Samsung Galaxy Tab - lepszy czy gorszy od iPada?

Samsung zaprezentował wyczekiwany od pewnego czasu model tabletu. Galaxy Tab umożliwia czytanie e-booków, przeglądanie zasobów Internetu, oglądanie filmów, nawigowanie z użyciem modułu GPS, a nawet obsługę połączeń telefonicznych.

Samsung Galaxy Tab
Samsung zaprezentował swój tablet w czasie berlińskich targów IFA 2010. Urządzenie wyposażone jest w 7-calowy wyświetlacz dotykowy TFT LCD o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, 1-gigahercowy procesor Cortex A8 i 16 lub 32 GB pamięci na pliki. Dzięki portowi na karty microSD można zwiększyć tę przestrzeń o kolejne 32 GB.

Samsung w produkcji wyświetlaczy do niektórych modeli smartfonów stosuje technologię AMOLED, odznaczającą się wysoką jakością wyświetlanego obrazu. W tablecie Galaxy Tab zabrakło jej, gdyż zwiększyłaby ona koszt urządzenia (czego producent, jak sam przyznaje, chciał uniknąć) oraz skróciłaby czas pracy urządzenia.

Zobacz również:

  • Zapomnij o nudnym iPhonie 14, ten nowy iPad wygląda świetnie i będzie tani!

Galaxy Tab będzie pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.2 (OS ten zostanie wprowadzony w październiku br.). Na przednim panelu tabletu umieszczono 1,3-megapikselową kamerę do wideopołączeń; z tyłu mieści się moduł cyfrowego aparatu fotograficznego z matrycą 3 MP i lampą błyskową LED.

Możliwości komunikacyjne sprzętu obejmują obsługę technologii Bluetooth 3.0, HSPA i Wi-Fi. Tablet pozwoli też odtwarzać filmy w formatach DivX, Xvid, WMV, MPEG-4 i Flash.

Cena sprzętu pozostaje na razie nieznana. Będzie on oferowany przez operatorów telekomunikacyjnych w ramach umów abonamentowych. Do sklepów w Europie i w Korei Płd. trafi w połowie września 2010 r, a na pozostałe rynki - w październiku.

iPad zyskał poważnego konkurenta

Od porównań Galaxy Tab z tabletem Apple nie uciekniemy. Produkt Samsunga jest od iPada mniejszy, lżejszy, zapewnia nielimitowany dostęp do aplikacji (w usłudze Android Market), dysponuje dwoma kamerami, oferuje obsługę Flasha i połączeń głosowych. iPad z kolei aparatu w ogóle nie posiada a o wsparciu formatu Flash można pomarzyć - jego zalety to z kolei dłuższy czas pracy akumulatora (wg Apple odtwarzanie wideo może trwać nawet do 10 godzin) i świetny wyświetlacz.