Samsung Galaxy S IV już jest! Zobacz, co oferuje

Firma Samsung zaprezentowała swój najnowszy flagowy smartfon Galaxy S IV. Urządzenie, które oferuje 5-calowy wyświetlacz i 8-rdzeniowy procesor, cechuje się niebywale smukłą konstrukcją. Oferuje ponadto do dyspozycji użytkownika szereg bardzo interesujących funkcji: np. jedna z nich dba o nasze zdrowie, zaś inna pozwala na skorzystanie z działającego w czasie rzeczywistym translatora. Tylko ten plastik...

Na konferencję Samsunga z niecierpliwości czekały nie tylko miliony fanów marki, lecz także jej przeciwnicy, czyli przede wszystkim fanboy'e Apple posiadający smartfon iPhone 5. W końcu w nocy z 14 na 15 marca koreański producent zaprezentował swój najnowszy flagowy gadżet - smartfon Galaxy S IV.

Prawdziwe show

Zaprezentował to jednak zdecydowanie zbyt mało mówiące określenie. Samsung postanowił bowiem zrobić prawdziwe show. Przypominało ono jeden z broadway'owskich spektakli, co oznacza, że na scenie pojawiła się nie tylko orkiestra, ale również aktorzy odgrywający różne scenki.

Galaxy S IV - budowa i wyświetlacz

No ale przejdźmy już do bohatera premiery. Samsung Galaxy S IV posiada 5-calowy ekran Full HD Super AMOLED (co ważne, został on zabezpieczony szkłem Gorilla Glass 3), który cechuje się gęstością pikseli na poziomie 441 ppi. Oznacza to więc, że pod względem tego parametru pozostawia daleko w tyle swoją największą obecnie konkurencję, czyli iPhone'a 5 (326 ppi).

Pomimo większego ekranu (Galaxy S III - 4,8 cala) Samsungowi udało się stworzyć smartfon cechujący się niesamowicie smukłą budowa. Przy nieco mniejszej wadze (!) od poprzednika grubość urządzenia wynosi bowiem 7,9 milimetra, czyli jest większa zaledwie o 0,3 milimetra od "najsmuklejszego smartfona na świecie", czyli iPhone'a 5. Warto tutaj jednak pamiętać, że gadżet Samsunga oferuje większy aż o cal wyświetlacz, co sprawia, że osiągnięcie Apple nie wygląda już tak spektakularnie.

Kilkanaście dni temu Y.H. Lee z Samsunga dał jasno do zrozumienia, że jego firma nie zamierza rezygnować z polityki odnośnie stosowania w "galaktycznych" smartfonach plastikowych obudów, co oznaczało, że nie pójdzie w kierunku wytyczonym przez konkurencję, która w swoich flagowych gadżetach postawiła na szkło (Sony Xperia Z) i aluminium (iPhone 5). Co jednak nieco zaskakujące, przeglądając Wasze opinie okazało się, że większości komentującym wcale to nie przeszkadzało. Docenialiście tutaj przede wszystkim możliwość łatwej wymiany tylnej klapki oraz brak problemów z rysowaniem się obudowy, z czym borykają się np. właściciele iPhone'ów 5. Nie bez znaczenia była też tutaj możliwość samodzielnej wymiany baterii (w przypadku Galaxy S IV jej pojemność wynosi 2600 mAh).

Samsung najwidoczniej przeprowadził własne badania opinii konsumentów, gdyż Galaxy S IV faktycznie dysponuje obudową wykonaną z plastiku Hyperglaze (poliwęglan). Obecnie mamy do wyboru dwa kolory: Black Mist i White Frost. Docelowo będzie ich jednak znacznie więcej.

Galaxy S IV - "serce" i pamięć

W przypadku zastosowanego procesora będzie się on różnił w zależności od rynku. W każdym razie dostępne są dwie jednostki:

- czterordzeniowy procesor 1,9 GHz

- 8-rdzeniowy procesor Exynos 5 Octa 1,6 GHz

Szczególną uwagę warto zwrócić na drugi układ. Jego podstawowe cechy przybliży Wam poniższa ramka:

Exynos 5 Octa został zaprezentowany podczas tegorocznych targów CES. Dysponuje on aż 8 rdzeniami: czterema wydajnymi rdzeniami Cortex-A15 oraz czterema rdzeniami Cortex-A7.

Układ korzysta z techniki ARM o nazwie big.LITTLE, która zasadą działania przypomina technologię NVIDII stosowaną w platformie Tegra 3/4. W jej przypadku również mamy bowiem do czynienia z podziałem na rdzenie główne oraz pomocnicze z tą jednak różnicą, że zamiast konfiguracji 4-plus-1 Tegry 4 otrzymujemy do dyspozycji konfigurację 4-plus-4. Oznacza to, że podczas wymagających dużej wydajności zastosowań do pracy zaprzęgnięte zostają cztery rdzenie Cortex-A15, natomiast przy tych mniej wymagających wykazać się mogą cztery rdzenie Cortex-A7. Dzięki temu rozwiązaniu Exynos 5 Octa ma zużywać nawet o 70% mniej energii niż układ Exynos 4 Quad wykorzystywany przez Galaxy S III.

Jeżeli chodzi o pamięć, Galaxy S IV korzysta z 2 GB pamięci RAM LPDDR3 oraz oferuje 16/32/64 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowy za pomocą kart micro SD.

Galaxy S IV - aparat

Bardzo interesująco przedstawiają się w nowym smartfonie możliwości fotograficzne/filmowe. Dysponuje on bowiem 13-megapikselowym aparatem pozwalającym na rejestrowanie filmów Full HD oraz wykonanie 100 ujęć w zaledwie 4 sekundy. Użytkownik może ponadto skorzystać z bardzo ciekawych funkcji:

- Dual Camera: obraz jest rejestrowany jednocześnie przez dwa aparaty (przedni o rozdzielczości 2 MP i tylny)

- Dual Video: pozwala na wykonywanie wideokonferencji z udziałem wielu znajomych (obraz rejestrowany przez dwie kamery)

- Drama Shot: umożliwia rejestrowanie krótkich filmików pokazujących kluczową akcję w formie zapętlonego fragmentu filmu

- Sound&Shot: funkcja dołączania do zdjęć notatek głosowych lub udźwiękawiania fotografowanej sceny, rejestrowania dźwięku, jaki towarzyszył nam podczas fotografowania.

- Story Album: multimedialny pamiętnik; treści, takie jak wpisy czy statusy w serwisach społecznościowych, notatki, geolokalizacja, pogoda, a także zdjęcia i wideo mogą być automatycznie zapisywane i układane na linii czasu

Galaxy S IV - przydatne funkcje

Oczywiście najnowszy "galaktyczny" smartfon oferuje również nowy zestaw funkcji. Są one następujące:

- Group Play: możliwość połączenia smartfonów bezpośrednio i bezprzewodowo (bez wykorzystywania Wi-Fi czy zasięgu sieci komórkowej) i dzielenia się treściami

- Share Music: jednoczesne odtwarzanie piosenki na wielu urządzeniach

- S Translator: automatyczny tłumacz działający w czasie rzeczywistym i zamieniający tekst na głos i głos na tekst

- Smart Pause: gdy podczas oglądania filmu odwrócimy wzrok od ekranu, wideo może być automatycznie zatrzymane

- Smart Scroll: funkcja automatycznego (smarfon wyczuwa, że patrzymy na koniec wyświetlanej strony) przewijania długich dokumentów

- Air View: wskazując dany element palcem, bez dotykania ekranu, możemy podejrzeć jego zawartość (działa również w oknie przeglądarki)

- Air Gesture: mechanizm sterowania aplikacjami za pomocą gestu dłonią

- S Voice Drive: system sterowania działaniem smartfonu za pomocą komend głosowych

- Optical Reader: optyczny czytnik kodów QR, wizytówek i tekstów

- WatchON: zamieniającą smartfon w uniwersalny pilot

Na uwagę zasługuje również system S Health, który za pomocą zestawu czujników monitoruje dane dotyczące zdrowia użytkownika oraz funkcje Adapt Display (dobiera optymalne parametry wyświetlania obrazu w zależności od aplikacji, warunków zewnętrznych i preferencji użytkownika) i Adapt Sound (pozwala na kalibrację dźwięku).

Z kolei środowisko biznesowe z zadowoleniem przyjmie system o nazwie KNOX (łączy w sobie system Android w wersji SE (Security Enhanced) o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa oraz rozwiązania do zarządzania bezpieczeństwem), który tworzy bezpieczne wydzielone środowisko. Stosuje on szyfrowanie na poziomie plików, dzięki czemu aplikacje i dane służbowe są chronione przed kradzieżą, atakami wirusów i złośliwego oprogramowania. Dzięki temu rozwiązaniu Galaxy S IV pozwala na współistnienie treści prywatnych oraz biznesowych. Tym samym Samsung jako czołowy producent smartfonów, poważnie wpisał się w rozwój trendu BYOD (Bring Your Own Device - Przynieś Swoje Urządzenie) i...poważnie zaniepokoił BlackBerry.

Samsung KNOX

Samsung KNOX

Galaxy S IV - łączność

Samsung zwraca uwagę na fakt, że Galaxy S IV korzysta z systemu Hexa-band, który zapewnia, że będzie on współpracował z różnymi sieciami LTE. Zapowiedział ponadto, że w tym roku pojawi się na rynku nowy model, który będzie obsługiwał dwa standardy LTE jednocześnie (TDD/FDD).

Galaxy S IV - system operacyjny

Nad pracą nowego smartfona czuwa system Android 4.2.2 (Jelly Bean). Prowadzący konferencję prawie zapomniał o tym wspomnieć...

Galaxy S IV - dostępność i cena

Galaxy S IV pojawi się w sprzedaży już w kwietniu. Niestety jego cena nie została ujawniona.

Galaxy S IV - film

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu prezentującego najnowszy gadżet Samsunga:

Podsumowanie

Faktem jest, że Galaxy S IV bardzo przypomina Galaxy S III. Faktem jest również, że nie zaskakuje materiałem, z którego wykonana jest obudowa. Jego smukła konstrukcja (wydaje mi się, że trzymanie w dłoni tak cieniutkiego smartfona z tak dużym ekranem może być niesamowitym uczuciem), niesamowity ekran oraz bogactwo funkcji powoduje jednak, że te "niedociągnięcia" w przypadku większości konsumentów zejdą na dalszy plan.

No cóż, teraz przyszło nam tylko czekać na odpowiedź ze strony firmy Apple, która prawdopodobnie również nie zaskoczy zmianami w zakresie designu następnej generacji iPhone'a.

_______________

Co sądzicie o Galaxy S IV? Mi osobiście brakuje jednak "aluminium i szkła"...


Zobacz również