Samsung Galaxy S5 z 14-nanometrowym, 64-bitowym CPU?

Samsung Galaxy S5 zostanie być może wyposażony w procesor wykonany w 14-nanometrowej technologii - wynika z doniesień ddaily.co.kr.

Wedle ostatnich niepotwierdzonych doniesień Samsung nie jest zadowolony ze sprzedaży smartfona Galaxy S4. W związku z tym postanowił ponoć przyspieszyć premierę jego następcy, modelu Galaxy S5, który powinniśmy zobaczyć już w styczniu przyszłego roku. Jeden z koreańskich serwisów podał właśnie interesująca informację dotyczącą procesora, który miałby w nim być zastosowany. Wynika z niej, że byłby to 64-bitowy, 14-nanometrowy układ Exynos 6 zbudowany w oparciu o konfigurację ARM big.LITTLE (zasadą działania przypomina technologię NVIDII stosowaną w platformie Tegra 3/4, która stosuje podział na rdzenie główne oraz pomocnicze) oraz osiem rdzeni Cortex-A53/A57.

Technologia 14 nanometrów?

Warto zauważyć, że o ile ośmiu rdzeni oraz wsparcia dla 64-bitowej architektury mogliśmy się spodziewać (po tym jak Apple zastosowało niedawno w iPhone'ie 5S to drugie rozwiązanie, Samsung nie miał wyjścia i też musiał podążyć w tym kierunku), o tyle informacja o 14-nanometroiwym procesie technologicznym zaskakuje. Wcześniejsze spekulacje na ten temat wspominały bowiem o przejściu z 28 nanometrów do 20 nanometrów.