Samsung, LG, Nokia: będzie mniej komórek

Samsung oraz LG ogłosiły, że w związku z globalnym kryzysem i spowolnieniem gospodarki, w przyszłym roku zamierzają wyprodukować mniej telefonów komórkowych niż w roku ubiegłym.

Koreańska prasa donosi, że Samsung oraz LG, koreańscy giganci branży telekomunikacyjnej, znacznie obniżyli swoje prognozy na przyszły rok.

Będzie gorzej ale lepiej

Według jednego z popularnych koreańskich dzienników, Samsung obniżył swoje cele sprzedażowe w 2009 roku aż o 8 procent i założył, że uda mu się wprowadzić na rynek około 220 mln aparatów. Co ciekawe, zrealizowanie nowych - gorszych - planów i tak oznaczałoby dla Samsunga 10-procentowy wzrost sprzedaż aparatów komórkowych w stosunku do 2008.

W tym samym artykule znalazła się informacja, że LG obniżyło swoje prognozy na 2009 rok o 12 procent (do 105,5 mln sztuk). Największy na świecie producent komórek zaś planuje sprzedaż o 20 mln mniej aparatów niż w planach, które przygotowywane były na początku tego roku (zobacz także artykuł: "Nokia wycofuje się z Japonii").

Pierwszy spadek w dziejach?

Znana firma doradczo-analityczna Gartner twierdzi, że w przyszłym roku sprzedaż telefonów komórkowych zmniejszy się o 4 procent w skali światowej. Według raportu IDC już teraz można zaobserwować pewien spadek w tym segmencie. Analizy te są o tyle ciekawe, że sprzedaż telefonów komórkowych nigdy wcześniej nie odnotowała żadnego spadku.