Samsung Galaxy S6 vs. Apple iPhone 6


Samsung Galaxy S6 kontra Apple iPhone 6: procesor, pamięć, wydajność

Na kilka miesięcy przed premierą Galaxy S6 wydawało się pewne, że urządzenie, podobnie jak wcześniejsze flagowce, będzie w zależności od regionu oferowane w wersjach z układem Snapdragon, lub/i Exynos. Z czasem pojawiły się jednak spekulacje mówiące o problemach Samsunga z odprowadzeniem generowanego przez Snapdragona 810 ciepła. Dzisiaj wiemy już, że właśnie ze względu na to koreańska firma postawiła wyłącznie na swój SoC, czyli 64-bitowy 8-rdzeniowy Exynos 7420, pierwszy na rynku procesor wykonany w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym.

Nowemu procesorowi towarzyszy nowy system pamięci LPDDR4 oraz pamięć flash UFS 2.0, które zapewniać mają znaczący wzrost wydajności przy niższym zużyciu energii.

Zobacz również:

  • Samsung rusza ze stroną wsparcia dla Galaxy S21 FE!
  • Niezwykła oferta w przedsprzedaży! iPhone 13 jedynie za 3599 złotych!
  • Sprawa sądowa Apple – bateria w iPhonie 6 wybuchła!

Jak to się sprawdza w praktyce? Dokładnie odpowiemy na to pytanie po przeprowadzeniu testów. Możemy jednak zaprezentować wyniki, jakie w benchmarkach uzyskał ponoć Galaxy S6 Edge, który posiada identyczne podzespoły jak Galaxy S6. Są one...szokujące:

- Galaxy S6 Edge w AnTuTu zdobył prawie 70 tysięcy punktów (ok. 40% więcej od dotychczasowych liderów)

- w benchmarku AndroBench: 139 MB/s przy zapisie sekwencyjnym (Galaxy S5 osiąga 24,2 MB/s), 315 MB/s przy odczycie sekwencyjnym (Galaxy S5 osiąga 176,5 MB/s), losowy odczyt 77, MB/s (Galaxy S5 osiąga 14 MB/s)

- w benchamarku GFXBench (grafika) Galaxy S6 Edge radzi sobie bardzo dobrze, lecz nie mamy tutaj do czynienia z taką przewagą

- w benchmarku GeekBench Galaxy S6 Edge uzyskuje wynik lepszy od wszystkich dotychczas notowanych wyników urządzeń korzystających ze Snapdragona 810

Na koniec warto dodać, że powyższe testy zostały przeprowadzone przy wykorzystaniu egzemplarza przedprodukcyjnego. To zaś oznacza, że w przypadku egzemplarzy, które trafią na rynek, możemy oczekiwać jeszcze lepszych wyników.

Samsung Galaxy S6 kontra Apple iPhone 6: zasilanie

Smartfon Galaxy S6, jak już wspomnieliśmy, jest znacznie cieńszy od modelu Galaxy S5, co z pewnością miało wpływ na pojemność akumulatora, która została zmniejszona z 2800 mAh do 2550 mAh. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że Samsung zdecydował się na zastosowanie ekranu cechującego się nieporównywalnie większą rozdzielczością można było mieć obawy co do czasu pracy na baterii. Wedle deklaracji koreańskiej firmy nie jest jednak źle:

Przeglądanie Internetu za pośrednictwem WiFi: do 12 godzin

Przeglądanie Internetu za pośrednictwem LTE: do 11 godzin

Odtwarzanie wideo: do 13 godzin

Odtwarzanie muzyki: do 49 godzin

Dla porównania, czasy te dla dysponującego znacznie mniej pojemnym akumulatorem (1810 mAh) iPhone'a 6 wynoszą (odpowiednio): do 11 godzin, do 10 godzin, do 11 godzin, do 50 godzin. Oznacza to więc, że pod tym względem lepiej wypada smartfon Galaxy S6.

Przy tej okazji warto też zauważyć, że sprzęt Samsunga współpracuje z każdą stacją ładowania bezprzewodowego kompatybilną ze standardami WPC i PMA i może być przewodowo naładowany 1,5 raza szybciej niż model Galaxy S5. Koreański producent nawiązał nawet współpracę z siecią IKEA, która szykuje nową kolekcję mebli i wyposażenia domu pozwalającą na bezprzewodowe ładowanie Galaxy S6.

W pojedynku dotyczącym kwestii zasilania zdecydowanym zwycięzca jest Galaxy S6.