Samsung Galaxy S IV kontra "reszta świata". To najlepszy smartfon w historii?

Samsung zaprezentował w końcu swój najnowszy flagowy smartfon - model Galaxy S IV. Jak wypada on na tle konkurencji? Sprawdziliśmy.

14 marca podczas bardzo widowiskowej imprezy Samsung przedstawił światu swoje najnowsze technologiczne osiągnięcie w postaci najmłodszego członka "galaktycznej" rodziny, czyli modelu Galaxy S IV. Postanowiliśmy porównać jego możliwości z flagowymi smartfonami konkurencji takimi jak: Apple iPhone 5, Nokia Lumia 920, BlackBerry Z10, HTC One, Sony Xperia Z oraz LG Nexus 4. Dodatkowo w przygotowanej tabeli umieściliśmy również specyfikacje modeli Samsung Galaxy S III oraz Galaxy Note II:

Galaxy S IV kontra reszta świata

Galaxy S IV kontra reszta świata

Wydajność

Jeżeli chodzi o SoC najnowszy gadżet Samsunga dostępny jest w dwóch wersjach:

- z procesorem Exynos 5 Octa 5410 1,6 GHz

- z procesorem Snapdragon 600 1,9 GHz (przeznaczony jest na rynek amerykański)

Exynos 5 Octa

Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy z nich, który wyposażony został aż w osiem rdzeni: cztery wydajne rdzenie Cortex-A15 oraz cztery rdzenie Cortex-A7. Nie oznacza to jednak, że na rynku pojawił się smartfon, który jako pierwszy w historii korzysta jednocześnie z mocy obliczeniowej ośmiu rdzeni. Działanie Exynos 5 Octa 5410 opiera się bowiem na technologii ARM o nazwie big.LITTLE. Przypomina ona technologię NVIDII stosowaną w platformie Tegra 3/4, gdyż podobnie do niej dzieli dostępne rdzenie na rdzenie główne oraz pomocnicze. W rozwiązaniu Samsunga zamiast konfiguracji 4-plus-1 Tegry 4 otrzymujemy do dyspozycji konfigurację 4-plus-4. Oznacza to więc, że podczas wymagających dużej wydajności zastosowań do pracy zaprzęgnięte zostają cztery rdzenie Cortex-A15, natomiast przy tych mniej wymagających wykazać się mogą cztery rdzenie Cortex-A7. Podział taki ma zapewniać znacznie mniejsze zużycie energii, nawet o 70%w porównaniu do układu Exynos 4 Quad wykorzystywanego przez Galaxy S III.

Jeżeli chodzi o część graficzną, Exynos 5 Octa 5410 dysponuje układem PowerVR SGX544 MP3 którego taktowanie zostało ustawione na poziomie 533 MHz. Według Samsunga ma on być co najmniej dwukrotnie szybszy w przetwarzaniu grafiki 3D od chipsetu wykorzystywanego przez Galaxy S III.

Snapdragon 600

Snapdragon 600 to odświeżona wersja popularnego układu S4 Pro, która w odróżnieniu od niego ma oferować wyższą o około 40% wydajność. Producent zdecydował się na zastosowanie w nim czterech rdzeni Krait 300 pracujących z częstotliwością 1,9 GHz oraz układu graficznego Adreno 320, który wedle deklaracji powinien być trzykrotnie szybszy od wcześniej wykorzystywanego układu Adreno 225.

Benchmarki

W Sieci pojawiły się już benchmarki Galaxy S IV.

Z testów przeprowadzonych przez jeden z chińskich serwisów wynika, że Galaxy S IV z układem Exynos 5 Octa 5410 wypadł w benchmarku AnTuTu następująco:

Wydajność Galaxy  S IV  z procesorem Exynos 5 Octa 5410

Wydajność Galaxy S IV z procesorem Exynos 5 Octa 5410

Jak widać, Galaxy S IV o 232 punkty przegrał z modelem HTC One z układem Snapdragon 600.

Jeżeli chodzi o Galaxy S IV z układem Snapdragon 600, pierwsze testy przedstawił niedawno serwis PhoneArena uzyskując w benchmarku AnTuTu 14605 punktów.

Wszystkich zainteresowanych najnowszym gadżetem Samsunga, których wyniki te rozczarowały, pragnę jednak uspokoić, że osiągnięte one zostały na egzemplarzach przedprodukcyjnych, co oznacza, że w przypadku wersji finalnej powinniśmy oczekiwać w przypadku Snapdragona 600 wydajności zbliżonej do dotychczasowego lidera, czyli modelu HTC One. Jeżeli chodzi o Galaxy S IV z Exynos 5 Octa 5410 najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia ze zdecydowanie obecnie najwydajniejszym smartfonem na świecie.


Zobacz również