Samsung Galaxy S4 - pierwsze wrażenia

Wprowadzając na rynek Galaxy S4, Samsung zaoferował najbardziej innowacyjny smartfon. Dysponuje nie tylko nowoczesnymi funkcjami, lecz został ponadto wyposażony w różne gadżety.

Większy ekran i obsługa bezdotykowa to najbardziej rzucające się w oczy nowinki Galaxy S4. Niecałe 10 miesięcy po premierze Galaxy S3 Samsung zaprezentował jego następcę. Nowa gwiazda na niebie smartfonów oferuje ekran o przekątnej niespełna pięciu cali (12,67 centymetrów). Udostępnia rozdzielczość 1080 x 1920 pikseli, co w tym wypadku oznacza wysoką gęstość pikseli - wynosi ona 441 ppi (pikseli na cal).

Tak jak w poprzedniku Galaxy S3 zastosowano również w wyświetlaczu tego modelu technologię Super AMOLED, zaś ekran chroni odporne na zarysowania szkło Gorilla Glass 3. Do najbardziej spektakularnych nowości, które mają ułatwić życie entuzjastom kieszonkowych asystentów, należą bez wątpienia Air View, S Translator i funkcja Dual Camera. Galaxy S4 trafił na rynek pod koniec kwietnia br. w dwóch wariantach kolorystycznych - białym (White Frost) i czarnym (Black Mist). Sugerowana przez producenta cena detaliczna sięga 2799 zł (bez umowy od operatora sieci komórkowej). W połowie maja Samsung zaprezentował kolejny wariant kolorystyczny - niebieski (Blue Arctic) - jednak nie jest (jeszcze) dostępny na rynku europejskim.

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4

Cieńsza obudowa mimo większego ekranu

Podczas premiery Galaxy S4 Samsung podkreślił, że wysłuchano uwag i zastrzeżeń nabywców poprzedniego modelu, uwzględniając ich życzenia w nowej odsłonie smartfona. Zapewne chodziło m.in. o baterię, która w tym modelu daje się wymieniać, a jej pojemność wynosi aż 2600 mAh. Producent nie podał szacunkowego czasu pracy na baterii.

Galaxy S4 jest trochę smuklejszy od poprzednika. Podczas gdy grubość S3 sięgała 8,6 mm, nowy smartfon ma zaledwie 7,9 mm grubości. Samsung wyposażył swój reprezentacyjny produkt w ekran o przekątnej 4,99 cala i rozdzielczości Full HD. Mimo lekkiego powiększenia ekranu względem Galaxy S3 (4,8 cala) praktycznie nie zmieniono długości ani szerokości nowego modelu. Umożliwiło to węższe obramowanie wokół matrycy wyświetlacza.

Dobre wrażenie sprawia także bardzo mała waga urządzenia (130 g). Jest to tym bardziej godne uwagi, że wewnątrz obudowy S4 tkwi duża moc obliczeniowa i znacznie lepsze wyposażenie - gdy porównać go z jego bezpośrednim poprzednikiem. Mimo to Galaxy S4 jest lżejszy o całe trzy gramy od Galaxy S3.

Dwa warianty procesora

Galaxy S4 występuje w dwóch wersjach z odmiennym procesorem. Pierwsza została wyposażona w produkowany przez firmę Qualcomm czterordzeniowy układ Snapdragon 600 taktowany częstotliwością 1,9 GHz. Druga dysponuje ośmiordzeniowym procesorem Exynos 5 Octa o częstotliwości zegara 1,6 GHz. Ten ostatni to konstrukcja własna Samsunga, w której osiem wspomnianych rdzeni nie działa jednocześnie, lecz w dwóch blokach po cztery rdzenie. Gdy jest małe zapotrzebowanie na moc obliczeniową, smartfon używa energooszczędnego kwartetu rdzeni. Natomiast przy większym obciążeniu wchodzą do akcji zestaw czterech wydajniejszych rdzeni. Oba procesory mają dostęp do 2 GB wewnętrznej pamięci, lecz łączna pojemność pamięci wynosi zależnie od modelu 16, 32 lub 64 GB. W dostępnym od 27. kwietnia 2013 r. modelu S4 za 2799 zł tkwi układ Snapdragon i 16 GB pamięci operacyjnej. Dystrybucja wersji S4 i9500 z procesorem Exynos jest na razie ograniczona do obszaru Korei Południowej i nie wiadomo, czy trafi też na polski rynek.

Czujniki i funkcje Samsunga Galaxy S4.

Czujniki i funkcje Samsunga Galaxy S4.

Aparaty i nowe czujniki optyczne

W obudowie umieszczono dwa aparaty fotograficzne. Główny, usytuowany na tylnej ścianie oferuje rozdzielczość rzędu 13 megapikseli, natomiast dodatkowy z przodu nad ekranem rejestruje obraz w rozdzielczości 2 megapiskeli. W trybie Dual Camera można nagrywać materiał wideo i robić zdjęcia dwoma aparatami jednocześnie. Pozyskany w ten sposób materiał można ze sobą łączyć jako obraz w obrazie. Zatem na filmie lub zdjęciu widać także osobę z drugiej strony obiektywu. Ponadto można dowolnie wybierać położenie, rozmiar i efekty okienka z obrazem pochodzącym z drugiej kamery. Pozwala to m.in. robić atrakcyjne zdjęcia grupowe. Fotografie można opatrywać dźwiękiem.

Nowością jest także tryb, w którym smartfon wykonuje kilka zdjęć określonej sceny, a potem automatycznie usuwa niepożądane elementy. Funkcja ta okazuje się praktyczna np. wtedy, gdy próbujesz strzelić grupową fotkę, a ciągle przez środek kadru przebiegają osoby, które nie powinny znaleźć się na zdjęciu.

Oprócz tego umieszczono w obudowie dwa nowatorskie czujniki, które dokonują pomiarów temperatury i wilgotności otoczenia. Sensory te powinny przydać się najbardziej sportowcom i osobom spędzającym dużo czasu na zewnątrz, gdy ich funkcjonalność znajdzie zastosowanie w aplikacjach.

S Translator - Galaxy S4 w roli tłumacza

Funkcja tłumaczenia S Translator należy do najbardziej imponujących nowinek w Galaxy S4. Gdy użytkownik zaczyna mówić do mikrofonu urządzenia, jego głos jest najpierw przekształcany w tekst pisany, a następnie tłumaczony na wybrany język. Na życzenie translator użyje syntezatora mowy Text To Speech, aby wypowiedzieć przetłumaczone słowa, frazy lub zdania w postaci akustycznej. Dzięki temu możesz porozumiewać się z osobą, choć wcale nie znasz jej języka. W naszym pobieżnym teście zarówno wykrywanie mowy, jak i tłumaczenie było wykonywane bez zarzutu.


Zobacz również