Samsung Galaxy S6 kontra Sony Xperia Z4

Samsung Galaxy S6 i Sony Xperia Z4 to smartfony, które najprawdopodobniej już wkrótce zaczną rywalizację o klientów. Zebraliśmy "przecieki" na ich temat, które pozwalają w pewnym stopniu wyobrazić sobie kierunek, w którym podążyli japońscy i koreańscy inżynierowie.

Już wkrótce czeka nas premiera smartfonów Galaxy S6 i Xperia Z4. Postanowiliśmy porównać informacje na temat tych urządzeń, aby mieć pogląd na to, co szykują firmy Samsung i Sony. Jasno jednak zaznaczamy, że poruszamy się prawie wyłącznie w sferze spekulacji.

Samsung Galaxy S6 vs Sony Xperia Z4: cena i dostępność

Dzisiaj wiemy już oficjalnie, że Samsung zamierza zaprezentować swój najnowszy flagowy smartfon, Galaxy S6, podczas konferencji Unpacked 2015, która przeprowadzona zostanie 1 marca, tuż przed rozpoczęciem targów MWC w Barcelonie. Najprawdopodobniej smartfon trafi do sprzedaży w tym samym miesiącu. Ile będzie kosztował? Według Android Pit od 749 USD do 949 USD.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [05.06.2023]
  • Najlepsze dyski przenośne 2023

To, że Sony zaprezentuje na początku marca smartfon Xperia Z4 jest mniej pewne. W odróżnieniu od Samsunga japońska firma nie zapowiedziała bowiem żadnej konferencji. Przy tej okazji warto jednak przypomnieć, że podczas targów CES 2015 pojawiły się informacje, z których wynikało, że zarówno Galaxy S6, jak i Xperia Z4 miały swój mały pokaz na zamkniętych spotkaniach. Spekuluje się też o wykorzystaniu sprzętu Sony w najnowszym filmie o przygodach najsłynniejszego agenta, Jamesa Bonda.

Jeżeli jednak firma Sony nie "wyrobiłaby się" z marcową premierą Xperii Z4 oznaczałoby to, że najprawdopodobniej bezpośrednim konkurentem nie byłby dla niej Galaxy S6, ale mający mieć premierę za kilka miesięcy LG G4. Cena Xperii Z4? Nie mamy tutaj żadnych informacji. Możemy chyba jednak przyjąć, że będzie porównywalna z ceną Galaxy S6.

Samsung Galaxy S6 vs Sony Xperia Z4: wyświetlacz i budowa

Biorąc pod uwagę dotychczasową drogę Sony można założyć, że Xperia Z4 będzie dysponowała szklaną obudową, szkłem Gorilla Glass 4 oraz certyfikatem IP68 zapewniającym wysoką ochronę przed pyłem i wodą. Dodatkowo możemy oczekiwać zmniejszenia szerokości ramki otaczającej ekran, który prawdopodobnie nieco urośnie (5,5 cala) oraz zaoferuje większą rozdzielczość Quad-HD.

Galaxy S6 powinien dysponować wyświetlaczem o podobnej rozdzielczości przy mniejszej przekątnej (5,1 cala), co zapewniać ma rekordową gęstość pikseli. Różnica będzie też dotyczyła technologii wykonania. W przypadku sprzętu Samsunga będziemy bowiem mieli do czynienia z panelem Super AMOLED, który zapewniać będzie bardzo duże kąty widzenia i świetny kontrast, co jednak prawdopodobnie będzie szło w parze z nieco przesyconymi kolorami. Panel Xperii Z4 wykonany zostanie w technologii IPS, którą wspierały będą technologie Triluminos i X-Reality, i która zapewniać może bardziej naturalny obraz.

Ważnym elementem, który krytykowany jest przez znaczną część konsumentów w przypadku smartfonów Galaxy S jest ich "plastikowość". Koreański producent prezentując model Galaxy Alpha dał jednak sygnał, że zamierza coś z tym zrobić. W ciągu ostatnich dni udostępnił też sporo różnych oficjalnych materiałów, które zdają się potwierdzać, że Galaxy S6 faktycznie będzie dysponował metalową obudową.

Galaxy S6 oferować ma też usprawniony skaner linii papilarnych, który w przypadku modelu Galaxy S5, delikatnie mówiąc, nie działał najlepiej. W każdym razie wypadał bardzo słabo na tle Touch ID, z którego korzysta sprzęt Apple. W spekulacjach pojawia się też informacja o zastosowaniu czujnika UV i czujnika tętna oraz rezygnacji z wodoszczelności.

W przypadku Xperii Z4 być może doczekamy się wariantów Dual-SIM, Music i Compact. W przypadku Galaxy S6 mówi się o wersji mini, Active i Edge. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia, ponieważ zostanie ona wyposażona w ekran zachodzący na jedną (lub może nawet na dwie) krawędź smartfona. To unikalne na rynku rozwiązanie (do tej pory oferował je jedynie model Galaxy Note Edge), które z pewnością pozwoli właścicielowi wyróżnić się w tłumie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: