Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Od premiery tegorocznego składanego smartfona Samsunga - modelu Galaxy Z Fold3 - minęły już blisko dwa miesiące. To dobry moment, aby zacząć się zastanawiać co zaoferuje jego następca. Tutaj zbieramy wszystkie plotki, przecieki i oficjalne informacje dotyczące Galaxy Z Fold4.

Samsung Galaxy Z Fold3. Fot. Paweł Goryniak / PCWorld

Możemy śmiało powiedzieć, że chyba nawet Samsung nie spodziewał się aż tak dobrego przyjęcia swoich tegorocznych składanych smartfonów. Niezwykle popularny Galaxy Z Flip3 oraz większy Galaxy Z Fold3 spotkały się z bardzo dobrym odbiorem użytkowników, co przełożyło się na wysokie wyniki sprzedaży obu urządzeń.

Skoro jednak ich premiera miała już miejsce, to czas zastanowić się nad tym, co zaoferują nam przyszłoroczne urządzenia? W tym materiale będziemy zbierać dla Was wszystkie plotki, przecieki, grafiki oraz mniej lub bardziej oficjalne informacje dotyczące Samsunga Galaxy Z Fold4. Przypuszczamy bowiem, że właśnie taką nazwę otrzyma smartfon, który na rynku pojawi się zapewne w przyszłym roku.

Zobacz również:

  • Ranking smartfonów do 1500 zł [Edycja 2021]
  • Najlepsze dyski przenośne 2021/2022 [Ranking]
  • Samsung Galaxy S22 - cena, data premiery, specyfikacja [2.12.2021]

Artykuł będzie stale aktualizowany, a kolejne nowości umieszczone będą w osobnych akapitach oznaczonych datą aktualizacji.

Samsung Galaxy Z Fold4 - cena

Galaxy Z Fold3 to świetne urządzenie, co do tego nie mamy wątpliwości. Celowo używamy stwierdzenia urządzenie, ponieważ wydaje nam się, że słowo "smartfon" nie do końca oddaje to, czym Z Fold3 faktycznie jest. Oferuje ono wiele możliwości i działa niezwykle szybko. Za tym wszystkim niestety idzie wysoka cena. Tegoroczne urządzenie w najuboższym wariancie z 256 GB pamięci masowej kosztuje bowiem aż 8299 złotych. Za wariant z 512 GB musimy zapłacić natomiast 8799 złotych.

O ile cena ta wydaje się stosunkowo wysoka, to warto zwrócić uwagę na fakt, że w porównaniu do Galaxy Z Fold2 Samsung zdecydował się na obniżenie podstawowej kwoty, jaką musimy wyłożyć. Za Galaxy Z Fold2 256 GB we wrześniu 2020 roku musieliśmy zapłacić 8799 złotych. Widzimy więc, że różnica wynosi aż 500 złotych.

Pierwsza odsłona składanych smartfonów Samsunga, która zadebiutowała w 2019 roku kosztowała 9000 złotych. Wtedy jednak producent umieścił w pudełku także słuchawki bezprzewodowe, ochronne etui oraz ładowarkę. W kolejnych latach Samsung stopniowo uszczuplał zestaw sprzedażowy: w 2020 zniknęły słuchawki i etui, a w obecnym roku zabrakło także ładowarki. Zakładamy, że w przyszłym roku w pudełku ponownie znajdziemy tylko smartfona i krótką instrukcję obsługi.

Spodziewamy się, że cena przyszłorocznego Folda będzie kształtować się podobnie do tegorocznego modelu. Choć pojawiają się informacje mówiące o tym, że cena Galaxy Z Fold4 ma spaść poniżej 8000 złotych, to na ich potwierdzenie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Udoskonalanie technologii wyświetlacza pod ekranem oraz zwiększenie konkurencji wśród producentów podzespołów mogą sprawić, że ta kwota ulegnie zmniejszeniu.

Samsung Galaxy Z Fold4 - data premiery

Na początek przyjrzyjmy się datom, w których Samsung prezentował pierwsze trzy smartfony z linii Galaxy Fold:

  • Samsung Galaxy Fold - 6 września 2019
  • Samsung Galaxy Z Fold2 - 1 września 2020
  • Samsung Galaxy Z Fold3 - 11 sierpnia 2021

Bazując na datach premier poprzednich urządzeń z linii Fold możemy dostrzec, że Samsung stopniowo przesuwa ich premierę wstecz. Możemy zakładać, że przyszłoroczny Galaxy Z Fold4 pojawi się na rynku w sierpniu 2022 roku. W najczarniejszym scenariuszu będzie to wrzesień, chociaż wydaje się mało prawdopodobne, aby koreański producent zdecydował się na późniejszy termin, który zapewne zbiegnie się z premierą iPhone'a 14. Podejrzewamy, że Samsung będzie chciał do maksimum wykorzystać ten moment na jak najlepszą promocję swojego flagowego urządzenia.

Samsung Galaxy Z Fold4 - wygląd

Nie spodziewamy się rewolucji w wyglądzie przyszłorocznej odsłony Folda. Smartfon, ze względu na zastosowanie dużego rozkładanego wyświetlacza będzie zapewne wyglądać podobnie, co jego poprzednicy. Jedyną drastyczną zmianą w jego projekcie może być zmieniony wygląd wyspy z aparatami, umieszczonej na pleckach. Już w tym roku jest ona dość duża, prezentuje się ciekawie i przyciąga uwagę. W środku z pewnością nie będzie czekać nas zbyt wiele zmian. Wewnętrzny wyświetlacz wciąż będzie zapewne zajmował prawie całą dostępną przestrzeń, a chroniony będzie cienkimi ramkami.

Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Samsung Galaxy Z Fold3

Fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Samsung Galaxy Z Fold4 - Android 12 na pokładzie

Android 12 jest już z nami. Wydaje się więc oczywistym, że flagowe urządzenia Samsunga, które na rynku pojawią się w połowie przyszłego roku będą działać pod kontrolą właśnie tego systemu z aktualną nakładką producenta One UI.

Ostatnie doniesienia pokazują nam także, że Google pracuje nad usprawnieniami systemu operacyjnego, dedykowanymi właśnie składanym smartfonom. Jeżeli przewidywania okażą się prawdziwe, to dużej aktualizacji możemy spodziewać się wiosną przyszłego roku. Nie jest więc wykluczone, że będzie ona dostępna w Galaxy Z Fold4 w momencie rynkowego debiutu. W najgorszym wypadku zostanie ona zapewne udostępniona kilka tygodni później w ramach kolejnej aktualizacji.

Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Samsung Galaxy Z Fold3.

Fot. Paweł Goryniak / PCWorld

Więcej na temat nowych funkcji, które otrzymamy z nakładką One UI, dowiemy się zapewne w trakcie Samsung Developer Conference, która odbędzie się 26 października. W jej trakcie przedstawiciele Samsunga mają powiedzieć o tym, jak przebiegał proces projektowania nowej nakładki pod kątem składanych smartfonów. Możemy więc spodziewać się kolejnych usprawnień obsługi smartfona.

Samsung Galaxy Z Fold4 - procesor

Za odpowiednio wydajną pracę Galaxy Z Fold3 odpowiada flagowy procesor Qualcomm Snapdargon 888, sparowany z 12 GB pamięci RAM. Możemy więc w ciemno zakładać, że w przyszłym roku także otrzymamy najwydajniejszy z dostępnych na rynku procesorów - chip Snapdragon 898, lub 895. Ostateczna nazwa jeszcze nie jest znana. W produkcji tej jednostki udział bierze także Samsung.

Samsung Galaxy Z Fold4 - wyświetlacz

Rozkładany wyświetlacz smartfonów z serii Galaxy Z Fold jest ich znakiem rozpoznawczym. Nie dziwi nas więc fakt, że koreański producent co roku stara się w pewien sposób sprawić, że korzystanie z niego będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. W tym roku pokryty został warstwą ultracienkiego szkła (ang. Ultra Thing Glass), które miało zapewnić lepszą niż dotychczas ochronę. Nie zmieni to jednak faktu, że jest to wyświetlacz wykonany z tworzywa sztucznego i jest podatny na uszkodzenia. Nawet mocniejsze przyciśnięcie paznokciem, lub rysikiem może pozostawić trwałe wgniecenie. Możemy więc liczyć, że z biegiem czasu Samsung znajdzie sposób na zwiększenie jego wytrzymałości.

Samsung Galaxy Z Fold4 - lepszy aparat to konieczność?

W tym roku Samsung po raz pierwszy w swojej historii zdecydował się na umieszczenie aparatu pod wyświetlaczem. Sprawuje się on jednak bardzo przeciętnie. Charakteryzuje się zaledwie 4 MP rozdzielczością, przez co zdjęcia nim wykonane są słabej jakości. Do tego zagęszczenie pikseli go zakrywających jest stosunkowo niskie, przez co rzucają się one w oczy w trakcie korzystania z telefonu. Jest to więc aspekt, w którym Samsung zdecydowanie ma pole do poprawy, zarówno w kwestii parametrów technicznych, jak i sposobu przykrycia aparatu.

Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Skoro jesteśmy przy aparatach, to warto wspomnieć, że obiektywy głównego aparatu są dokładnie takie same jak w Galaxy Z Fold2. Koreańczycy zdecydowali, że w tym roku skupią się na innych aspektach. Możemy więc zakładać, że w kolejnym roku otrzymamy lepszą jednostkę, niż 12 MP aparat główny. Co prawda zdjęcia nim wykonane są dobrej jakości, jednak to wciąż zaledwie 12 MP jednostka.

Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Aparaty Samsunga Galaxy Z Fold3.

Fot. Paweł Goryniak / PCWorld

Samsung Galaxy Z Fold4 - wydajność baterii

Kolejną pozycją, która powinna znaleźć się na liście Samsunga jest bateria. W dostępnym obecnie na rynku urządzeniu posiada ona 4400 mAh pojemności. Nie jest to mało, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że urządzenie korzysta z dwóch bardzo jasnych wyświetlaczy o 120 Hz częstotliwości odświeżania, to okaże się, że nie wystarcza ona na długo. Dodatkowo wspiera ona ładowanie o mocy zaledwie 25 W. Przy obecnym tempie rozwoju technologii szybkiego ładowania jest to niska wartość.

Samsung Galaxy Z Fold4 - lepsza integracja rysika S-Pen?

Tegoroczny Galaxy Z Fold3 po raz pierwszy wspiera także obsługę rysika S-Pen. Minusem tego rozwiązania jest to, że musimy dokupić go osobno i że potrzebne jest do niego specjalne etui. O ile nie wydaje nam się, aby Samsung był w stanie już teraz na stałe dodać go do przyszłorocznego urządzenia, to byłoby to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Dodatkowo podniosłoby i tak już wysoką wartość urządzenia. Wiemy, że Samsung myśli już o tego typu urządzeniu, jednak póki co pozostaje ono jedynie na etapie patentowym.

Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Fot. nl.letsgodigital.org

Nie brakuje też głosów, mówiących o tym, że przyszłoroczny Fold może być pełnoprawnym następcą linii Note. Jeżeli tak będzie, to umieszczenie rysika w telefonie z pewnością przybliżyłoby go do tego miana. Z drugiej strony z przecieków dotyczących Galaxy S22 Ultra dowiadujemy się, że to właśnie ten smartfon ma posiadać wbudowany slot na rysik.

AKTUALIZACJA 12.10.2021

Galaxy Z Fold 4 z czytnikiem linii papilarnych pod ekranem?

Czy Galaxy Z Fold4 będzie pierwszym składanym smartfonem z czytnikiem linii papilarnych umieszczonym pod ekranem?

Do dokumentacji potwierdzającej istnienie patentu Samsunga dotarł portal LetsGoDigital. Dziennikarze opublikowali jego założenia oraz utworzyli ilustrujące grafiki. Jeżeli koreańskiemu producentowi uda się skutecznie zaimplementować to rozwiązanie, to Galaxy Z Fold4 będzie nie tylko pierwszym składanym smartfonem, który będzie posiadał czytnik linii papilarnych pod wyświetlaczem. Będzie on także pierwszym, który będzie go posiadał pod oboma ekranami!

Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Fot. nl.letsgodigital.org

Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Fot. nl.letsgodigital.org

Czytnik miałby zostać umieszczony w takim miejscu, aby użytkownik mógł skorzystać z niego zarówno z poziomu wyświetlacza zewnętrznego oraz rozkładanego ekranu wewnętrznego. W dokumentacji czytamy, że wewnętrzny ekran jest niezwykle delikatny i mocniejsze dotknięcie może zostawić na nim ślady, dlatego utrudnia to implementację skanera.

Czy taka technologia zostanie już wykorzystana w przyszłorocznym składaku Samsunga? Wielu obserwatorów spodziewało się czytnika pod ekranem już w tegorocznym modelu, więc 2022 rok brzmi jak prawdopodobny scenariusz. Na potwierdzenie przyjdzie nam jednak zapewne jeszcze poczekać.

AKTUALIZACJA 12.11.2021

Samsung zmniejszy produkcję Galaxy Z Fold4?

Najnowsze wiadomości przekazane przez koreański portal The Elec sugerują, że koreańska firma zamierza nieco zmienić plany produkcyjne na przyszły rok.

Przypomnijmy, producent zrealizował swoje tegoroczne plany, wedle których udało się wyprodukować 3 miliony model Galaxy Z Fold3. Zdaniem dziennikarzy z Korei Południowej ta liczba ma zmaleć w przyszłym roku o 100 tysięcy urządzeń. Jest to niewielka zmiana. Jest ona zapewne spowodowana tym, że dużo większy nacisk zostanie położony na model Galaxy Z Flip4. W 2021 roku wyprodukowano 4 miliony tych smartfonów. Za rok ma to być aż 6,9 miliona modeli Galaxy Z Flip4.

AKTUALIZACJA 19.11.2021

Samsung w końcu poprawi aparaty w Galaxy Z Fold4?

Aparaty w Samsungu Galaxy Z Fold3 z pewnością mogły nieco rozczarować osoby czekające na premierę tego smartfona. Urządzenie korzysta bowiem z tego samego zestawu, co jego poprzednik z 2020 roku. Koreański producent wprowadził jednak pewną nowinkę, czyli aparat umieszczony pod powierzchnią wewnętrznego wyświetlacza. Jakość zdjęć nim wykonywanych pozostawia jednak wiele do życzenia.

Wygląda jednak na to, że Samsung planuje poprawić ten element w przyszłorocznym modelu. Galaxy Z Fold4 ma rzekomo otrzymać ten sam zestaw aparatów, co smartfony Galaxy S22. Nie jest jeszcze wiadome, który model będzie dawcą. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się jednak wykorzystanie aparatów z podstawowego modelu, czyli Galaxy S22.

Samsung Galaxy Z Fold4 - plotki, przecieki, oficjalne informacje [22.11.2021]

Aparat pod wyświetlaczem Samsunga Galaxy Z Fold3. Fot. Paweł Goryniak / PCWorld

Koreańczycy mają także znacząco ulepszyć aparat pod wewnętrznym wyświetlaczem. Ma to być o wiele lepszy aparat, niż obecna w Galaxy Z Fold3 4 MP jednostka. Inne z plotek mówią z kolei, że aparat w zewnętrznym wyświetlaczu także zostanie umieszczony pod jego powierzchnią.

AKTUALIZACJA 22.11.2021

Galaxy Z Fold4 jednak bez rysika S-Pen?!

Choć do premiery czwartej generacji składanego smartfona Samsunga pozostało wiele czasu, to koreański producent już teraz testuje wiele rozwiązań. Mówi się, że przygotowanych jest już kilka urządzeń prototypowych, które różnią się między sobą niektórymi cechami.

Wcześniej przedstawialiśmy już wam niektóre z patentów, które Samsung uzyskał. W ramach jednego z nich możliwe byłoby stworzenie składanego smartfona, który posiadałby miejsce na rysik S-Pen. Byłby on ukryty pomiędzy dwoma składanymi częściami urządzenia. Ten projekt znacząco różnił się od tego, jak prezentują się smartfony z serii Galaxy Z Fold, dlatego też mało prawdopodobne wydawało się jego urzeczywistnienie.

W prototypach, które Samsung stworzył do tej pory, nie ma wbudowanego slotu na ten rysik. Wygląda więc na to, że Samsung Galaxy S22 Ultra, którego premiera spodziewana jest w lutym przyszłego roku będzie jedynym urządzeniem, które umożliwi nam schowanie rysika wewnątrz jego konstrukcji.

Aktualizacja: 22 listopada 2021 10:34
Aktualizacja: 19 listopada 2021 10:39
Aktualizacja: 12 listopada 2021 16:31
Aktualizacja: 12 października 2021 09:32