Samsung Galaxy S8 i S8+ vs iPhone 7, Google Pixel, LG G6 i konkurencja

Smartfonów Galaxy S8 i Galaxy S8+ z pewnością nie można nazwać rewolucyjnymi. Są to jednak urządzenia, które wyróżniają się na tle konkurencji przykuwając wzrok niesamowitym designem i oferując nowe, przydatne możliwości. Oto krótkie porównanie Samsung Galaxy S8 i S8+ z najgroźniejszą konkurencją: iPhone 7, iPhone 7 Plus, Google Pixel, Google Pixel XL i LG G6.


Premiera Galaxy S8 i Galaxy S8+

Jesteśmy już po premierze najnowszych flagowych smartfonów Samsunga - modeli Galaxy S8 i Galaxy S8 Plus - które trafią na rynek jednak dopiero 28 kwietnia. Dysponując przekazanymi przez koreańskiego producenta danymi a także innymi informacjami dostępnymi w sieci można się już jednak pokusić o porównanie możliwości nowych gadżetów z najgroźniejszą konkurencją: iPhone 7, iPhone 7 Plus, Google Pixel, Google Pixel XL i LG G6.

Galaxy S8 i Galaxy S8+ - wyświetlacz

Na największą uwagę zasługuje w Galaxy S8 wyświetlacz AMOLED, któremu Samsung nadał nazwę Infinity. Cechuje go ogromna rozdzielczość idąca w parze z gęstością pikseli na poziomie aż 570 ppi. Ekran zakrzywiony jest wzdłuż dwóch dłuższych krawędzi i otoczony niewiarygodnie cienką ramką, dzięki czemu uzyskano znacznie większą powierzchnię roboczą przy niewielkim zwiększeniu wymiarów (największy ekran na rynku przy tej wielkości smartfonie). Przedni panel wygląda jak z jednej tafli, który to efekt uwydatnia brak fizycznych przycisków. Ekran wyróżnia się na tle konkurencji (poza LG G6, który posiada podobny panel ale wykonany w technologii LCD) nietypowymi proporcjami 18,5:9.

Samsung Galaxy S8 i S8+ vs iPhone 7, Google Pixel, LG G6 i konkurencja

Samsung Galaxy S8

Co z jakością wyświetlanego obrazu? W ciemno można było założyć, że będzie z tym bardzo dobrze. Tak też się zresztą stało. W najnowszym raporcie z testów DisplayMate ekran Galaxy S8 został nazwany jako "najlepszy" uzyskując najwyższą jak do tej pory notę A+. Warto przy tej okazji dodać, że użytkownicy iPhone'ów na pierwszy panel AMOLED poczekają prawdopodobnie do premiery iPhone'a 8.

Galaxy S8 i Galaxy S8+ - SoC

Galaxy S8 w zależności od rynku korzysta z układu Snapdragon 835 lub Exynos 9. Konkurencja musiała zadowolić się zeszłorocznym układem Snapdragon 821 (A10 w przypadku Apple). Kilka dni temu do sieci "wyciekły" testy nieznanego urządzenia wyposażonego w Snapdragona 835 (8x Kryo 280, do 2,45 GHz), w których porównano go z modelami OnePlus 3T, Google Pixel XL, Galaxy S7 (Exynos), Galaxy S7 Edge (SD820) i Huawei P10. W Geekbench, AnTuTu, GFXBench i 3DMark nowy układ jest najwydajniejszy, co szczególnie widać w zakresie zastosowań graficznych (w przypadku CPU wzrost nie jest aż tak duży). W najbliższym czasie może być ewentualnie pokonany tylko przez drugą jednostkę montowaną w Galaxy S8, czyli Exynosa 8895.

Samsung Galaxy S8 i S8+ vs iPhone 7, Google Pixel, LG G6 i konkurencja

Snapdragon 835 - wydajność

Samsung Galaxy S8 i S8+ vs iPhone 7, Google Pixel, LG G6 i konkurencja

Snapdragon 835 - wydajność

Samsung Galaxy S8 i S8+ vs iPhone 7, Google Pixel, LG G6 i konkurencja

Snapdragon 835 - wydajność

Samsung Galaxy S8 i S8+ vs iPhone 7, Google Pixel, LG G6 i konkurencja

Snapdragon 835 - wydajność

Galaxy S8 i Galaxy S8+ - aparaty

Galaxy S8 korzysta z głównego aparatu o takiej samej rozdzielczości jak ten w modelu Galaxy S7 (cechuje go duża jasność obiektywu, dużych rozmiarów sensor oraz duże piksele). Samsung sięgnął jednak po zupełnie nowy sensor Sony IMX333 i wprowadził usprawnienia (dzięki nowemu SoC np. aparat wykonuje trzy zdjęcia i łączy je w jedno), które mają zapewnić lepsze zdjęcia, szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych. Warto pamiętać, że obecnie według testów specjalistów z laboratorium DxO Galaxy S7 Edge osiągnął 88 punktów ustępując pola jedynie modelowi Google Pixel (89 punktów) i zostawiając w tyle iPhone'a 7. Ponowne testy po wprowadzonych ulepszeniach koreańskiego producenta mogą więc wpłynąć na zmianę pozycji lidera. Warto też dodać, że Galaxy S8 posiada z przodu aparat dysponujący znacznie jaśniejszym obiektywem od konkurencji.

Galaxy S8 i Galaxy S8+ - bezprzewodowe audio

Galaxy S8 jest pierwszym smartfonem wyposażonym w nowy standard łączności bezprzewodowej Bluetooth 5, który zapewnia dwukrotnie wyższą szybkość transferu i aż ośmiokrotnie większą przepustowość. To zaś otwiera nowe możliwości m.in. w zakresie przesyłania dźwięku, co też wykorzystał Samsung oferując autorską funkcję Dual-Audio, która pozwala na jednoczesne strumieniowanie muzyki do dwóch par słuchawek.

Galaxy S8 i Galaxy S8+ - DeX

Samsung DeX to kolejna ciekawostka: stacja dokująca, kompatybilna ze smartfonami Galaxy S8 i Galaxy S8+, która zapewnia nowe przydatne możliwości. Dzięki niej możliwa jest bowiem wygodna praca na większym ekranie, z klawiaturą i myszą.

Galaxy S8 i Galaxy S8+ -Guard 8

Samsung postanowił zadbać także o lepszą ochronę smartfonów Galaxy S8 poprzez nowy program ochrony flagowców Guard S8. Po rejestracji na stronie (www.guards8.samsung.pl) właściciel urządzenia może liczyć na dedykowaną infolinię, szybką naprawę telefonu (maksymalnie do 2 godzin w wybranych punktach serwisowych), bądź jego wymianę w przypadku uszkodzeń przewidzianych w gwarancji maksymalnie w ciągu 2 dni roboczych od daty zgłoszenia. Co więcej, zyskuje dodatkowy rok gwarancji.

Galaxy S8 i Galaxy S8+ - podsumowanie

Smartfony Galaxy S8 i Galaxy S8+ wyróżnia świetny design uzyskany poprzez zastosowanie bezramkowego niesamowitego wyświetlacza AMOLED i schowanie za nim przycisku. Dokładając do tego skaner siatkówki oka, najszybszy obecnie na rynku procesor, możliwość rozbudowy wewnętrznej pamięci oraz funkcję pozwalającą na przemienienie smartfona w komputer otrzymujemy do dyspozycji ofertę, która pod względem możliwości (program Guard 8 też ma tutaj znaczenie) oferuje więcej od konkurencji, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę iPhone'y. Poniżej znajdziecie tabelę porównującą kluczowe funkcje ujętych w tym zestawieniu modeli.