Samsung ML-2240

.Najnowszy model średniego, monochromatycznego Samsunga drukuje o dwie strony na minutę (22) szybciej od poprzedniego. Pomimo tego udało się ściszyć urządzenie o dwa (do 51) decybele.

Najnowszy model średniego, monochromatycznego Samsunga drukuje o dwie strony na minutę (22) szybciej od poprzedniego. Pomimo tego udało się ściszyć urządzenie o dwa (do 51) decybele.

Informacje: Samsung,http://www.samsung.pl

Tel. (22) 6074400

Konsekwencją przyspieszenia jest proporcjonalnie większe zużycie energii, które wzrosło do 400W. Powiększyła się także miesięczna obciążalność z pięciu do ośmiu tysięcy stron. Skończyła się obsługa starszych systemów Microsoftu, a do niespolonizowanego Linuksa dołączył sterownik MacOS w takim samym stanie.

Na tle poprawiania wszystkich wskaźników nieprzyjemną niespodzianką jest pogorszenie ekonomii drukowania. W Samsungu używa się pojemników na toner zintegrowanych z bębnem elektrofotograficznym. To rozwiązanie samo z siebie uchodzi za droższe w eksploatacji, na dodatek w nowym modelu zapas tonera został zmniejszony do połowy. Podobnie jak w modelu najmniejszym z serii, ML-1640, wystarcza tylko na 1500 wydruków. I chociaż spadła cena kompletu, to koszt jednej strony podniósł się z dziewięciu do jedenastu groszy.

Średniak z poprzedniej generacji miał kłopoty z realizacją obiecanych prędkości drukowania, za to nowy radzi sobie z tym dużo lepiej. Tempa 21,4 stron czystego tekstu i 19,4 zmieszanego z grafika na minutę nie wiele ustępują nominalnym dwudziestu dwu. Poprawiła się także jakość. Skoro używa się takich samych nabojów powinna być podobna do ML-1640, ale tak nie jest. Większość parametrów jakościowych została bez zmian za wyjątkiem zdecydowanie poprawionego cieniowania. Akurat za ten element w większym stopniu odpowiada laser. Zatem do dobrych wyników w prostszych próbach doszły nienajgorsze cienie. Pozostały problemy związane z niedostatkiem rozdzielczości ujawniające się przy subtelnych rysunkach i małych czcionkach. Drobnica drukuje się dobrze dopóki jest czarna. Przejście na szarości powoduje wyraźną utratę jakości.

Zalety

  • niska cena
  • zwarta budowa
  • szeroka paleta sterowników

Wady

  • drogi druk
  • umiarkowana jakość
  • niewielka obciążalność