Samsung Galaxy S11 zaoferuje 108 MP aparat z nagrywaniem w 6K

Możliwości fotograficzne mogą zaskoczyć. Samsung przygotowuje nową 108 Mp matrycę do flagowego smartfona.

Najnowsze plotki wskazują, że Samsung po premierze 64 MP sensora ISOCELL Bright GW1, o którym pisaliśmy niedawno przygotowuje nową matrycę do przyszłorocznego flagowca. Digitalcameraworld.com informuje, że Galaxy S11 może zaoferować obiektyw o rozdzielczości 108 MP, który zrewolucjonizuje świat mobilnej fotografii.

Źródło: samsung

Źródło: samsung

Najnowsza matryca została zaprezentowana kilka dni temu po tym, jak jej istnienie zostało ujawnione przez Xiaomi. Przewiduje się, że pierwszym smartfonem, który zostanie w nią wyposażony będzie Samsung Galaxy S11. Obiektyw ISOCELL Bright HMX jest pierwszą mobilną matrycą, która przekracza uderzającą do wyobraźni rozdzielczość 100 milionów pikseli. Tak duża rozdzielczość jest stosowana w profesjonalnych aparatach pełnoklatkowych.

Xiaomi w zeszłym tygodniu poinformowało, że zamierza wprowadzić na rynek telefon ze 108 MP sensorem produkcji Samsunga. Ta sama matryca ma zostać użyta przez Południowo Koreańskiego giganta jako główny obiektyw w Galaxy S11.

Zarówno Xiaomi, jak i Samsung blisko współpracują ze sobą i obie firmy mają wkład w projektowanie nowego czujnika.

Należy wiedzieć, że 108 MP rozdzielczość to głównie chwyt marketingowy i przeciętny użytkownik nie będzie wykonywał zdjęć o takich parametrach, ponieważ będą one zajmować bardzo dużo miejsc, a na dodatek może być problem z ich odtworzeniem na większości kilkuletnich urządzeń. Podobnie, jak w przypadku innych matryc nowy czujnik HMX skorzysta z technologii Tetracell opracowanej przez Samsunga. Łączy ona cztery piksele w jeden zmniejszając czterokrotnie rozdzielczość, ale jednocześnie poprawiając jakość i ostrość obrazu. Rozwiązanie to będzie domyślnie aktywnie i spowoduje, że fotografie wykonywane przy użyciu Galaxy S11 będą miały rozdzielczość 27 MP.

Tak duża rozdzielczość aparatu głównego w połączeniu z topowymi podzespołami pozwoli Samsungowi Galaxy S11 nagrywać wideo w rozdzielczości 6K przy zachowaniu 30 klatek na sekundę. Również ta technologia stosowana jest obecnie jedynie w profesjonalnych kamerach. Premiera Galaxy S11 może spowodować, że na rynku pojawi się więcej urządzeń z nagrywaniem w 6K. Dla zwykłego użytkownika oznacza to, ze w przyszłości będzie mógł nagrywać w wyższej, niż 4K rozdzielczości. Amatorzy mobilnej fotografii i kręcenia filmów będą mogli nagrywać w materiały w 6K, aby po konwersji do popularnego 4K lub nawet Full HD uzyskać większą ilość detali i lepszą ostrość nagrania.

Obecny flagowiec z serii Galaxy S oferuje trzy obiektywy o rozdzielczości 12 MP, 12 MP oraz 16 MP. Użytkownicy mogą skorzystać z dwukrotnego zoomu optycznego oraz teleobiektywu i obiektywu szerokokątnego. Maksymalna rozdzielczość wideo wynosi 4K. Przyszłoroczny model może zaoferować nawet 10 krotny zoom optyczny lub zoom hybrydowy, który wykorzysta wysoką rozdzielczość nowego sensora Isocell.

Źródło: samsung

Źródło: samsung

Samsung ogłosił, że produkcja nowej matrycy na masową skalę rozpocznie się jeszcze w sierpniu. Oznacza to, że producent ma sporo czasu, aby wyprodukować potrzebną na premierę Galaxy S11 ilość matryc.

W chwili obecnej za najlepszego fotosmartfona uznaje się Huawei'a P30 Pro. Wyposażono go w 40 MP aparat główny z przysłoną f/1,6, PDAF oraz OIS. Do pomocy ma teleobiektyw oraz czujnik głębi. Obiektywy sygnowane są logiem Leica. Huawei P30 Pro potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 4K oraz posiada rozbudowany tryb nocny.

Najnowszy flagowiec od Samsunga może przynieść znaczne usprawnienia w stosunku do poprzednika. Matryca o dużej rozdzielczości jest głównie chwytem marketingowym, ale może zwiększyć atrakcyjność Galaxy S11. Z pewnością nie będzie to jedyny obiektyw, jaki znajdzie się na pleckach smartfona. Samsung umieści jeszcze obiektyw szerokokątny oraz teleobiektyw. Prawdopodobne jest również pojawienie się czujnika głębi, który został już użyty w Galaxy Note 10.

Wszystkie informacje na temat Samsunga Galaxy S11 znajdziesz tutaj.

Źródło: digitalcameraworld.com


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących