Samsung Galaxy S11 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [23.11.2019]


Samsung Galaxy S11 - Spektometr

Na początku października 2019 roku w sieci pojawiła się informacja wskazująca na obecność spektometru w najnowszym flagowcu z serii Galaxy S. Według LetsGoDigital Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych przyznał Samsungowi patent na umieszczenie spektrometru w smartfonie.

Spektometr to urządzenie, które wytwarza światło widzialne oraz niewidzialne. Jego celem jest wykrycie składu chemicznego przedmiotu, na który został on skierowany. Całość działa na zasadzie zmiany częstotliwości dobijanego światła. W przykładzie przedstawionym przez LetsGoDigital prototyp smartfona mierzy ilość cukru w owocach.

Tego typu rozwiązanie to nowość w smartfonach. Do tej pory jedynie prototypowy telefon Changhong H2 zaprezentowany na targach CES 2017 w Las Vegas posiadał na pokładzie spektometr.

Zastosowanie tego modułu jest wysoce prawdopodobne. Samsung obok Apple jest jedną z największych firm technologicznych, która zwraca uwagę na zdrowie i zdrowy styl życia swoich klientów. W smartfonach Galaxy S od lat można znaleźć pulsometr oraz czujnik saturacji. Dodatkowo Samsung od lat rozwija autorską aplikację Samsung Health.

Więcej informacji na temat spektometru znajdziesz tutaj.

Samsung Galaxy S11 - Pamięć masowa

W internecie pojawia się coraz więcej informacji, które potwierdzają, że Samsung może zrezygnować ze stosowania czytnika kart pamięci w nowych urządzeniach. Potwierdzeniem tej informacji jest fakt, że Galaxy Note 10 nie posiada czytnika kart microSD. Wyposażono w niego jedynie droższy i większy modele z Plusem.

Do tej porty od czasów Samsunga Galaxy S6 (2015 rok) każdy flagowy model koreańskiego producenta posiadał czytnik kart pamięci.

SamMobile informuje, że Samsung Galaxy S11 oferowany będzie w czterech różnych wersjach pamięciowych, co dodatkowo uwiarygodnia plotki o braku czytnika kart pamięci. Urządzenie w podstawowej wersji zaoferuje 128 GB. Dostępne będę również konfiguracje z 256 GB, 512 GB oraz 1 TB wbudowanej pamięci masowej.

Podstawowy model SM-G981, który ma być następcą Galaxy S10e zaoferuje 128 GB lub 512 GB wbudowanej pamięci masowej. Brakuje pośredniej 256 GB konfiguracji oraz topowego modelu z 1 TB.

SM-G986, który ma być następcą Galaxy S10 będzie oferowany w trzech wersjach ze 128 GB, 256 GB oraz 512 GB wbudowanej pamięci masowej.

Flagowy model Galaxy S11+ o oznaczeniu SM-G988 zastąpi Galaxy S10+ i będzie oferowany w czterech wersjach z 128 GB, 256 GB, 512 GB oraz 1 TB wbudowanej pamięci masowej.

Wszystko wskazuje na to, że Samsung podobnie, jak Apple planuje dodatkowo zarabiać na sprzedaży urządzeń z większą ilością pamięci masowej w wyższej cenie.

Samsung Galaxy S11 - Wyświetlacz

W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, czy w przyszłym roku Samsung wprowadzi na rynek mniejszą i nieco tańszą wersję z literką e na końcu. Sądząc po popularność tegorocznego Galaxy S10e scenariusz ten jest prawdopodobny. Z pewnością można założyć, że zadebiutują dwa warianty - Galaxy S11 z ekranem o przekątnej 6,1 cala oraz model z Plusem oferujący 6,4 calowy wyświetlacz.

Najnowsze informację wskazują, że Galaxy S11 zostanie wyposażony w ekran OLED produkowany przy użyciu nowego materiału organicznego M10. Jego produkcja ma rozpocząć się jeszcze pod koniec tego roku, a Galaxy S11 może być pierwszym urządzeniem, w którym zostanie zaimplementowany ekran OLED M10. W chwili obecnej wszystkie najnowsze flagowe smartfony koreańskiego producenta wykorzystują ekrany OLED zbudowane przy użyciu materiału M9.

Ostatnie doniesienia podaję, że znajdujący się w wyświetlaczu czytnik odcisków palców ma być niemal dwukrotnie większy od znanego z S10+. Tam było to 36 x 36 mm, w Galaxy S11 ma być to 64 x 64 mm.

Więcej informacji na temat ekranu OLED M10 znajdziesz tutaj.

Najnowsze plotki z połowy października 2019 roku wskazują, że Samsung może kontynuować eksperymenty z nietypowymi proporcjami ekranu. Prototyp przyszłorocznego flagowca z Korei został zauważony w bazach danych popularnych testów syntetycznych. W zgromadzonych informacjach znaleziono wpis informujący o obecności wyświetlacza z proporcjami 20:9. Oznacza to, że Samsung zdecydował się na kolejne wydłużenie konstrukcji urządzenia.

Przypominamy, że koreański producent w 2017 roku wprowadził Samsunga Galaxy S8 z ekranem Infinity Display o proporcjach 18,5:9. Dwa lata później w 2019 roku zaprezentowano smartfony Galaxy S10 oraz Note 10 z ekranami 19:9.

Więcej informacji na temat ekranu o proporcjach 20:9 znajdziesz tutaj.

W sieci pojawiły się informacje, które wskazują, że smartfony Samsung Galaxy S11 mogą posiadać zupełnie nowe wyświetlacze. Samsung złożył wniosek o zastrzeżenie nowej nazwy. W Koreańskim urzędzie patentowym (Korean Intellectual Property Office) zastrzeżono nazwę handlową SAMOLED. Na początku może się wydawać, że chodzi o ekrany typu sAMOLED (Super AMOLED), które znane są z Galaxy S9 i wielu innych starszych urządzeń Samsunga, ale nowa nazwa ma opisywać inny typ ekranu. W obecnych flagowcach Samsunga, które zadebiutowały w 2019 roku Koreańczycy zastosowali panele Dynamic AMOLED z pełnym wsparciem dla HDR10+ i wysoką rozdzielczością. Panele SAMOLED mają być jeszcze lepsze i oferować dodatkowo zwiększoną częstotliwość odświeżania. Pod tym względem Samsung jest nieco w tyle. OnePlus i inni producenci zaprezentowali już smartfony z 90 Hz wyświetlaczami.Bardzo prawdopodobne jest, że podobny panel znajdzie się w przyszłorocznych Samsungach Galaxy S11.

Więcej informacji ekranie SAMOLED znajdziesz tutaj.

Ice Universe za pomocą swojego konta na Twitterze poinformował, że Galaxy S11 ma być oferowany z ekranem o podwyższonej częstotliwości taktowania. Odpowiedni fragment kodu źródłowego wskazujący na zastosowanie nowego panelu został znaleziony w One UI 2.0 beta przeznaczonym dla zeszłorocznego Samsunga Galaxy Note 9. Oprogramowanie zostało udostępnione wcześniej dla Galaxy S10 stanowi kolejną skarbnicę wiedzy o Galaxy S11.

Ice Universe informuje i pokazuje zrzut ekranu z chińskiej wersji One UI 2.0, który ukazuje przełącznik pozwalający na wybór częstotliwości odświeżania ekranu. Później post został zaktualizowany o identyczne menu, ale w języki angielskim.

Opcja zawiera trzy opcje wykorzystania nowego wyświetlacza ze zwiększoną częstotliwością odświeżania. Wszystko wskazuje na to, że bazowo Galaxy S11 wyświetlać będzie obraz w 60 Hz. Drugą opcją jest stałe wymuszenie zwiększonego odświeżania z częstotliwością 120 Hz. Ostatnią możliwością wyboru jest tryb automatyczny, który samoczynnie przełącza się ze 120 Hz do 60 Hz i z powrotem w zależności od dynamiki wyświetlanego obrazu.

Wszystko wskazuje na to, że Samsung zastosuję ekran 120 Hz, ale domyślnie opcja ta będzie zdezaktywowana, aby oszczędzać baterię. Tego typu sztuczki stosowane są już w starszych flagowcach z Korei, które posiadają ekrany o rozdzielczości QHD+, ale domyślnie wyświetlają obraz w Full HD+.

Więcej informacji o 120 Hz wyświetlaczu Galaxy S11 znajduje się tutaj.

Samsung Galaxy S11 - Bateria

Pojemność baterii ma wynosić 3400 mAh w podstawowym modelu oraz 4100 mAh w Galaxy S11 Plus.

Najnowsze informacje wskazują, że Samsung może szykować prawdziwą rewolucję w kwestii zasilania. Najnowszy Galaxy S11 może zostać wyposażony w baterię grafenową z obsługą super szybkiego ładowania.

Nowa technologia ma pojawić się w pierwszych urządzeniach już w 2020 lub 2021 roku. Akumulatory grafitowe są droższe w produkcji, niż popularne ogniwa litowo-jonowe. Z tego właśnie powodu przewidujemy, że technologia ta zostanie wykorzystana w flagowym urządzeniu.

Grafenowa bateria ma zapewnić dużo lepsze osiągi w porównaniu do litowo-jonowych akumulatorów. Zastosowanie tego typu akumulatora znacząco zwiększy czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Z pewnością ucieszy to posiadaczy obecnie produkowanych modeli, które mają z tym problem. Galaxy S10 wyposażono w akumulator o pojemności 3400 mAh, który pozwala na maksymalnie jeden dzień intensywnego użytkowania, a nie jednokrotnie zdarza się, że akumulator trzeba doładowywać w ciągu dnia.

Drugą zaletą powiązaną z wprowadzeniem baterii grafenowej do Galaxy S11 jest super szybkie ładowanie. Obecne smartfony oferują szybkie nawet kilkudziesięciu watowe ładowanie, ale efektywność tego rozwiązania znacząco spada wraz z wzrostem poziomu naładowania akumulatora. Obecne flagowce potrafią naładować się od 0 do 50 procent w 30 minut, ale kolejne 50 procent ładowane jest w znacznie dłuższym czasie.

Grafenowa bateria umożliwi naładowanie ogniwa o 0 do 100 procent w około 30 minut.

W chwili obecnej nie znamy dokładnej specyfikacji oraz parametrów technicznych akumulatora grafitowego. Nie wiemy również, jak taki typ akumulator zniesie upływ czasu oraz ile kosztować będzie jego wymiana.

Należy również pamiętać, że po wpadce jakościowej z akumulatorem Samsunga Galaxy Note 7 koreański producent z pewnością będzie ostrożnie wprowadzał nowe rozwiązania związane z zasilaniem.

Więcej informacji na temat baterii grafenowej znajdziesz tutaj.

Plotki z początku października informują, że Samsung uczy się na błędach. Zaprezentowane w tym roku modele z serii Galaxy S10 oraz Galaxy Note 10 to świetne smartfony, łączy je jedna cecha, która potrafi zepsuć radość z użytkowania. Mowa o akumulatorach o niskiej pojemności. Problem ten dotyczy głównie posiadaczy podstawowego modelu Galaxy S10 oraz Galaxy S10e. Smartfony te mają akumulatory o pojemności odpowiednio 3400 mAh oraz 3100 mAh w mniejszym modelu. Niestety zastosowanie ogniwa w połączeniu z wydajnymi podzespołami powoduje, że niektórzy użytkownicy muszą doładowywać swoje urządzenia w ciągu dnia.

Źródło: Galaxy Club

Źródło: Galaxy Club

Wszystko wskazuje na to, że Samsung zamierza umieścić znacznie większe baterie w przyszłorocznych smartfonach należących do serii Galaxy S11. Holenderski portal Galaxy Club dotarł do materiałów certyfikacyjnych akumulatora, który może zostać zastosowany w Samsungu Galaxy S11e. Mowa o modelu EB-BG980ABY. Pojemność baterii to 3800-4000 mAh. Oznacza to, że przyszłoroczny podstawowy model Samsunga Galaxy S11 będzie miał o 20 procent pojemniejszy akumulator. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ inni producenci również implementują coraz większe akumulatory do swoich urządzeń. Prym w tym aspekcie wiedzie Xiaomi. Również Apple zdecydowało się na powiększenie baterii w tegorocznych modelach iPhone'a 11, 11 Pro i 11 Pro Max.

Źródło: Galaxy Club

Źródło: Galaxy Club

Więcej informacji na temat pojemniejszej baterii w Galaxy S11e znajdziesz tutaj.

Kolejne plotki na temat pojemniejszych akumulatorów w Galaxy S11 pojawiły się zaledwie dzień po wycieku baterii EB-BG980ABY przeznaczonej dla Galaxy S11e.

Certyfikat dla baterii o kodzie produktu EB-BG985ABY sugeruje, że podstawowa wersja przyszłorocznego Galaxy S11 zaoferuje baterię o pojemności 4300 mAh. W chwili obecnej takie ogniwo posiada największy i najdroższy Samsung Galaxy Note 10+.

Podstawowy model Galaxy S11 ma mieć oznaczenie modelu SM-G985/986 w zależności od regionu, co wskazuje na fakt, że certyfikowana bateria znajdzie zastosowanie właśnie w tym modelu. Co ciekawe według certyfikacji EB-BG985ABY jest "modelem pochodnym" baterii o kodzie produktu EB-BN975ABU. Bateria ta znajduje się wewnątrz Galaxy Note 10+. Informacja ta sugeruje, że Galaxy S11 będzie miał taką samą pojemność.

Niestety może okazać się, że Galaxy S11 nie będzie miał tak pojemnej baterii. W zeszłym roku dwie baterie Galaxy Fold'a uzyskały początkowo certyfikat "modeli podobnych" opartych na baterii zastosowanej w Galaxy S10e. Model ten posiada akumulator o pojemności 3100 mAh, co pozwoliło sądzić, że Fold będzie posiadał łączną pojemność baterii na poziomie 6200 mAh. Niestety informacje te nie uzyskały żadnego pokrycia z rzeczywistością - Galaxy Fold ma baterię, która jest praktycznie niezauważalnie większa od akumulatora z Galaxy Note 10+.

Zwykły Galaxy S11 może mieć baterię o pojemności 4300 mAh czyli taką samą, jak Note 10. Mniejszy model z literą "e" na końcu może mieć nieco mniejszą baterię o pojemności 3800 mAh, co jak na produkt Samsunga i tak jest satysfakcjonującą liczbą.

Więcej informacji na temat pojemniejszej baterii w Galaxy S11 znajdziesz tutaj.