Samsung Galaxy S6 vs. HTC One M9: pierwsze wrażenia

Samsung Galaxy S6, Galaxy S6 Edge i HTC One M9 to najnowsze flagowce, które zostały oficjalnie zaprezentowane. Postanowiliśmy im się bliżej przyjrzeć.


Targi MWC w Barcelonie trwają. Do tej pory poznaliśmy nowe flagowe smartfony jedynie dwóch czołowych firm: Samsunga i HTC. Mowa tutaj o modelach Galaxy S6, Galaxy S6 Edge oraz One M9.

HTC One M9

Najnowszy flagowy smartfon firmy HTC, model One M9, oferuje 5-calowy wyświetlacz Full HD chroniony szkłem Gorilla Glass 4 oraz układ Qualcomm Snapdragon 810. Podobnie jak w przypadku poprzednika, ekran jest bardzo czytelny i jasny (niestety nie udało się sprawdzić, jak radzi sobie poza pomieszczeniami).

Zobacz również:

  • Nowy tablet od Samsunga. Co wiemy o Galaxy Tab S7 FE?
  • Pięcioletnie Galaxy S6 i Galaxy Note 5 otrzymują nową aktualizację!

Urządzenie kontynuuje tradycję korzystając z obudowy wykonanej ze szczotkowanego aluminium w dwóch odcieniach. Przy takiej samej wielkości wyświetlaczu jest jednak nieco mniejsze i lżejsze od modelu One M8, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowania. Smartfon dysponuje niewymienialnym samodzielnie przez użytkownika akumulatorem o pojemności 2 840 mAh, 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash, którą można rozbudować za pośrednictwem slotu kart pamięci o dodatkowe 128 GB.

Podobnie jak w HTC One M8, z przodu umieszczone zostały głośniki (na górze i na dole) korzystające z technologii BoomSound. Generowany dźwięk jest dobrej jakości. HTC podkreśla także wsparcie dla Dolby, co powinno pozwolić na uzyskanie wirtualnego dźwięku przestrzennego.

W przypadku One M9 potężnym zmianom poddany został główny aparat. Firma HTC zrezygnowała bowiem z zestawu dwóch aparatów UltraPixel najpewniej mając na uwadze krytyczne komentarze przy okazji oszczędzając jednak także nieco na kosztach produkcji. Obecnie użytkownik otrzymuje do dyspozycji aparat wyposażony w matrycę 20,7 MP oraz obiektyw o jasności f/2.2 korzystający, podobnie jak iPhone 6, z ochrony w postaci szafirowego szkła. Dodatkowo zmianie uległy możliwości "filmowe", które pozwalają obecnie na rejestrowanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K.

Jeżeli chodzi o aparat przedni, w jego przypadku mamy mniejszą liczbę pikseli (4 MP), lecz firma HTC podkreśla, że możemy liczyć na lepszej jakości zdjęcia w słabym oświetleniu. W sumie jest to aparat główny modeli HTC One M7 i One M8.

Samsung Galaxy S6 vs. HTC One M9: pierwsze wrażenia

HTC One M9

HTC One M9 pracuje pod kontrolą systemu Android 5.0 Lollipop oferując kilka interesujących funkcji związanych z interfejsem. Np. jedna z nich pozwala użytkownikowi na zmianę ogólnego wyglądu interfejsu (tło plus ikony) przy użyciu różnych tematów, które można zdobyć na dwa sposoby:

- pobierając z Internetu

- tworząc je samemu np. przy wykorzystaniu zrobionych własnoręcznie zdjęć

Rozwiązanie to powinno przypaść do gustu osobom, którym zależy na personalizacji nowego smartfona.

Kolejnym interesującym dodatkiem jest kontekstowy widżet, który grupuje i pokazuje ikony w zależności od miejsca, w którym jesteśmy. Np. w domu ikona Netflix będzie wysunięta na pierwszy plan, natomiast gdy będziemy w pracy zostanie ukryta.

Smartfon HTC One M9 będzie dostępny w sprzedaży na początku wiosny. Niestety jego sugerowana cena nie została jeszcze ujawniona.