Samsung Galaxy Note 4: recenzja

Samsung Galaxy Note 4: kluczowe podzespoły

Galaxy Note 4 oferuje układ SoC Snapdragon 805 korzystający z mocy czterech rdzeni Krait 450 (2,7 GHz) oraz układu Adreno 420 (na niektóre rynki przewidziany został układ Exynos 5433: 4 x 1,9 GHz + 4 x 1,3 GHz). Jeżeli dołożymy do tego 3 GB pamięci RAM powinniśmy oczekiwać bardzo wydajnej platformy. I faktycznie proces uruchamiania aplikacji i przełączania się pomiędzy nimi przebiega bardzo płynnie. Nieco gorzej Note 4 wypada jednak na tle iPhone'a 6 Plus:

Samsung Galaxy Note 4 kontra Apple iPhone 6 Plus

Samsung Galaxy Note 4 kontra Apple iPhone 6 Plus

W przypadku benchmarku GeekBench 3 Galaxy Note 4 uzyskał fantastyczny wynik przekraczający 3000 punktów. W przypadku testów grafiki musiał jednak uznać wyższość konkurenta. Ponadto rozczarowuje wynik osiągnięty przy mierzeniu szybkości przeglądania stron internetowych.

Galaxy Note 4 oferuje 32 GB pamięci wewnętrznej. Na szczęście, jeżeli mamy taką potrzebę, możemy ją rozbudować maksymalnie o 128 GB. W zakresie łączności otrzymujemy do dyspozycji: 802.11ac WiFi, 4G LTE (kategorii 6), NFC, Bluetooth 4.1, GPS, MHL 3.0 i IR LED (pilot zdalnego sterowania). Dodatkowo możemy skorzystać z wprowadzonej wraz z Galaxy S5 technologii Download Booster, która łącząc możliwości 4G i WiFi pozwalać ma na osiągnięcie maksymalnej prędkości pobierania na poziomie 400 Mb/s.

Przy tej okazji warto dodać, że Note 4 w odróżnieniu od Note 3, nie oferuje portu microUSB 3.0, lecz microUSB 2.0. Prawdopodobnie Samsung doszedł do wniosku, że z tego pierwszego korzystało bardzo mało osób.

Samsung Galaxy Note 4: nowe funkcje

Galaxy Note 4, podobnie jak Galaxy S5, oferuje pulsometr (znajduje się z tyłu urządzenia), czujnik natlenienia krwi oraz skaner linii papilarnych, który został zintegrowany z przyciskiem Home. Pierwsze z tych rozwiązań może przypaść do gustu fanatykom fitnessu, natomiast drugie w dalszym ciągu wymaga, aby podczas skanowania przesunąć palcem po przycisku (w przypadku Galaxy S5 powodowało to problemy, lecz Samsung zapewnia, że w Galaxy Note "udoskonalono działanie czytnika linii papilarnych"). Dla porównania, w przypadku skanera iPhone'a wystarczy, że palec położymy na Touch ID.

Co interesujące, Note 4 dysponuje także czujnikiem UV. Samsung twierdzi, że jako pierwszy w historii urządzeń mobilnych. Znajduje się on z tyłu i stanowi część systemu S Health. Dzięki niemu zostaniemy powiadomieni o aktualnym natężeniu promieni UV oraz pouczeni, jak uniknąć nadmiernej ekspozycji.

Podsumowując, Note 4 dzięki wielu różnym sensorom i aplikacji S Health stanowi obecnie przydatną platformę, która pozwala na monitorowanie parametrów pracy naszego organizmu.

Samsung wbudował też w urządzenie ulepszony system mikrofonów (trzy mikrofony) z aktywnym filtrem dźwięków otoczenia, które pozwalają na kierunkowe nagrywanie głosu. Możemy skorzystać z trybów wywiadu (koncentruje się na dźwięku dochodzącym znad i spod urządzenia, wyciszając dźwięki dochodzące z otoczenia), spotkania (wykrywa kierunek, z którego dochodzi głos) lub notatki głosowej. W pierwszych dwóch możemy później wyłączyć głos jednej lub kilku osób i słuchać jedynie wybranych.

Samsung Galaxy Note 4 - funkcje dyktafonu

Samsung Galaxy Note 4 - funkcje dyktafonu

Rozwiązanie to spisuje się całkiem dobrze. Wydaje się, że dla przeciętnego użytkownika raczej nie będzie przydatne. Z pewnością może jednak zainteresować np. dziennikarza, czy studenta nagrywającego wykład.