Samsung Galaxy Note 4: recenzja

Samsung projektując phablet Galaxy Note 4 zdecydował się na wprowadzenie wielu usprawnień. Przede wszystkim chodzi tutaj o ekran Quad HD, szybszy układ SoC oraz większe możliwości fotograficzne. Ponadto dodał kilka przydatnych funkcjonalności. Wszystkie te działania powodują, że otrzymujemy do rąk świetne urządzenie. Czy jednak najlepsze na rynku?

Samsung zaprezentował oficjalnie phablet Galaxy Note 4 na targach IFA 2014 w Berlinie. Towarzyszyła mu nieoczekiwana premiera modelu Galaxy Note Edge, który jako pierwszy na rynku posiada "zawinięty" na jedną z krawędzi ekran. Note 4 w porównaniu do poprzednika, modelu Note 3, oferuje sporo usprawnień takich jak np. lepszy ekran, czy szybszy procesor. Poniżej znajdziecie recenzję tego interesującego urządzenia.

Samsung Galaxy Note 4: cena

Galaxy Note 4 to bardzo wydajny phablet, za który trzeba zapłacić minimalnie 2879 zł (wg Ceneo.pl). Warto jednak zauważyć, że konkurujący z nim Apple iPhone 6 Plus kosztuje 3399 zł i to w wersji dysponującej zaledwie 16 GB pamięci (dodatkowo Note 4 pozwala na rozbudowę pamięci za pośrednictwem katy microSD).

Samsung Galaxy Note 4: design

Ogólnie design Galaxy Note 4 nie odbiega zbytnio od Galaxy Note 3. Urządzenie dysponuje bowiem takiej samej wielkości ekranem oraz cechuje się podobnymi wymiarami i wagą. Warto jednak zauważyć, że choć tylną klapkę postanowiono ponownie wykonać z tworzywa przypominającego fakturą skórę, to zdecydowano się zrezygnować z krytykowanego przez użytkowników Note 3 sztucznego szwu.

Samsung Galaxy Note 4: recenzja

Od lewej: tylna klapka Galaxy Note 3, tylna klapka Galaxy Note 4. Widać, że Samsung zrezygnował z imitacji szwu.

Ponadto urządzenie otoczone jest teraz metalową ramką, co dobrze widać na poniższym obrazku:

Samsung Galaxy Note 4: recenzja

Galaxy Note 4 został otoczony metalową ramką

Podsumowując, zmiany, choć kosmetyczne (niestety nadal pozostawiono tani plastik), zapewniły, że Note 4 prezentuje się lepiej niż Note 3. Daleko mu jednak do "wrażenia premium" jakie mamy przy trzymaniu w ręce smartfonów, które wykonane zostały z aluminium.

Galaxy Note 4 jest, według Samsunga, grubszy od poprzednika o 0,2 milimetra, chociaż pomiary zdają się wskazywać, że różnica ta jest o nieco ponad 0,1 milimetra większa. Urządzenie, podobnie jak iPhone 6 Plus, stwarza problemy podczas użytkowania jedną ręką (z pomocą przychodzą tutaj pewne programowe rozwiązania). Osoby nie dysponujące ręką wielką jak koszykarz będą więc musiały liczyć się z trudnościami w dotarciu do przycisków, szczególnie znajdującego się pod dolną prawą krawędzią ekranu przycisku wstecz. Jeżeli chodzi o wagę, Note 4 "przytył" o 8 gramów.

W sumie, chociaż Note 4 jest o 0,2-0,3 milimetra grubszy i nieco cięższy od poprzednika, nie powoduje to jakiejś istotnie odczuwalnej zmiany. Ponadto warto zauważyć, że jest przy tym o 0,6 milimetra węższy, co przy nieco większej grubości oznacza, że schować go w kieszeni wcale nie jest trudniej niż Note 3. Warto jednakże dodać tutaj, że niestety podobnie jak iPhone 6 i iPhone 6 Plus, gadżet Samsunga również posiada wystający poza obudowę obiektyw. Trzeba też przy tym zaznaczyć, że sprzęt Apple jest znacznie bardziej smukły.

Jeżeli chodzi o dostępne kolory, jest ich cztery: biały, czarny, różowy, brązowy. Ponadto Samsung nawiązał współpracę ze Swarovskim, w wyniku której na rynku pojawi się też ekskluzywna edycja urządzenia (wraz z zegarkiem Samsung Gear S) wysadzana kryształami.

Samsung Galaxy Note 4: recenzja

Ekskluzywna wersja Samsunga Galaxy Note 4

Na koniec warto oczywiście też wspomnieć o rysiku S Pen (dokładniej napiszemy o nim później), który możemy schować w specjalnym gnieździe znajdującym się w obudowie urządzenia.

Samsung Galaxy Note 4: wyświetlacz

Samsung pozostał przy przekątnej 5,7 cala, lecz w ślad za LG G3 zdecydował się na zastosowanie znacznie wyższej rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli), co przełożyło się na uzyskanie ogromnej gęstości pikseli wynoszącej 515 ppi.

Samsung podkreśla, że powierzchnia ekranu jest wykonana w technologii 2.5D (podobnej do zastosowanej kiedyś w GALAXY SIII), co oznacza, że krawędzie są lekko zakrzywione, dzięki czemu ułatwione ma być przesuwanie po nich palcem. W praktyce raczej trudno jednak zauważyć zalety tego rozwiązania.

Podczas korzystania z ekranu Note 4 ma się niesamowite poczucie głębi, którego to efektu nie doświadczymy na ekranie Full HD. Wyświetlany obraz jest ostry, natomiast kąty widzenia bardzo szerokie. Ponadto panel cechuje duża jasność, więc spokojnie można ją ustawić na jednym z niższych poziomów.