Samsung Galaxy S6 - 3 tys. zł to akceptowalna cena?

Samsung Galaxy S6 w wersji podstawowej kosztuje 3 tys. złotych. Czy to dużo?

Smartfony Samsung Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge dostępne są już w przedsprzedaży na polskim rynku. Dostawy mają się rozpocząć 17 kwietnia. Kluczowa cechą, która może zaważyć na ich popularności jest cena. Podstawowy model Galaxy S6 wyposażony w 32 GB wewnętrznej pamięci kosztuje 2999 złotych. Warto zadać sobie pytanie, czy cena ta została ustalona na akceptowalnym poziomie? Zanim odpowiem na to pytanie, poniżej kilka istotnych informacji:

1. W innych krajach UE (wybrałem dla porównania Niemcy i Holandię) Galaxy S6 kosztuje 700 euro, co daje po przeliczeniu (kurs z 20.03.2015 r.) 2884 zł

2. Galaxy S6 jest tańszy o 150 złotych od jedynego obecnie "androidowego" konkurenta, modelu HTC One M9

3. Model Galaxy S5 w wersji 16 GB pojawił się w 2014 roku w przedsprzedaży w cenie 2999 zł. Dodatkowo otrzymywaliśmy w prezencie pierwszą generację Galaxy Gear

4. Kupując w przedsprzedaży Galaxy S6 można otrzymać w prezencie bezprzewodową ładowarkę indukcyjną (oferta ograniczona do wyczerpania zapasów)

5. Patrząc z drugiej strony barykady: po ostatniej konferencji Apple iPhone 6 (i iPhone 6 Plus), który pod względem konstrukcyjnym prawie w każdym elemencie ustępuje Galaxy S6 i który jest już "dosyć starym" smartfonem znacząco podrożał. Obecnie iPhone 6 16 GB kosztuje 3199 zł (poprzednio: 2949 zł).

Biorąc pod uwagę zasobność portfeli Polaków na tle portfeli mieszkańców zachodniej Europy 3 tysiące złotych to naprawdę dużo (dla Niemca 700 euro to mniej więcej tyle co dla nas 700 zł). Pomijając to (to nie wina Samsunga, że tak mało zarabiamy) i patrząc jakie zmiany konstrukcyjne oferuje Galaxy S6 w porównaniu do Galaxy S5 miałem jedynie nadzieję, że nie będzie od niego droższy. Tak też się stało, więc uważam, że wspomniana cena została ustalona na akceptowalnym dla mnie poziomie.

____________________

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?