Samsung Galaxy S5: skaner linii papilarnych da się łatwo oszukać

Czytniki odcisków palców coraz częściej trafiają do topowych smartfonów, a użytkownicy mogą zmienić uwierzytelnianie kodem na skanowanie linii papilarnych. Wygląda jednak na to, że nie jest to najbezpieczniejszy sposób ochrony danych. Niemieckim badaczom udało się uzyskać dostęp do zabezpieczonego Samsunga Galaxy S5.

Skanery linii papilarnych pojawiły się na przestrzeni ostatniego roku w kilku różnych modelach telefonów. Takie akcesorium trafiło do phabletu HTC One Max, najnowszego smartfona Apple o nazwie iPhone 5s oraz do ostatniego flagowca koreańskiej firmy Samsung. Niewiele czasu trzeba było, aż na YouTubie pojawił się film, w którym widać jak w łatwy sposób oszukać czytnik w Galaxy S5 i uzyskać dostęp do zabezpieczonego telefonu.

Nagranie pokazujące sposób na obejście zabezpieczeń w smartfonie Samsunga zostało przygotowane przez niemieckie Security Research Labs. Wystarczy zeskanować zdjęcie odcisku palca pozostawione w formie śladu na ekranie, a następnie uformować odcisk z użyciem specjalnego kleju. Po przyłożeniu takiego spreparowanego odcisku do przycisku Home w Galaxy S5 telefon zostaje odblokowany.

Warto dodać, że czytnik linii papilarnych w iPhonie 5s też nie ustrzegł się przed podobną metodą złamania zabezpieczeń. Samsung został jednak skrytykowany za to, że umożliwia wiele prób odblokowania telefonu przed poproszeniem użytkownika o hasło, a sam odcisk palca powiązany jest z wieloma usługami w systemie. Skaner linii papilarnych służy bowiem do autoryzowania transakcji PayPal.

-----

Dołączamy oświadczenie Olafa Krynickiego, rzecznika prasowego Samsung Electronics Polska w tej sprawie:

"Opisany problem nie jest postrzegany w branży jako stanowiący realne zagrożenie dla użytkownika indywidualnego. Eksperyment ten został przeprowadzony w sztucznych warunkach laboratoryjnych i wymagał spełnienia szeregu bardzo specyficznych założeń oraz zastosowania konkretnych urządzeń i materiałów. Firma Samsung bardzo poważnie traktuje wszelkie sygnały związane z tą sprawą i nieustannie podejmuje niezbędne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoich urządzeń."