Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Miałem okazję sprawdzić w akcji PS51D550 - nowy telewizor plazmowy Samsunga. Ta plazma 3D oferowana jest w atrakcyjnej cenie, bo już za ok. 3 tys. zł. Telewizor zaskakująco tani. Ale czy Samsung PS51D550 zapewnia nam wystarczająco dobrą jakość w tak niskiej cenie? Tego dowiecie się z recenzji.

Samsung PS51D550

1. Budowa i wygląd Samsung PS51D550

Plazma Samsung PS51D550 w przeciwieństwie do plazmowej konkurencji oferuje nie 50, ale 51 cali. Dodatkowy cal zyskujemy na cieńszej ramce. Niby to niewiele, ale w tej samej cenie każdy cal się liczy. A to naprawdę miły dodatek od Samsunga.

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Samsung PS51D550

Plazma Samsunga waży naprawdę mało - jeszcze rok czy 2 lata tematu trudno byłoby uwierzyć, żeby plazma była tak lekka, 51-calowa plazma ważny jedynie 22 kg, a z podstawką niecałe 26 kg (!). A przecież 30 kg ważyły mniejsze, 42-calowe plazmy z 2009 roku. Jest więc duży postęp. Nie musimy się obawiać, że dostaniemy przepukliny. Niektórzy mogą łatwo pomylić ten model z telewizorami LCD lub LED. Samsung PS51D550 jest naprawdę cieniutka, podobnie jak neoplazmy Panasonika z 2011 roku.

Zobacz również:

  • Smartfony w promocji - sprawdź najlepsze okazje! [3.12.2021]
  • Netflix - które filmy są dostępne w jakości 4K? [Aktualizacja 02.12.2021]

Telewizor wygląda ładnie na pierwszy rzut oka, ale... po chwili wychodzą jego wady. Przede wszystkim świecąca, czarna obudowa w stylu piano black. Poza tym szyba z przodu sprawia, że w dzień telewizor może służyć za wielkie lustro.

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Samsung PS51D550

Najbardziej irytujący jest jednak montaż telewizora na podstawie. Nie dość, że jest to proces bardzo nieintuicyjny i zajmuje od groma czasu, to w dodatku cała konstrukcja (plastikowa stopa) nie wygląda zbyt solidnie. Kłopotliwy montaż sprawia, że plazma delikatnie się chybocze. Odradzam wszystkim, którzy chcą Samsung PS51D550 montować na podstawie. Ten model zdecydowanie należy wieszać na ścianie.

Samsung PS51D550 to telewizor 3D, ale okularów w zestawie nie uświadczymy. Samsung promuje aktywne 3D, a to oznacza drogie okulary. Tymczasem Samsung PS51D550 jest telewizorem z niższej półki cenowej, więc trudno oczekiwać w nim za darmo bardzo drogich okularów 3D. Według mnie to dobra decyzja, bo na razie mało jest treści 3D, a nie każdy może chcieć 3D oglądać. Po co miałby więc przepłacać za okulary w zestawie?

Kolejnym nieprzemyślanym rozwiązaniem jest kabel zasilający w samym środku 51-calowej plazmy. Ciekaw jestem, kto wpadł na tak genialny pomysł. Jest to niewygodne rozwiązanie, nie mówiąc już o montażu na ścianie. Brakuje mi też przycisku odcinającego telewizor od prądu - ciekawe, że tańsze telewizory innych marek takie przyciski mają. Ale to nie pierwszy raz, kiedy Samsung o tym zapomina...

Podsumowując, Samsung PS51D550 to konstrukcja dość nierówna - z jednej strony zachwyca lekkością i wielkim ekranem, a z drugiej jest konstrukcją niedopracowaną i nieprzemyślaną.

2. Obraz w Samsung PS51D550

Jaki obraz oferuje nam Samsung PS51D550? Cyfrowa telewizja w standardowej rozdzielczości nie wygląda jakoś zachwycająco. Jednak nie z powodu słabości telewizora, lecz z prozaicznej przyczyny - na tak dużym ekranie nie powinniśmy oglądać obrazu poniżej HD Ready (720p). Telewizja w 1080i wygląda dużo lepiej, ale tak naprawdę telewizor rozwija skrzydła dopiero przy rozdzielczości Full HD czyli 1080p z Blu-ray.

Samsung PS51D550 to telewizor plazmowy wyświetlający maksymalną rozdzielczość 1080p. Dużą zaletą jest fakt, że Samsung PS51D550 posiada wbudowany tryb 24p, co oznacza, ze telewizor wyświetla dokładnie taki obraz (bez konwersji), jaki otrzymał z płyty. Nie wszystkie telewizory mają tę funkcję, a jest ona ważna dla odwzorowywania filmowego obrazu.

Telewizor sprawdzałem na następujących filmach (wszystkie w wersji Blu-ray): Tron: Dziedzictwo, Star Trek, Incepcja, Źródło, Odyseja kosmiczna 2001, Mission Impossible 3 oraz X-men - Ostatni Bastion.

Tron Dziedzictwo czyli kontrast w Samsung PS51D550

W filmie Tron: Dziedzictwo telewizor łatwo radził sobie z podświetleniem punktowym - wokół punktowych świateł nie było wyraźnego rozjaśnienia tła. Plazma Samsunga dobrze sobie daję radę w kontrastowych scenach, których w Tronie jest mnóstwo. Scena zakładania dysku gdzie czerń sąsiaduje z wyrazistą bielą pokazuje, jak dobrze radzi sobie telewizor z kontrastowaniem czerni i bieli.

X-men Ostatni Bastion czyli kolorystyka w Samsung PS51D550

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Shakira kolory

Kolorystykę sprawdziłem na przykładzie filmu X-men Ostatni Bastion. Ten film ma niezwykle bogata paletę kolorystyczną, a sceny z tego filmu na telewizorze Samsunga prezentują się wyśmienicie. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ogród w posiadłości Charlesa Xaviera. Poezja. Ten telewizor wie, jak wyświetlać kolory. Podobne wrażenia miałem przy okazji projekcji Star Trek. Samsung PS51D550 świetnie radzi sobie w z wyświetlaniem zarówno zimnych, jak i ciepłych i kolorów, na co Star Trek jest najlepszym dowodem.

Star Trek czyli odwzorowanie ruchu w Samsung PS51D550

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Sharkira hips

W Star Treku dobrze widać, jak telewizor plazmowy Samsunga świetnie radzi sobie z dynamicznym ruchem. Scena pościgu młodego Kirka w Iowa z początku filmu charakteryzuje się dużą ostrością, jak na tak dynamiczną sekwencję. Samsung PS51D550 ma (jak wszystkie najlepsze plazmy) odświeżanie 600 Mhz i tę zaletę widać także w meczach piłki nożnej. Telewizor Samsunga wiernie odwzorowuje ruch, nie spóźnia się za szybko uderzona piłką - w oglądanym przeze mnie meczu futbolówka śmigała po boisku bez żadnych widocznych opóźnień.

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Skok Bartheza

Incepcja czyli poziom bieli w Samsung PS51D550

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Incepcja

Poziom bieli postanowiłem sprawdzić na filmie Incepcja i słynnej zimowej scenie rozgrywającej się w górach. I trzeba przyznać, że biel bardzo dobra, wystarczająco jasna, niezgaszona. Ośnieżone góry i białe ubrania bohaterów dobrze się prezentują.

Odyseja kosmiczna 2001 czyli poziom czerni w Samsung PS51D550

Poziom czerni czyli siła technologii plazmowej. Odyseja kosmiczna nadaje się do sprawdzania poziomu czerni. Introdukcja do filmu, w którym na początku mamy całą czarną planszę, na której po chwili powoli wschodzi Słońce nad Ziemią robi dobre wrażenie. Czerń jest dość głęboka, aczkolwiek wydaje mi się, że mogłaby być bardziej smolista. Niestety nie jest tak idealna jak w droższych modelach plazm. Ale z pewnością jest znacznie lepsza niż czerń, jaką oferują wszystkie telewizory LCD w cenie do 3 tys. zł

Mission Impossible 3 czyli szczegółowość w Samsung PS51D550

W Mission Impossible 3 już w pierwszej scenie widać dokładnie szczegóły - zmarszczki, delikatny zarost, nawet krosty na twarzach Toma Cruise i Philipa Seymoura Hoffmana, doskonale widoczne rysy pięknej twarzy jednej z agentek IMF. Solidnie prezentuje się też w tym filmie czerń np. w scenach nocnych w Hong Kongu. Obraz jest szczegółowy jak na rozdzielczość 1080p przystało.

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Mission Impossible 3

Podsumowując, Samsung PS51D550 zapewnia naturalny obraz, charakterystyczny dla plazm, którego brakuje większości telewizorów LCD. Nic tu się nie świeci i nie bolą oczy nawet przy tak dużym ekranie z odległości 2,5 metra. Obraz mnie naprawdę zaskoczył - w tej klasie cenowej tak dobra jakość obrazu rzadko się zdarza.

4. Dźwięk w Samsung PS51D550

Głośniki są w porządku. Nie są wyraźnie dobre, ani złe. Solidny standard, ale są o niebo lepsze niż głośniki w telewizorze Hannspree SJ32DMNB. Muszę przyznać, że całkiem dobrze radzą sobie nie tylko przy telewizji, ale także przy filmach. Dla tych, którzy nie wymagają zbyt dużo, z pewnością wystarczą.

Samsung PS51D550 ma 4 wbudowane tryby tryby dźwięku w telewizorze Samsung PS51D550 (standard, film, muzyka, wzmocnienie, wyraźny dźwięk). Dobrze spełniają swoją funkcję. Wygodną funkcją jest tryb nocny, który zmniejsza natężenie siły dźwięku, gdy oglądamy film w nocy.

5. Pobór prądu w Samsung PS51D550

Wysoki pobór prądu w plazmach to chyba największy mit dotyczący tej technologii. Tymczasem już od jakiegoś czas plazmy wcale dużo prądu nie pobierają - pobierają mniej więcej tyle, co telewizor LCD (chociaż nie tak mało jak LED LCD). Pomiary na mierniku obalają jednak mit, że plazma bierze dużo prądu.

Samsung PS51D550 według tabliczki znamionowej pobiera 350W. Ale nie sugerujcie się, tym co jest tam napisane. Podczas moich testów nigdy nie udało mi się osiągnąć tej wartości. Średni pobór prądu to dużo poniżej 200 W (ok. 160-170 W). A pomiarów dokonywałem na ustawieniu standardowym, bez włączonych opcji oszczędzania energii. Telewizor ma bowiem 4 tryby oszczędzania energii (niski, średni, wysoki, wygaszony) oraz tryb Eco (telewizor sam dostosowuje poziom podświetlenia do naszych warunków pokojowych).

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Źródło

Najmniejsze zużycie prądu zauważyłem w filmie Źródło - w bardzo ciemnej scenie, w której, główny bohater zawieszony w kosmicznej przestrzeni. Wtedy licznik pokazywał jedynie 85 W. Z kolei największy pobór prądu zaobserwowałem w scenie z wszechogarniającym światłem i finałowej scenie w śniegu - wtedy licznik skoczył aż do 220 W. Przez sekundę licznik skoczył nawet na 260 W (niemal cały kadr pogrążony w bieli). Telewizor osiąga ponad 200 W tylko w bardzo jasnych scenach i nigdy nie udało mi się dobić do tych deklarowanych przez producenta 350W. To bardzo oszczędna plazma i kupując ją, nie musimy się martwić dużymi rachunkami za energię.

6. Menu i interfejs w Samsung PS51D550

Telewizor ma bardzo intuicyjne menu w języku polskim - nie ma się tu do czego przyczepić. Ponadto jeżeli chcemy zajrzeć do dokładnej instrukcji telewizora, to jest ona dostępna z poziomu telewizora właśnie. Zwie się E-manual i możemy ją uruchomić za pomocą jednego przycisku na telewizorze. W telewizorze jest dostępny wygodny EPG, który włączamy przyciskiem Guide, można ustawić listy ulubionych programów. Telewizor szybko wyszukuje kanały z Naziemnej Telewizji Cyfrowej, ale już przełączanie kanałów trwa chwilkę (3-4 sekundy). Trochę przydługo jak na mój gust. Samsung PS51D550 ma ponadto całkiem niezłe domyślne ustawienia telewizora, nie będziemy musieli w nich więc niepotrzebnie grzebać.

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Pilot Samsunga

Warto podkreślić, że Samsung PS51D550 doskonale współdziała z odtwarzaczem Blu-ray (w tym przypadku Sony). Dzieje się tak dzięki funkcji Anynet+, która automatycznie rozpoznała Blu-ray Sony po HDMI, po czym automatycznie przełączała obraz po włożeniu płyty na właściwe wejście. Ogólnie telewizor jest bardzo intuicyjny w użytku. Brawo.

7. Funkcje w Samsung PS51D550

Telewizor ma wbudowaną opcję ochrony przed wypalaniem - powoduje skok pikseli po 10 minutach w miejscach wyświetlających stały obraz. Jest też zabezpieczenie przed wypalaniem się pasków 4:3, dzięki ich podświetleniu co jakiś czas. Najciekawszy jest fakt, że mamy kontrolę nad tymi opcjami.

Telewizor oprócz 4 złącz HDMI 1.4, ma też 2 porty USB. Telewizor bez problemu odtworzył testowe pliki filmowe w formatach MP4, MKV i DivX. Jedyną usterką, którą zauważyłem jest brak możliwości przewijania plików MKV. Telewizor odczytuje napisy w formacie TXT i SRT, ale ma problem z poprawnym wyświetlaniem polskich czcionek.

Samsung PS51D550 ponadto odtwarza dyski twarde podłączone przez USB. Podłączyłem do niego 2,5-calowy dysk WD My Passport i “łyknął" go bez problemu. Na dysku możemy też nagrywać programy TV prosto z telewizora.

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Shakira All

Telewizor ma też podłączenie do internetu. Najłatwiej podłączyć go zwykłym kablem Ethernet (LAN), co też zrobiłem. Internet błyskawicznie sam się skonfigurował. Samsung PS51D550 można też podłączyć przez WiFi, ale trzeba dokupić dodatkowy moduł. Samsung ma wbudowaną obsługę DLNA, która u Samsunga nazywa się AllShare i muszę przyznać, że działa znakomicie - odtwarza pliki filmowe z komputera błyskawicznie, ale niestety jest mała wada - nie działa przewijanie filmów. Brak jest też dostępu do różnych serwisów internetowych. Jest wiec dobrze - za takie pieniądze trudno oczekiwać czegoś więcej.

Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1

Barthez

Samsung PS51D550 - ocena końcowa

Samsung PS51D550 to plazma z bardzo dobrą jakością obrazu i w wyjątkowo przystępnej cenie. Samsung może podbić rynek tym telewizorem. Oczywiście są telewizory z jeszcze lepszą jakością obrazu, ale są one znacznie droższe. Jeżeli tylko przeżyjecie dość nieprzemyślaną (by nie powiedzieć tandetną) konstrukcję zewnętrzną tego telewizora, to naprawdę będziecie zadowoleni z jego możliwości. Filmy na 51 calach w Full HD robią niezwykłe wrażenie. Polecam.

Samsung PS51D550 - zalety

- 51 cali

- tryb 24p

- mała waga i smukłe rozmiary

- bardzo dobra jakość obrazu

- piękne kolory

- naturalny ruch

- niski pobór prądu

- intuicyjność obsługi

- dobrze działająca funkcja Anynet+

- funkcja AllShare

- atrakcyjna cena

Samsung PS51D550 - wady

- niewygodny montaż podstawki

- kiepskie wykonanie obudowy

- efekt lustra w dzień

- czerń nie jest smolista

- mało internetowych opcji

- problem z polskimi czcionkami