Samsung Galaxy S10 - z naprawą ważnych podzespołów będą problemy

Serwis ifixit.com rozebrał smartfony Samsung Galaxy S10 i S10e, aby sprawdzić, jak łatwo naprawić urządzenia w przypadku awarii. Jak wyszło?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów całej serii GalaxyS10 jest czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran (poza modelem S10e). Ale gdy wyświetlacz ulegnie uszkodzeniu, jest duża szansa, że również i on będzie do wymiany. A zarówno koszt naprawy wyświetlacza i czytnika, jak wymiany uszkodzonego na nowy wyświetlacz z czytnikiem linii papilarnych, mogą okazać koszmarnie drogie. Z drugiej strony, przeniesienie czytnika linii papilarnych z tylnej części na przód znacznie ułatwia serwisantom dostanie się do podzespołów urządzenia. Co - warto zauważyć - można zrobić przy użyciu jednego tylko śrubokrętu, ponieważ wszystkie elementy trzymane są przez śrubki o takiej samej średnicy.

Samsung Galaxy S10 - z naprawą ważnych podzespołów będą problemy

Źródło: ifixit.com

Ładowanie bezprzewodowe - brzmi to nowocześnie i fakt - jest praktyczne - ale podczas tej procedury generowana jest znaczna ilość ciepła, dlatego S10 przydałoby się zaprojektowanie na nowo systemu odprowadzania i absorpcji ciepła z wmontowanej na stałe baterii. Płytka służąca do ładowania znajduje się zaraz za "pleckami" i jak oceniają to eksperci z iFixIt - jest nieefektywna, czyli większość transmitowanej energii rozchodzi się w postaci ciepła. Ponadto zauważają, że częste używanie tej funkcji może przyczynić się do skrócenia czasu życia akumulatora, który nie jest łatwo wymienić.

Zobacz również:

  • Korzystasz z tej wersji Androida? Google porzuca ją na zawsze
  • Rekordowy kwartał Samsunga, mimo spadku przychodów
  • Galaxy S10 z drugą betą Androida 11 i One UI 3.0 - co z błędami?
Samsung Galaxy S10 - z naprawą ważnych podzespołów będą problemy

Źródło: ifixit.com

Przy wyjmowaniu płyty głównej okazało się, że wejście słuchawkowe jest samodzielne, ale port USB-C ściśle z nią powiązany. To będzie problem, jeśli nastąpi jego awaria. Przy pozostałych elementach nie było większych problemów i tak oto wyglądają rozłożone na części smartfony: Samsung Galaxy S10 i Samsung Galaxy S10e.

Samsung Galaxy S10 - z naprawą ważnych podzespołów będą problemy

Źródło: ifixit.com

Samsung Galaxy S10 otrzymał zaledwie 3 punkty na dziesięć w ocenie łatwości naprawy i wymiany uszkodzonych podzespołów. Oznacza to, że jeśli uszkodzeniu ulegnie czytnik linii papilarnych i/lub wyświetlacz, port USB-C lub akumulator, naprawa (wymiana) będzie ciężkim zadaniem (i w domyśle - kosztownym). O ile port USB-C to w sumie pół biedy, można się bez niego obejść, o tyle akumulator i wyświetlacz to jedne z głównych elementów wszystkich smartfonów.