Samsung Galaxy S6 vs. Apple iPhone 6

Samsung Galaxy S6 przez najbliższe kilka miesięcy konkurował będzie na rynku m.in. z iPhone'em 6. Jak wypada w pojedynku z rozchwytywanym wśród konsumentów "jabłkowym" smartfonem? Bardzo dobrze.


Najbardziej oczekiwaną premierą targów MWC w Barcelonie z pewnością była prezentacja najnowszego flagowego smartfona Samsunga, modelu Galaxy S6, któremu, jak się okazało, towarzyszyła premiera wersji Galaxy S6 Edge. W tym artykule porównamy możliwości pierwszego z tych urządzeń ze smartfonem Apple iPhone 6.

Samsung Galaxy S6 kontra Apple iPhone 6: design

Wszystkie dotychczasowe flagowe smartfony Galaxy S dysponowały plastikową obudową, która z czasem zaczęła być jednak ostro krytykowana, w czym poważny udział miało zastosowanie przez Apple w iPhone'ach obudowy unibody wykonanej z aluminium. Konsumenci płacąc niemałe pieniądze za sprzęt Samsunga z najwyższej półki nie mogli pogodzić się z tym, że otrzymują urządzenie, które podczas trzymania w ręce nie daje podobnego "odczucia premium", jakie towarzyszyło metalowym smartfonom Apple.

Zobacz również:

  • Apple Watch 7 vs Galaxy Watch 4: Co różni te smartwatche?
  • Apple Watch Series 7 - poznaj nowości w tegorocznym smartwatchu Apple!
  • Sprawa sądowa Apple – bateria w iPhonie 6 wybuchła!

Samsung prezentując w 2014 roku model Galaxy S5 nie zdecydował się na spełnienie wspomnianych oczekiwań konsumentów, co przyczyniło się do mniejszej niż zakładano sprzedaży urządzenia.

Wraz z najnowszym flagowcem, modelem Galaxy S6 (oczywiście tym bardziej Galaxy S6 Edge, ale nie on jest bohaterem tego artykułu) Samsung udowodnił (zresztą można się tego było spodziewać po wcześniejszej premierze "metalowego" modelu Galaxy Alpha), że wyciągnął wnioski z porażki Galaxy S5 i postanowił mocno popracować nad designem. Najważniejsze zmiany są następujące:

- Galaxy S6 dysponuje obudową wykonaną z aluminium (zaokrąglona ramka) oraz twardego szkła Gorilla Glass 4 (przedni i tylny panel)

- Galaxy S6 został mocno odchudzony, co pozwoliło mu pod tym względem osiągnąć o 0,1 mm lepszy wynik od iPhone'a 6

Zmiany te jednak idą w parze z pewnymi raczej niechętnie widzianymi przez dotychczasowych fanboy'ów Samsunga rozwiązaniami znanymi z iPhone'a 6:

- Galaxy S6 nie pozwala na samodzielną wymianę akumulatora

- Galaxy S6 nie pozwala na rozbudowanie wewnętrznej pamięci za pośrednictwem kart microSD

- Galaxy S6 przykuwa wzrok nie tylko pięknie wyglądającą obudową, ale także wystającym poza nią obiektywem

Samsung Galaxy S6 vs. Apple iPhone 6

Samsung Galaxy S6

Samsung Galaxy S6 kontra Apple iPhone 6: wyświetlacz

Jednym z elementów, który rozczarował konsumentów czekających na Galaxy S5 był wyświetlacz. Wbrew wielu wcześniejszym spekulacjom nie oferował on bowiem rozdzielczości 2K, lecz "jedynie" Full HD. Wraz z modelem Galaxy S6 uległo to zmianie: takiej samej wielkości ekran Super AMOLED cechuje rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli zapewniająca rekordową gęstość pikseli na poziomie 577 ppi.

Na "papierze" iPhone 6 wypada na tle Galaxy S6 marniutko: IPS LCD o rozdzielczości 750 x 1334 pikseli (326 ppi). Jak jednak jest w rzeczywistości pokażą dokładne testy. Przy tej okazji warto jednak dodać, że serwis PhoneArena przeprowadził testy ekranu modelu Galaxy S6 Edge (co prawda zakrzywiony, lecz taki sam wyświetlacz jak w Galaxy S6 Edge), który pod względem badanych parametrów (oprócz maksymalnej jasności, której nie zbadano) w niektórych przypadkach wypada gorzej, zaś w innych lepiej od ekranu iPhone'a 6.

Samsung Galaxy S6 kontra Apple iPhone 6: pamięć wewnętrzna flash

Samsung Galaxy S6: wersje z 32/64/128 GB pamięci

Apple iPhone 6: wersje z 16/64/128 GB pamięci

Jak już wspomnieliśmy, oba urządzenia nie pozwalają na skorzystanie z kart pamięci. Tym samym Samsung potwierdził, że uczciwiej podchodzi do konsumentów. Apple iPhone 6 w wersji podstawowej jak na obecne czasy jest zdecydowanie zbyt mało pojemny.