Samsung Galaxy S11 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [09.12.2019]

Tegoroczne nowości Samsunga zostały już zaprezentowane. Czas przyjrzeć się przyszłorocznemu flagowcowi z serii Galaxy.


Do premiery Galaxy S11 pozostało jeszcze sporo czasu. Spodziewamy się, że Samsung zaprezentuje kolejną generację flagowego smartfona w lutym 2020 roku. Galaxy S11 (jeżeli smartfon faktycznie tak będzie się nazywać) zaoferuje najnowsze podzespoły i wprowadzi szereg ulepszeń w stosunku do serii Galaxy S10, która składa się z modeli Galaxy S10e, Galaxy S10, Galaxy S10 Plus oraz Galaxy S10 5G.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Samsung Galaxy S11 - Wideo

Z okazji zbliżające się premiery kolejnego flagowca z serii Galaxy S przygotowaliśmy krótkie wideo, w którym zbieramy wszystkie informacje odnośnie Galaxy S11, jakie można odnaleźć w sieci oraz pokazujemy rendery, które mogą wskazywać, jak wyglądał będzie Galaxy S11. W materiale odwołujemy się również do niedawno zaprezentowanego Galaxy Note 10, który wprowadza kilka nowości względem Galaxy S10.

Analizujemy, co może pojawić się w Samsungu Galaxy S11, a na co raczej nie możemy liczyć.

Samsung Galaxy S11 - Specyfikacja techniczna

Galaxy S11 z pewnością będzie posiadał sporo funkcji znanych z tegorocznego Galaxy Note 10, który zadebiutował 7 sierpnia 2019 roku. Mowa o nowych opcjach kolorystycznych, szybkim ładowaniu 45 W (obecnie Galaxy S10 ładowany jest przy użyciu 15 W ładowarki) oraz ulepszonych aparatach. Niestety bardzo prawdopodobne jest, że w Galaxy S11 nie znajdziemy gniazda słuchawkowego Jack. Przy okazji urządzenie stracić ma dedykowany przycisk odpowiedzialny za wywołanie Bixby oraz czujnik tętna.

Samsung Galaxy S11 - Podzespoły

Nowe model wyposażony będzie w procesor Qualcomm Snapdragon kolejnej generacji. Prawdopodobnie będzie to układ Snapdragon 865. Taka konfiguracja powinna pojawić się w Stanach Zjednoczonych. W Europie urządzenie dostępne będzie z autorskim procesorem Samsung Exynos. Wydajność obu wariantów powinna być podobna. Możliwe, że układ będzie wyprodukowany w 5 nm procesie technologicznym. Takie rozwiązanie zwiększy wydajność energetyczną układu. Przełoży się to na zwiększenie czasów pracy na pojedynczym ładowaniu. Prawdopodobnie Samsung zintegruje modem sieci 5G z procesorem, co również przyczyni się do zmniejszenia zużycia baterii. Obie wersje zawierać będą obsługę nowych szybkich pamięci LPDDR5X oraz UFS 3.0.

W październiku 2019 roku Samsung zaprezentował najnowszy procesor Exynos 990. Media od razu zaczęły domniemywać, że układ ten zostanie zastosowany w europejskiej wersji Samsunga Galaxy S11. Zaprojektowany procesor wyróżnia sie bardzo wyśróbuowaną specyfikacją techniczną. Układ ten posiada łącznie osiem rdzeni, co samo w sobie nie jest nicznym nadzwyczajnym, ale Korańczycy wykorzystali rdzenie o trzech różnych architekturach. Procesor składa się z czterech energooszczędnych rdzeni Cortex-A55, dwóch wydajniejszych rdzeni Cortex-A76 (Snapdragon 865 ma posiadać rdzenie Cortex-A77) oraz dwóch nieznanych nam specjalnych rdzeni, o których w chwili obecnej nic nie wiemy. Za grafikę odpowiadć będzie standardowo już układ Mali-G77 MP11.

Źródło: IceUniverse via Twitter

Źródło: IceUniverse via Twitter

Na pokładzie nie zabrakło modnego ostatnio procesora NPU (Neural Processing Unit), który składał się będzie z dwóch zupełnie niezależnych rdzeni.

Exynos 990 pozwoli na obsługę wyświetlaczy o rozdzielczości 3840 x 2400 pikseli (WQUXGA) lub 4096 x 2160 pikseli (4K UHD). W chwili obecnej Samsung nie wspomina nic o możliwości sparowania najnowszego procesora z panelem Full HD, ale z punktu widzenia tehcnicznego nie stanowi to najmniejszego problemu. Układ obsługuje pamięć masową UFS 2.1 oraz nowszą UFS 3.0, dzięki czemu możemy spodziewać się zastosowania bardzo szybkiej pamięci. Nie wspomiano nić o ilości pamięci operacyjnej RAM. Wiemy tylko, że będzie to pamięć typu LPDDR5. Ciekawostą jest obsługa nagrywania w rozdzieczości 8K przy zachowaniu 30 klatek na sekundę, ale większość użytkowników ucieszy się z obsługi nakrywania w 4K przy zachowaniu 120 klatek na sekundę. Nie zabrakło również obsługi 108 MP sensora, o którym głośno ostatnimi czasy w sieci.

Samsung Exynos 990 wykonany będzie w najnowszym dostępnym obecnie 7 nm procesie technologicznym, co pozytywnie wpłynie na energooszczędność i wydzielanie ciepła.

Źródło: IceUniverse via Twitter

Źródło: IceUniverse via Twitter

Nie minęło kilka dni od premiery Exynos'a 990, a w sieci zaczeły pojawiać się kolejne plotki sugerujące, że Exynos 990 wcale może nie być sercem europejskiego Samsunga Galaxy S11.

W sieci pojawiły się plotki, które wskazują, że specyfikacja Galaxy S11 może obejmować zupełnie inny chip. Według Max'a Weinbacha Exynos 990 wcale nie jest flagowym procesorem Samsunga na 2020 roku. Post na Twitterze sugeruje, że Koreańczycy przygotowują się do premiery jeszcze lepszego układu.

Aby zrozumieć powyższą sytuację musimy na chwilę cofnąć się do początku tego roku. Samsungi Galaxy S10 czyli tegoroczne flagowce posiadają procesor Exynos 9820. Znajduje się w on we wszystkich modelach z serii od najmniejszego i najtańszego Galaxy S10e, aż po model z obsługą sieci 5G. Smartfony Galaxy Note 10 oraz Note 10+ otrzymały lekko zmodyfikowanego Exynos'a 9820, który otrzymał nową nazwę. Układ ten to Exynos 9825.

Exynos 990 kontynuuje tradycję nazewnictwa zapoczątkowaną wraz z premierą Exynos'a 980, który jest procesorem ze średniej półki cenowej. Informacja ta może wskazywać, że Exynos 990 wcale nie będzie sercem Galaxy S11, a przyszłorocznych smartfonów z nieco tańszej, ale bardzo cenionej serii Galaxy A.

Jeżeli informacje te okażą się prawdziwe przyszły rok zapowiada się bardzo ciekawie. Exynos 990 wyprodukowany jest w 7 nm procesie technologicznym, a na dodatek posiada wsparcie dla sieci 5G. Oznacza to, że przyszłoroczne Samsungi, które wcale nie będą flagowcami otrzymają dostęp do najnowszych zdobyczy technologicznych. Niestety w tym momencie jest za wcześnie, aby ocenić czy informacje przekazane przez Max'a Weinbacha są autentyczne. Wszystko wyjaśni się na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy.

Więcej informacji o procesorze Samsung Exynos 990 znajduje się tutaj.

Samsung Galaxy S11 - Pamięć operacyjna

Najnowsze informacje wskazują, że Samsung Galaxy S11 wykorzystywać będzie pamięci nowego typu. Nowy standard LPDDR5 zaprojektowany został specjalnie dla urządzeń korzystających z sieci 5G oraz zaawansowanych algorytmów AI. Maksymalna szybkość przesyłu danych wynosi 5500 Mb/s.

Źródło: samsung

Źródło: samsung

Samsung poinformował w lipcu, że rozpoczął produkcję na masową skalę 12 GB kości pamięci typu LPDDR5.

Plotki głoszą, że smartfony z linii Galaxy S11 mogą być jednymi z pierwszych urządzę, które będą wykorzystywać nowy rodzaj pamięci operacyjnej. W chwili obecnej Galaxy S10 posiadają od 6 GB (S10e) do 12 GB (S10+) RAM'u. Nowe modele prawdopodobnie zaoferują 8 GB lub nawet 12 GB w każdej dostępnej w sprzedaży konfiguracji.

Możliwe, że topowe wersje wyposażone zostaną w aż 16 GB pamięci operacyjnej RAM LPDDR5. Kości tego typu mają być produkowane od początku przyszłego roku.

Co ważne pamięci LPDDR5 mają być bardziej energooszczędne dzięki przeprojektowanym obwodom oraz nowej funkcji oszczędzania energii.

Producent podaje, że wydajność LPDDR5 przy wykorzystaniu 16 GB kości jest o 30 procent wyższa w porównaniu do popularnych obecnie pamięci LPDDR4X.

12 GB kości LPDDR5 mają być w stanie zapewnić transfery do 44 GB/s. To istotna informacja dla modeli, które pracować będą w sieci 5G.