Samsung Mobile Display ochroni ekrany OLED szkłem "Lotus Glass"

Firma Samsung Mobile Display poinformował o nawiązaniu współpracy z firmą Corning, która znana jest z produkcji szkła ochronnego o nazwie Gorilla Glass. W jej ramach dostarczać będzie na rynek ekrany OLED "uzbrojone" w szkła ochronne nowej generacji - Lotus Glass.

Pewnie wielu z was słyszało o ochronnym szkle Gorilla Glass, które wykorzystywane jest przede wszystkim przez producentów smartfonów (np. Apple).

Producentem szkła jest firma Corning, która nawiązała właśnie współpracę z firmą Samsung Mobile Display. Będzie ona dostarczała koreańskiemu producentowi nowej generacji szkło o nazwie Lotus Glass, które będzie on wykorzystywał w ekranach wykonanych w technologii OLED.

Co ważne, umowa nie dotyczy wyłącznie "organicznych" ekranów dla urządzeń przenośnych takich jak smartfony, czy tablety, ale również monitorów, czy telewizorów.

Oczywiście głównym klientem spółki będzie Samsung. Nie oznacza to jednak, że Lotus Glass nie trafi także do innych producentów OLED-ów.

Zalety nowego szkła

Nowe szkło ochronne jest w porównaniu do Gorilla Glass bardziej odporne na zarysowania, cieńsze, bardziej przejrzyste a także zapewnia lepszą reakcję na dotyk.

Warto też tutaj zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Otóż dzięki większej przejrzystości korzystający z Lotus Glass ekran będzie mógł się zadowolić mniejszą ilością energii (nie musi po prostu tak jasno świecić), co powinno pozytywnie wpłynąć na żywotność baterii przenośnych urządzeń.

________________

Technologia OLED to przyszłość wyświetlaczy. Na szczęście na ostatnich targach CES 2012 mogliśmy się przekonać, że "organiczne" ekrany wyszły poza "mobilne ramy" i powoli przymierzają się do wkroczenia do naszych salonów.

Używając słowa powoli nawiązuję do wciąż jeszcze bardzo wysokiej ceny tego typu urządzeń (za 55-calowy OLED TV trzeba będzie bowiem zapłacić 7-8 tys euro). Według analityków to właśnie ona spowoduje, że w obecnym roku sprzeda się na całym świecie zaledwie 32 tysiące telewizorów OLED (w 2015 roku - 2 miliony). Nie zmienia to jednak faktu, że nareszcie coś się dzieje w świecie "organicznych" ekranów o dużej przekątnej.