Samsung NX10 - nowa fotograficzna hybryda

NX10 to najnowsze dziecko Samsunga w segmencie fotografii cyfrowej. Aparat ten należy do grona urządzeń hybrydowych, czyli łączących w sobie cechy lustrzanek oraz aparatów kompaktowych - może współpracować z różnymi obiektywami, ale jest pozbawiony lustra.

PC World Testy - aparaty kompaktowe, lustrzanki

Samsung NX10

Samsung NX10

Zobacz także:

Pierwsze zapowiedzi producenta dotyczące nowej serii aparatów hybrydowych NX pochodzą z marca ub. roku. Południowokoreański koncern ujawnił wówczas zamiar wprowadzenia na rynek rodziny aparatów "łączącej najlepsze cechy cyfrowych lustrzanek i kompaktów".

Zobacz również:

  • Jaki aparat fotograficzny 2022: kompaktowy, bezlusterkowiec czy cyfrowy? Wybieramy najciekawsze modele

Oficjalny reprezentant nowej linii aparatów nosi oznaczenie NX10. Urządzenie będzie bezpośrednio konkurować z hybrydami w systemie Mikro Cztery Trzecie, zaprezentowanymi w ostatnich kilkunastu miesiącach przez firmy Panasonic (Lumix G1 czy Lumix GF1) i Olympus (EP-1).

NX10 produkty konkurencji przewyższa rozdzielczością sensora - zastosowana w nim matryca CMOS APS-C charakteryzuje się rozdzielczością efektywną 14,6 megapiksela, podczas gdy czujniki Lumiksa i "epki" są o ponad 2 mln pikseli mniejsze. O czystość matrycy dba mechanizm czyszczący z filtrem ultradźwiękowym. Matryca współpracuje z przetwornikiem obrazu DRIMe II, zapewniającym wg producenta dużą szybkość działania autofokusa.

Ekran cyfrówki (przekątna: 3 cale, rozdzielczość: 640 tys. punktów) wykonany został w technologii AMOLED, zapewniającej lepszą jakością obrazu, krótszy czas reakcji matrycy i wyższy współczynnik kontrastu, niż w wyświetlaczach LCD. W NX10 brak optycznego wizjera - kadrowanie możliwe jest dzięki wspomnianemu wyświetlaczowi oraz wizjerowi elektronicznemu o rozdzielczości 640 x 480 pikseli.

Aparat może zapisywać obraz w formacie JPG i RAW (także sRAW), jak również rejestrować wideo w rozdzielczości 720p (1280 x 720 pikseli) z szybkością 30 kl/s. Pliki kodowane są w formacie MPEG-4. Nośnikiem danych są karty pamięci SD/SDHC.

Dostępne ustawienia czułości mieszczą się w zakresie ISO 100 - ISO 3200. Szybkość migawki wynosi 30 - 1/4000 s, a ekspozycja kompensowana jest w zakresie 3 EV do - 3EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV. NX10 dysponuje też wyjściem HDMI.

Wymiary aparatu wynoszą 123 x 87 x 39,8 mm, a waga - 353 gramy (bez akumulatora). Samsung NX10 dostępny będzie w dwóch wersjach obudowy - czarnej i srebrnej. Cena aparatu nie jest jeszcze znana. Aparat ma trafić do sprzedaży na wiosnę 2010 r.

Na razie wiadomo o trzech obiektywach, z jakimi będzie współpracował aparat. Jeden z nich to dostępny w zestawie z hybrydą obiektyw NX 18-55 mm f/3.5-5.6 OIS z optyczną stabilizacją. Pozostałe szkła to NX 50-200 mm f/4-5.6 ED OIS (również stabilizowany) i stałoogniskowy obiektyw NX 30 mm f/2.0. Obiektywy mocowane będą w unikalnym dla nowej serii aparatów systemie NX, ale Samsung zapowiedział, że w sprzedaży znajdą się również specjalne adaptery K-Mount do obiektywów Pentax.