Samsung HT-DB750

Wyniki testów całkowicie nas zaskoczyły - Samsung stworzył najlepszy zestaw combo, jaki do tej pory testowaliśmy. Do tego za niewygórowaną cenę.

Wyniki testów całkowicie nas zaskoczyły - Samsung stworzył najlepszy zestaw combo, jaki do tej pory testowaliśmy. Do tego za niewygórowaną cenę.

Samsung HT-DB750

Zestaw kina domowego firmowany przez Samsunga na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle konkurencji dołączonym do kompletu kablem z mikrofonem, który pozwala na dokonanie automatycznej kalibracji systemu. Jak się jednak okazało, to nie ta funkcja, lecz doskonałe brzmienie jest najmocniejszą bronią koreańskiego combo. Wszystkie główne elementy zestawu, czyli odtwarzacz DVD i amplituner, Samsung umieścił w jednej obudowie. Wykonano ją solidnie. Front jest zrobiony z polerowanego metalu. Obudowa jest szeroka i głęboka tak, że warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu kupna stolika, na którym ma stanąć ten zestaw. Jeśli stolik miałby mieć szklane półki, to warto sprawdzić, czy wytrzymają one ciężar jednostki centralnej. Waży wręcz zaskakująco dużo (ok. 10 kg), jak na zestaw zintegrowany. Samsung w materiałach reklamowych najbardziej chwali swoje combo, prezentując system ASC służący do automatycznej kalibracji kolumn. Na ASC składają się: procesor zainstalowany wewnątrz amplitunera oraz kabel z mikrofonem, który na czas kalibracji należy podłączyć do specjalnego gniazda na przednim panelu. Podobne rozwiązania są spotykane w innych amplitunerach, na szeroką skalę zaczął je stosować ostatnimi czasy Pioneer.

Zaskakująco solidnie prezentują się natomiast kolumny zestawu. Cztery satelitki są identyczne, a wyposażono je w parę przetworników średniotonowych oraz umieszczoną między nimi kopułkę wysokotonową. Kolumienki stoją na wysokich nóżkach, gdyż na spodzie obudowy ulokowano otwór bas refleksu. Kolumna centralna ma taki sam zestaw głośników z tym, że stawia się ją w pozycji poziomej. Subwoofer ma obudowę w kształcie elipsy, a solidny przetwornik niskotonowy promieniuje w stronę podłogi. Jest to konstrukcja pasywna, zasila ją wzmacniacz umieszczony w jednostce centralnej. Obudowy kolumn pokryto aluminium. Całość prezentuje się elegancko. Zestaw wyposażono w komplet dekoderów - DD 5.1, DTS 5.1 oraz DPL II. Sekcja wideo nie ma niestety wyjścia komponentowego i S-Video. Są Euroscart z RGB i kompozyt.

To dość dziwna konfiguracja. Właściciele projektorów, którzy chcieliby podłączyć system do swojego rzutnika, staną przed trudnym zadaniem dobrania standardu transmisji sygnału, który oferowałby dobrą jakość (o ile nie dysponują projektorem akceptującym sygnał RGB ze złącza Euroscart).

Samsung HT-DB750

Pilot - dobre materiały, duże, wygodne w obsłudze klawisze, czytelnie rozmieszczone.

Wyposażenie wyposażeniem, warto jednak zająć się najistotniejszą kwestią dla użytkownika, czyli jakością obrazu i brzmienia. Po uruchomieniu zestawu nie wierzyliśmy... własnym uszom. Kolumienki miniaturowych gabarytów zagrały dźwiękiem lepszym niż niejedne "podłogówki" i to wcale nie z tych najniższych segmentów cenowych. Zespolenie poszczególnych zakresów pasma jest bardzo dobre, co jak wiadomo przy systemach sub-sat nie jest normą. Subwoofer wprawił szyby pomieszczenia odsłuchowego w drżenie, nie powodując przy tym basu dudniącego czy buczącego. Jakość niskich tonów była bardzo dobra. Kolumny satelitarne zadziwiły nas, nie mogliśmy uwierzyć, że takie "mikrusy" mogą generować potężny, pełny i świetny jakościowo dźwięk. Średni zakres jest dobrze odwzorowany, soprany występują w dobrych proporcjach. Czytelność i przejrzystość dźwięku są przy tym doskonałe. Basy - to słowo nie pasuje do aluminiowych rulonów. A jednak satelitki wytwarzają twarde, szybkie basy, które świetnie współgrają tonami, które wytwarza subwoofer.

Na początku testów postanowiliśmy dokonać kalibracji systemu za pomocą dołączonego do niego mikrofonu. Procedura jest bardzo łatwa. Mikrofon należy umieścić w miejscu, gdzie zwykle słuchamy muzyki i oglądamy filmy. Następnie w menu ekranowym uruchamiamy opcję automatycznej kalibracji, a system dwukrotnie generuje sygnały testowe dla każdego z głośników i, dokonując ich analizy, samoczynnie dobiera odległość oraz opóźnienia poszczególnych kolumn tak, aby słuchacz miał wrażenie przebywania w centrum wydarzeń dziejących się na ekranie. To swego rodzaju ułatwienie, ponieważ średnio zaawansowany użytkownik bez problemu dokonałby podobnych ustawień ręcznie (taka możliwość w zestawie również jest przewidziana).

Dokonując odsłuchów z włączoną i wyłączoną funkcją ASC, dają się zauważyć pewne różnice w sposobie wypełnienia dźwiękiem sceny wokół słuchacza. ASC tworzy scenę szerszą, bardziej otwartą, lecz jednocześnie dodaje nieco nienaturalnego pogłosu. Obraz ze złącza Euroscart cechuje bardzo dobra jakość. Jest plastyczny i naturalny.

Informacje

Typ combo

Cena 2599 zł

Dystrybutor Samsung Electronics Polskahttp://www.samsung.pl

Funkcje regulacja parametrów obrazu, kilka trybów przestrzennych audio, kompresja dynamiki, odtwarzanie MP3, JPEG, automatyczna kalibracja kolumn, virtual headphones, zmiana tapet na ekranie, zoom, przyciemnianie wyświetlacza

Złącza kompozyt, Euroscart (z RGB), dwa wejścia liniowe, wejście cyfrowe optyczne