x 2,7 GHz) lub Exynos 5433 (4 x 1,9 GHz + 4 x 1,3 GHz).

Pod względem CPU Snapdragon 805 nie zapewnia aż tak ogromnego skoku wydajnościowego w porównaniu do wcześniej wykorzystywanego Snapdragona 800. Dodatkowo warto zauważyć, że jest to 32-bitowy układ, co raczej nie jest zbyt dobrą informacją, jeżeli przypomnimy sobie, że Android L będzie wspierał 64-bitową architekturę. W zakresie GPU powinniśmy jednak poczuć znaczny wzrost wydajności, ponieważ Adreno 420 jest o około 40 procent wydajniejszy od Adreno 330.

Inaczej sprawa ma się z 8-rdzeniowym układem Exynos 5433, którego wszystkie osiem rdzeni (a nie cztery) może pracować jednocześnie, i który jest 64-bitową jednostką.

Pamięć

Tutaj nie ma zmian: 32 GB wewnętrznej pamięci flash (możemy rozbudować ją dzięki slotowi microSD o kolejne 64 GB) plus 3 GB pamięci RAM.

Aparat

Pod względem fotograficznym powinniśmy oczekiwać znacznie lepszych zdjęć. Galaxy Note 4 oferuje bowiem 16-megapikselowy aparat główny (mamy tutaj matrycę Sony, nie ISOCELL, jak w Galaxy S5) wspomagany dodatkową diodą LED oraz systemem optycznej stabilizacji obrazu. Ponadto lepszy jest również przedni aparat z trybem Wide Selfie, który cechuje rozdzielczość 3,7 MP.

Komunikacja

Tutaj bez większych zmian (4G, 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi, Wi-Fi Direct, NFC, Bluetooth 4.0, GPS, DLNA, MHL, wejście 3.5 mm, Micro-USB, Micro SIM). Jedyną w zasadzie różnicą jest dodanie technologii Samsung Download Booster (4G + WiFi), która powinna znacznie przyspieszyć maksymalną prędkość pobierania.

S Pen

Rysik S Pen został nieco przeprojektowany, zaś jego funkcjonalność zwiększona. Ponadto liczba rozpoznawanych poziomów nacisku została podwojona (z 1024 do 2048).

Oprogramowanie

Możemy oczekiwać, że oba phablety otrzymają aktualizację do Androida L. Ponadto Note 4 powinien zaoferować m.in. nowe funkcjonalności w funkcji S Health dzięki wykorzystaniu wspomnianego czujnika UV.

Podsumowanie

Galaxy Note 4 oferuje w porównaniu do poprzednika znaczne usprawnienia (widać tutaj znacznie większą różnicę niż w przypadku Galaxy Note 3 i Note 2). Jeżeli więc masz Galaxy Note 3 i stać Cię na jego wymianę, chyba warto się nad tym zastanowić.

Samsung Galaxy Note 4 kontra Galaxy Note 3: warto przeprowadzić upgrade?

Galaxy Note 4 kontra Galaxy Note 3 - tabela porównawcza