Samsung Galaxy S7 vs. Apple iPhone 7: starcie gigantów


Galaxy S7 vs. iPhone 7: wyświetlacz

Galaxy S7 dysponuje wyświetlaczem Super AMOLED o przekątnej 5,1 cala, rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli i gęstości pikseli na poziomie 577 ppi. Zabezpieczony on jest szkłem Corning Gorilla Glass 5. Jak już wspomnieliśmy, został lekko zaokrąglony na krawędziach, dzięki czemu mamy płynne przejście pomiędzy nim a otaczającą go ramką. Technologia AMOLED, która pozwala na podświetlenie jedynie wybranych pikseli umożliwiła zastosowanie funkcji Always On Display (czyli „ekran zawsze włączony”). Dzięki niej na ekranie blokady można wyświetlić różne przydatne informacje (np. zegar, czy kalendarz). Co ważne, korzystanie z tego rozwiązania będzie miało wedle deklaracji Samsunga znikomy wpływ na akumulator.

W przypadku iPhone'a 7 nie powinniśmy raczej oczekiwać jakichś zmian w stosunku do przekątnej ekranu. Z najświeższych doniesień koreańskiego serwisu Etnews wynika jednak, że Apple podpisało już umowę z producentem najlepszych na świecie elastycznych wyświetlaczy AMOLED, czyli Samsungiem. Produkcja paneli ruszyć ma w I kwartale 2016 roku i osiągnąć poziom 30 - 45 tysięcy wyświetlaczy miesięcznie. Prawdopodobnie zaoferują one znacznie wyższą rozdzielczość (QHD) od paneli obecnie stosowanych przez Apple, które odbiegają już pod tym względem znacząco od "androidowej" konkurencji. Ponadto prawdopodobnie doczekamy się usprawnień technologii 3D Touch, która wyczuwa, jak mocno naciskany jest wyświetlacz, co otwiera przed smartfonem zupełnie nowe bardzo interesujące możliwości (np. można go będzie wykorzystać w razie potrzeby jako wagę).

Galaxy S7 vs. iPhone 7: SoC

Galaxy S7 dostarczany będzie na rynek w dwóch wersjach różniących się zastosowanym układem SoC: z czterordzeniowym układem Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (2,15 GHz Dual, 1,6 GHz Dual, GPU Adreno 530) i ośmiordzeniowym układem Exynos 8890 Octa (2,3 GHz Quad, 1,6 GHz Quad, GPU Mali-T880 MP12). Samsung deklaruje, że pod względem wydajności GPU Galaxy S7 jest aż o 64% szybszy od GPU Galaxy S6, natomiast pod względem CPU możemy oczekiwać wzrostu wydajności o 30%.

iPhone 7 najprawdopodobniej będzie korzystał z układu noszącego oznaczeni A10. Apple przyzwyczaiło nas już do tego, że każda kolejna generacja SoC oferuje w porównaniu do poprzedniej znaczący wzrost wydajności. Ostatnie doniesienia sugerują, że tym razem amerykański producent zrezygnował z usług Samsunga decydując się na dostawy realizowane tylko przez firmę TSMC. Być może wpływ na tą decyzję miał m.in. fakt, że w przypadku układów A9 egzemplarze produkowane przez koreańskiego producenta były mniej wydajne.