Samsung Galaxy S11 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [23.11.2019]


Samsung Galaxy S11 - Aparat

Różnice mogą pojawić się także w obrębie aparatów. Galaxy S11 może posiadać z przodu pojedynczą kamerkę, a model z Plusem podwójny aparat oferujący efekt bokeh. Rozwiązanie to znane jest już z tegorocznych modeli Galaxy S10 i S10 Plus.

Do premiery nowych modeli pozostało jeszcze sześć miesięcy, ale już teraz w internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat nadchodzących modeli. Większość z nich odnosi się do nowego wyświetlacza Infinity-O z kamerą umieszczoną w ekranie. Być może będzie ona także pełnić rolę głośnika. Informacje te pozyskane zostały od Yang Byung-Duk - wiceprezesa grupy R&&D Samsunga. Inny wariant zakłada minimalizacje wycięcia w ekranie.

Ice Universe - popularna osobowość sieciowa znana z informowania o przeciekach twierdzi, że rodzina Galaxy S11 posiada kryptonim Picasso i zaoferuje znaczne ulepszenia w obrębie zastosowanych aparatów fotograficznych. Być może na pokładzie znajdzie się nowa matryca Samsung Isocell Bright GW1, która oferuje rozdzielczość 64 MP. Potrafi ona łączyć cztery piksele w jeden, aby zaoferować wysokiej jakości fotografię o rozdzielczości 16 MP.

Najnowsze plotki różnią się od informacji podanych przez Ice Universe. Samsung podczas projektowania Galaxy S11 ma skupić się na poprawie jakości zdjęć oraz filmów. Koreański producent zaprezentował ostatnio nową 108 MP matrycę, która została opracowana we współpracy z Xiaomi i ma być wykorzystania w flagowym smartfonie Samsunga na przyszły rok. ISOCELL Bright HMX jest pierwszym obiektywem mobilny, którego rozdzielczość przekracza 100 MP. Wiemy już, że rozdzielczość 108 MP jest chwytem marketingowym, ponieważ domyślnie fotografie wykonywane będą w mniejszej rozdzielczości. Samsung wykorzysta własną technologię Tetracell, która łączy cztery znajdujące się obok siebie pikseli. W efekcie otrzymamy 27 MP fotografie, która będzie dużo ostrzejsza, a na dodatek sporo mniejsza od 108 MP oryginału. Nie wiadomo czy Samsung w ogóle umożliwi wykonywanie 108 MP fotografii w specjalnym trybie.

Matryca o wysokiej rozdzielczości oraz flagowe podzespoły mają spowodować, że Samsung Galaxy S11 umożliwi nagrywanie filmów w rozdzielczości 6K. Przyszłoroczny flagowiec może zaoferować też 10 krotny zoom optyczny lub hybrydowy. Produkcja najnowszych matryc ISOCELL Bright HMX rozpocznie się jeszcze w sierpniu 2019 roku, więc Samsung z pewnością zdąży wyprodukować ilość potrzebną na premierę Galaxy S11.

Matryca główna o rozdzielczości 108 MP będzie miała do pomocy dwa dodatkowe obiektywy. Będzie to teleobiektyw oraz obiektyw szerokokątny. Prawdopodobne jest również użycie czujnika głębi, który pojawił się już w najnowszym Samsung Galaxy Note 10.

Najnowsze informacje przekazane przez znaną w sieci osobowość odpowiedzialną za przecieki - Ice Universe wskazują, że Galaxy S11 może mieć rewolucyjny aparat i wprowadzi funkcje, które nigdy wcześniej nie były dostępne w smartfonach. Samsungowi prawdopodobnie nie na rękę jest fakt, że obecnie to Huawei produkuje telefony z najlepszymi aparatami fotograficznymi i chce prześcignąć chińskiego producenta.

24 września strona strona SamMobile poinformowała, że smartfon będzie dysponować 5-krotnym zoomem optycznym. Potwierdza także obecność ISOCELL Bright HMX.

Więcej informacji na temat aparatu Samsung Galaxy S11 znajdziesz tutaj.

Najnowsze plotki i pogłoski w sieci wskazują, że Galaxy S11 poza 108 MP matrycą główną może zaoferować 5 krotny zoom teleskopowy. Informacja o składanej optyce została przekazana przez portal The Elec. Obecnie na rynku dostępnych jest jedynie kilka modeli smartfonów z takim rozwiązaniem. Chodzi między innymi o OPPO Reno oraz Huawei'a P30 Pro.

Wedle informacji podanych przez The Elec Samsung produkuje moduły aparatu z 5 krotnym zoomem optycznym od maja bieżącego roku.

Samsung Electro-Mechanics opublikował film wideo, w którym pokazana jest nowa konstrukcja obiektywu oraz sposób jej działania. Moduł ma zaledwie 5 mm wysokości, dzięki czemu bez problemu zmieści się do smukłej obudowy smartfona nie wystając ponad jej obrys. Światło kierowane jest na czujnik przez pryzmat, który przechyla się, aby zapewnić stabilizację obrazu.

Więcej informacji na temat teleskopowego zoomu znajdziesz tutaj.

W drugiej połowie października 2019 roku w sieci pojawiły się nowe zaskakujące informacje na temat aparatu, który może zostać zastosowany w najnowszym Samsungu Galaxy S11. Wiadomości te powinny zadowolić szczególnie nastolatków i wszystkie osoby uwielbiające wykonywać masę selfie. Holendersko języczny portal LetsGoDigital dotarł do zgłoszenia patentowego, które ujawnia najnowszy pomysł na kamerkę przednią rodem z przyszłości. Producent nie zadowala się już umieszczenie aparatu nad ekranem lub w nim. Wniosek Samsunga otrzymał dosyć specyficzną nazwę - "urządzenie elektroniczne z elastycznym wyświetlaczem" i opisuje telefon, który posiada scrollowany wyświetlacz. Jego zadaniem jest przesunięcie aparatu głównego z tylnej części telefonu do przedniego dolnego rogu w momencie, kiedy użytkownik zechcę wykonać zdjęcie za pomocą przedniej kamerki. Projekt ten jest więc wizją zupełnie odmienną do tej zaprezentowanej wraz z Samsungiem Galaxy A80, który posiada obracaną kamerę gwarantującą rewelacyjną jakość zdjęć zarówno z tyłu, jak i z przodu.

Źródło: LetsGoDigital via t3

Źródło: LetsGoDigital via t3

Rozwiązanie to wydaje się niezwykle interesujące z technicznego punktu widzenia, ale nie widzimy realnego zastosowania dla przesuwanego aparatu. Zastosowanie takiego mechanizmu znacznie skomplikowało by budowę urządzenia, a na dodatek stałoby się ono dużo bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Źródło: LetsGoDigital via t3

Źródło: LetsGoDigital via t3

Więcej informacji na temat przesuwanego aparatu głównego tutaj.

Na początku listopada 2019 roku Ice Universe za pomocą swojego Twitter'a potwierdził, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo zastosowania 108 MP matrycy w Samsungu Galaxy S11. Mowa oczywiście o sensorze ISOCELL Bright HMX, który jest już dostępny na rynku. Z matrycy o rewolucyjnej przekątnej skorzystało już Xiaomi. Aparat tego typu znajdziemy w Xiaomi Mi Note 10, który miał swoją oficjalną premierę w Polsce 13 listopada 2019 roku. Należy pamiętać, że nawet pomimo obecności 108 MP matrycy zdjęcia z Galaxy S11 finalnie będą miały kilkukrotnie mniejszą rozdzielczość. Za wszystko odpowiedzialna będzie funkcja 4-in-1 Super Pixel, która łączy cztery znajdujące się obok siebie piksele w jeden. Rozwiązanie to zmniejsza rozdzielczość do nadal imponujących 27 MP. Zamian za to użytkownicy uzyskają dużo ostrzejsze ujęcia z większą ilością światła.

Więcej informacji na temat potwierdzenia przez Ice Universe obecności 108 MP kamery w Galaxy S11 znajdziesz tutaj.

Koreańczycy w pierwszym tygodniu listopada zastrzegli w Urzędzie Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej (EUIPO) nazwę Space Zoom. Pojawiła się ona w bazie urzędu z adnotacją "oprogramowanie smarfonów, które sprawia, że można przybliżyć obraz bez obawy o pogorszenie jego jakości". Możliwe, że Space Zoom będzie jedną z funkcji przyszłorocznego Galaxy S11 ściśle powiązaną z zastosowaniem matrycy ISOCELL BRIGHT HMX o rozdzielczości 108 MP, która pozwoli na przybliżenie bez widocznego pogorszenia jakości. Oczywiście fizyki nie da się i oszukać i albo Samsung zdecyduje się na zastosowanie zoom'u optycznego albo wykorzysta zoom cyfrowy, który pozwoli na przybliżenie za pomocą zmniejszenia rozdzielczości. Możliwe, że producent połączy te funkcje i zaimplementuje zoom hybrydowy znany między innymi z Huawei'a P30 Pro oraz OPPO Reno 10x Zoom.

Więcej informacji o Space Zoom znajdziesz tutaj

Samsung już niedługo może dołączyć do wyścigu na megapiksele nie jako producent matryc, a jako sprzedawca smartfonów. Kod źródłowy najnowszej wersji aplikacji Samsung Camera wskazuje, że aparat o rozdzielczości 108 MP zostanie zaimplementowany w jednym z nadchodzących modeli.

Plotki o zastosowaniu matrycy aparatu o rozdzielczości 108 MP stały się dużo bardziej wiarygodne po wycieku kodu źródłowego najnowszej wersji aplikacji Samsung Camera.

Max Weinbach - redaktor xda-developer odnalazł te informacje w najnowszej wersji beta One UI 2.0 opartej na Androidzie 10 i wgranej na Samsunga Galaxy S10. Wydane wczoraj oprogramowanie posiada zaktualizowaną aplikację aparatu. Jej kod źródłowy przewiduje możliwość wykonywania fotografii w rozdzielczości 108 MP. W sieci pojawiały się już pogłoski informujące, że przyszłoroczny Samsung Galaxy S11 zostanie wyposażony w obiektyw główny o rozdzielczości 108 MP, ale kod źródłowy nie informuje, że rozdzielczość została przewidziana dla konkretnego modelu. Wszystko, co wiemy na ten moment to fakt, że jeden z przyszłych smartfonów Samsunga pracujący pod kontrolą Androida 10 z nakładką One UI 2.0 wyposażony będzie w 108 MP aparat główny. Oficjalnie dowiemy się co to za urządzenie dopiero na początku przyszłego roku, kiedy to Samsung zakończy prace nad oprogramowaniem One UI 2.0.

W przypadku Samsunga dodanie funkcji do kodu źródłowego stanowi jasną wskazówkę, że już w niedalekiej przyszłości pojawi się urządzenie, które wykorzysta odnalezioną w oprogramowaniu opcje. Samsung zawsze dodaje takie funkcje jedynie wtedy, gdy aktywnie pracuje nad ich wdrożeniem w przyszłych urządzeniach, które zadebiutują na dniach.

Więcej informacji o najnowszej wersji aplikacji Samsung Camera znajdziesz tutaj.

Aparat to nie tylko sama matryca. Niezbędne jest również dopracowane oprogramowanie, algorytmy odpowiedzialne za wykorzystanie AI oraz intuicyjna aplikacja do obsługi.

Technologiczny gigant zamierza wprowadzić na rynek urządzenia z udoskonalonym aparatem fotograficznym. Najnowsze wieści wprost z Korei informują, że Samsung zastrzegł kilka znaków towarowych, które mają opisywać unikalne funkcje fotograficzne smartfonów z serii Galaxy S11. Zastrzeżone nazwy to Samsung Single Take oraz Video Spin. Obie zostały sklasyfikowane jako oprogramowanie komputerowe do pobierania i nagrywania aplikacji komputerowych do tworzenia, edycji i zapisywania fotografii i filmów za pomocą aparatów fotograficznych w telefonach.

Obie funkcje zostały znalezione w szóstej becie One UI 2.0 i nie wiadomo jeszcze do końca jak będą działać

Więcej informacji o nowych funkcjach fotograficznych znajduje się tutaj.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Spodziewamy się, że Samsung skorzysta z modułu kamery peryskopowej w Galaxy S11. Aby umożliwić wykorzystanie 5 krotnego zoomu optycznego na urządzeniu bez wysuwanej optyki z tyłu producent będzie musiał wykorzystać czujnik i soczewki rozmieszone po bokach i wykorzystujące zasadę odbijania światła w peryskopie.

Samsung Electro-Mechanics czyli spółka-córka Samsunga produkuje moduły kamer od 2003 roku. Niedawno ogłoszono masową produkcję kamery z 5 krotnym zoomem optycznym. Niestety podczas prezentacji nie uzyskaliśmy informacji czy moduł wyposażony został w optyczną stabilizację obrazu. Ponieważ moduł ten nie został jeszcze zastosowany w żadnym urządzeniu, które zostało wprowadzone na rynek nie ma możliwości sprawdzenia czy matryca posiada OIS. Możliwe, że pierwszym urządzeniem z tym obiektywem będzie Galaxy S11.

Redaktorzy Sammobile odkryli zgłoszenie patentowe, które Samsung Electro-Mechanics złożył w tym tygodniu do Koreańskiego Urzędu Własności Intelektualnej. Patent dotyczy modułu kamery peryskopowej z optyczną stabilizacją obrazu. Podkreślono również funkcję korekcji poruszenia dłoni. To właśnie tym głównie zajmuje się OIS.

Źródło: sammobile.com

Źródło: sammobile.com

Więcej informacji o matrycy z pięciokrotnym zoomem optycznym i OIS znajduje się tutaj.