Samsung Galaxy Note 4: recenzja

Samsung Galaxy Note 4: oprogramowanie i S Pen

Galaxy Note 4 pracuje pod kontrolą systemu Android 4.4.4 KitKat i z pewnością otrzyma aktualizację do Androida 5.0 Lollipop. Samsung oddał do naszej dyspozycji wiele bardzo przydatnych funkcji pozwalających na wykorzystanie dużego ekranu oraz rysika S Pen.

Możemy skorzystać z trybu multiscreen, który pozwala na korzystanie z dwóch aplikacji widzianych na podzielonym 5,7-calowym ekranie (funkcja "Dzielone okna"; możemy zmieniać wielkość okien zapewniając więcej miejsca dla aplikacji, która tego wymaga) oraz funkcji "Ostatnie aplikacje" i "Wyskakujące okna". Ta ostatnia umożliwia zminimalizowanie aplikacji do mniejszego okienka (możemy je dowolnie przesuwać), a następnie do cały czas widocznego na ekranie kółka, po którego dotknięciu możemy powrócić do aplikacji.

Galaxy Note 4 - funkcja "Wyskakujące okna"

Galaxy Note 4 - funkcja "Wyskakujące okna"

Niestety funkcja ta nie działa z każdą aplikacją.

Galaxy Note 4 korzysta z nieco przeprojektowanego rysika S Pen, który cechuje zwiększona funkcjonalność. Samsung podwoił liczbę rozpoznawanych poziomów nacisku z 1024 do 2048. Możemy liczyć na naśladowanie różnych narzędzi pisarskich (ołówki, pędzle, aerografy, długopisy). Podczas robienia odręcznych notatek trudno jednak zauważyć większą różnicę w porównaniu do poprzednika.

S Pen oferuje szereg różnych interesujących funkcji, do których szybko dotrzemy za pomocą menu Air Command:

- nowa funkcja Smart Select umożliwia wykorzystanie rysika S-Pen tak, jak używamy myszy w komputerze

- możemy wyciąć z obrazka czy strony WWW interesujące nas elementy

- w notatkach możemy łączyć tekst, tekst pisany odręcznie, rysunki, zdjęcia, wideo

Ponadto S Pen świetnie spisuje się jako zamiennik palca, dzięki czemu możemy liczyć na precyzyjniejszą obsługę i pozbycie się problemu z brudzeniem ekranu poprzez jego dotykanie.

Nakładka TouchWiz doczekała się kilku zmian, które powodują, że lepiej się sprawuje od poprzednich wersji. Dalej jednak posiada kilka irytujących cech, więc...trudno ją polubić.

Samsung Galaxy Note 4: czas pracy na baterii

Galaxy Note 4 posiada akumulator o pojemności 3220 mAh, który w razie potrzeby możemy samodzielnie wymienić. Po dniu pracy posiada on jeszcze nieco energii, lecz jest jej za mało, aby zapewnić pracę przez kolejny dzień. Oznacza to więc, że będziemy musieli codziennie wieczorem korzystać z gniazdka elektrycznego. Na szczęście pewną ulgę zapewnić nam może funkcja szybkiego ładowania (do 50% w 30 minut), natomiast "uratować skórę" znana z Galaxy S5 funkcja Ultra Power Saving.

Podsumowanie

Phablet Galaxy Note 4 ze względu na zastosowane materiały niestety nadal nie sprawia wrażenia urządzenia premium. Cechuje go jednak wiele zalet takich jak ekran o rozdzielczości QHD, czy znacznie lepsze możliwości fotograficzne. Oczywiście przychodzi nam za to sporo zapłacić, lecz i tak znacznie mniej niż w przypadku Apple iPhone'a 6 Plus. Zwolennicy serii Note zgodzą się chyba, że obecnie jest to najlepszy phablet na rynku.

Czy warto przeprowadzić upgrade z Note 3? Jeżeli nie narzekamy na brak pieniędzy, jak najbardziej. W innym przypadku każdy musi indywidualnie rozstrzygnąć tę kwestię.