Samsung Pemiere 2013: nowe linie produktów hybrydowych

Czerwcowa konferencja Samsunga w londyńskim Earl's Court 2 upłynęła pod znakiem słowa "hybryda", które w przypadku zaprezentowanych przez koreańskiego giganta produktów można by odmieniać przez wszystkie możliwe przypadki.

Samsung Premiere 2013
Samsung Premiere 2013

Samsung Premiere 2013

Co ciekawego zatem pokazał Samsung 20 czerwca? Prezentacja rozpoczęła się efektowną animacją w formie książki z wycinankami. "Co może sprawić, że życie będzie prostsze i łatwiejsze?" - to pytanie przewodnie prezentacji.

Pierwszą ważną personą, jaka pojawiła się na scenie, był DJ Lee, Prezydent i szef Sprzedaży i Marketingu w dziale IT & Mobile.

Zgromadzeni usłyszeli podsumowania, pozytywne wyniki sprzedaży oraz kurtuazyjne podziękowania dla dziennikarzy i partnerów Samsunga.

Następnie na scenę wkroczył Jean Daniel Ayme, Prezydent w dziale Telecom Operations Samsunga. Rozpoczęła się merytoryczna część konferencji. Na pierwszy ogień poszła rodzina Galaxy.

Oprócz pokazanego wcześniej Galaxy S4 mini zgromadzeni mieli okazję dokładniej poznać dwa kolejne modele: Galaxy S4 Active oraz S4Zoom.

Galaxy S4 Active

Galaxy S4 Active

Galaxy S4 Active to model skierowany do osób aktywnych, sportowców czy podróżników. Jest nawiązaniem do zaprezentowanego przez Sony wodoodpornego telefonu Xperia Z. Podstawową cechą S4 Active ma być wytrzymałość. Telefon spełnia wymagania certyfikatu IP 67, co gwarantuje odporność na pył i wodę. Jak zapewniał Jean Ayme, S4 Active będzie bez problemu mógł wytrzymać pod wodą do głębokości nawet pół godziny. Co więcej, smartfon ten wyposażony został w tryb Aquamode, umożliwiający użytkownikowi robienie zdjęć pod wodą. Natomiast Glove Touch pozwala sterować telefonem w rękawiczkach, nawet na mrozie.

Trzymane w specjalnie na ten cel przygotowanych akwariach smartfony (lub jeden testowany przeze mnie) miały pewien kłopot z reagowaniem na dotyk. Do premiery S4 Active pozostało jeszcze trochę  czasu, można więc pewnie założyć że Samsung nie odpuści tak mocno promowanej wytrzymałości swojego flagowego smartfona.

Galaxy Zoom

Galaxy Zoom

Kolejnym prezentowanym przez Francuza krewnym Galaxy S4 okazała się hybryda smartfona i cyfrowego aparatu fotograficznego - S4 Zoom. Promowany hasłem Talk&Zoom smartfon ma być w zamyśle telefonem dedykowanym osobom szczególnie lubiącym robić zdęcia, mieć aparat zawsze pod ręką.

Najciekawsze funkcje S4 Zoom to m.in. 10-krotny zoom optyczny oraz xenonowy flesz. Smartfon (aparat?) wyposażony został także w bardzo ciekawą opcję in-call photo share, pozwalającą robić zdjęcia w trakcie trwającego połączenia. Taka funkcja może mieć bardzo ciekawe zastosowania praktyczne, choćby w przypadku trudności w telefonicznym opisani rozmówcy własnego położenia. Innymi ciekawymi możliwościami S4 Zoom są Smart Suggest, sugerujący ciekawe lokalizacje do uwiecznienia na podstawie ilości zdjęć wykonanych przez innych użytkowników, czy też Smart Mode Suggest, którego zadaniem będzie szybkie wskazywanie użytkownikom, jaki filtr będzie najbardziej odpowiadający warunkom, w jakich wykonywane będzie zdjęcie.

O ile S4 Zoom jest, mimo wszystko, smartfonem z wyjątkowo rozbudowanym aparatem klasy dobrej cyfrówki, o tyle przedstawiony na Samsung Premiere zaraz po nim Galaxy NX to już aparat z prawdziwego zdarzenia.

Galaxy NX

Galaxy NX

Galaxy NX to aparat z Androidem na pokładzie. Oprócz tak oczywistych cech profesjonalnego aparatu jak wymienne obiektywy, NX dysponuje możliwością nawiązywania bezprzewodowego połączenia z internetem (LTE), co pozwala w wygodny sposób na bieżąco zgrywać zdjęcia oraz dzielić się nimi ze znajomymi przy pomocy aplikacji. Podobnie jak opisywany wyżej S4 Zoom, Galaxy NX dysponuje szeroką gamą trybów pracy, wspomaganą dodatkowo funkcją Smart Mode Suggest. Ciekawie prezentuje się Story Album, funkcja prezentująca zdjęcia w formie albumów  i osi czasu.

Druga część prezentacji Galaxy & ATIV dotyczyła komputerów i tabletów z rodziny ATIV. Patrick Povel, Dyrektor działu PC Bussines Samsunga, rozpoczął swoją część prezentacji od tabletu ATIV Q, będącego moim zdaniem najciekawszym produktem i zarazem najbardziej złożoną hybrydą. ATIV Q jest bowiem zależnie od ułożenia tabletem bądź notebookiem, wyposażonym na raz w dwa w pełni funkcjonalne systemy operacyjne - Windows 8 oraz Android - przełączane wygodnie za pomocą pojedynczego kliknięcia. Co więcej, z poziomu pulpitu Windows 8 można ustawić bezpośrednie skróty do ulubionych aplikacji z Androida. ATIV Q to z pewnością najbardziej zaawansowane i konsekwentnie zrealizowane urządzenie łączące funkcje tabletu i komputera przenośnego. Ekran ATIV Q ma przekątną ekranu wielkości aż 13,3" cali, rozdzielczość wyświetlacza to aż 3200x1800 ppi (qHD+). Co być może jeszcze ważniejsze, wedle słów przedstawicieli Samsung sprzęt charakteryzuje się bardzo dobrą jakością obrazu nawet w ostrym świetle słońca, pozwalając cieszyć się np. filmem podczas opalania na plaży. Tego jednak podczas konferencji już niestety nie dało się sprawdzić. Kolejną bardzo przydatną możliwością ATIV Q jest S Pen, pozwalający na wygodne pisanie bądź rysowanie, jeszcze bardziej rozszerzający możliwości tego sprzętu.

ATIV Q

ATIV Q

Bardzo ciekawą funkcją jest także SideSync, pozwalający na wygodne przenoszenie zdjęć, tekstów itp. prosto z ekranu komputera na tablet czy smartfona - wystarczy przeciągnąć kursor. W SideSync wyposażony został zarówno ATIV Q, jak i wszystkie dalej opisywane urządzenia. Praca na sprzętach połączonych przy pomocy Side Sync przypomina nieco pracę na dwóch monitorach podłączonych do jednego komputera. Jest to bardzo wygodne i przyspieszające pracę rozwiązanie.

ATIV Q bardzo dobrze obrazuje strategię Samsunga, polegającą na kreowaniu, wyszukiwaniu i zapełnianiu kolejnych nisz rynkowych. Hybryda ta może odnieść spory sukces, zwłaszcza wśród osób nie przepadających za noszeniem ze sobą całej walizki sprzętów.

Kolejnym produktem z linii ATIV zaprezentowanym podczas Samsung Premiere 2013 był ATIV Tab 3, prezentowany w nowej odsłonie godny następca popularnego Galaxy Taba. Ten 10.1" calowy tablet działa na pełnej wersji systemu Windows 8, nie zaś na znanej z innych tabletów wersji RT. Co za tym idzie, na ATIV Tab 3 działać będą wszystkie programy dedykowane nawet desktopowej wersji systemu operacyjnego Microsoftu. W połączeniu z predefiniowaną instalacją pakietu Office 2013 oraz możliwościami oferowanymi przez omawiany przy okazji ATIV Q rysik S Pen otrzymujemy naprawdę ciekawą propozycję wielofunkcyjnego tabletu. Tab 3 wytrzymuje do 8,5 godziny na jednym ładowaniu baterii.

ATIV Book 9 Lite

ATIV Book 9 Lite

Następnymi prezentowanymi sprzętami były komputery - dwa ultrabooki oraz model desktopowy. Wspomniane ultrabooki to ATIV Book 9 Plus oraz Book 9 Lite, oba wyposażone w dotykowe ekrany o bardzo wysokiej rozdzielczości qHD+ 3200x1800 ppi.

ATIV One 5

ATIV One 5

Zaprezentowanym podczas konferencji dektopem był ATIV One 5, odpowiedz Samsunga na stacjonarnego Maca, co widać zarówno w designie, jak i dołączonych peryferiach. One 5 wyposażony został w bardzo użyteczną funkcję HomeSync, będącą de facto domowym centrum dowodzenia nad innymi sprzętami oraz pojemnym serwerem w chmurze.

Jak przebiegła sama konferencja? Organizacyjnie było bardzo dobrze, a gigantyczna scena i profesjonalnie prowadzona prezentacja robiły wrażenie. Prompter dla prowadzących konferencję był prawie niewidoczny Zgrzytem było zupełnie przeciążone WiFi, do którego niemalże nie dało się podpiąć. Pochwała należy się z pewnością organizatorom za pokaźną ilość sprzętu udostępnioną mediom po zakończeniu prezentacji. Pomimo ogromnego tłumu dziennikarzy czekanie na każdy z opisywanych sprzętów nie zajmowało więcej niż kilku minut. Samsung udowodnił że potrafi zorganizować naprawdę udaną imprezę, a przedstawione przezeń produkty są dowodem na to, że koreański potentat nie boi się eksperymentować.