Samsung SP-P300ME

Najmniejszy projektor, jaki testowaliśmy, który można z powodzeniem schować w kieszeni.

Najmniejszy projektor, jaki testowaliśmy, który można z powodzeniem schować w kieszeni.

Samsung SP-P300ME

Samsung SP-P300ME

Pocket Imager SP-P300ME to pierwszy projektor Samsunga wykonany w technologii LED. Jest on jeszcze mniejszy od modelu Toshiby, którego test publikujemy na poprzednich stronach. Przenośne urządzenie Samsunga ma wymiary 12,7 x 5,8 x 9,4 cm i oferowane jest bez akumulatora, ale litowo-jonową baterię o pojemności 4400 mAh można dokupić oddzielnie (ok. 1200 zł). Montuje się ją od spodu projektora. Koreański producent zastosował oryginalny sposób podłączania urządzenia do źródła wideo - projektor ma nietypowe złącze (jest ono także przeznaczone dla serwisu), w którym należy umieścić specjalny kabel zakończony gniazdami VGA i kompozyt. Po przyłączeniu do VGA przejściówki (nie ma w zestawie) akceptowany jest także sygnał komponentowy. Zamontowany w projektorze przetwornik DLP ma rozdzielczość 800 x 600 pikseli. Wykorzystany w urządzeniu układ optyczny przygotowała firma Carl Zeiss, co znalazło odzwierciedlenie w jakości generowanego obrazu, który był ostrzejszy niż w przypadku modelu Toshiby.

Samsung SP-P300ME
W projektorze Samsunga zastosowano diody LED o mocy 12 W (w modelu Toshiby 10 W), których trwałość oszacowano na 10 000 godz. pracy. Wpłynęło to na uzyskanie większej jasności, jednak nie jest ona na tyle duża, by można było oglądać filmy w niezaciemnionym pomieszczeniu. A nawet przy zapewnieniu zupełnej ciemności akceptowalnej jakości obraz uzyskamy tylko pod warunkiem, że nie będzie on większy niż 40-50 cali. Pocket Imager SP-P300ME ma bardzo ograniczony zakres regulacji barw. Niestety dużą wadą urządzenia jest brak regulacji składowych RGB. Możliwe jest tylko korzystanie z predefiniowanych profili wyświetlania obrazu (dynamic, standard, movie). Oferowany przez projektor kontrast wynosi 1000:1, a jasność lampy - 25 ANSI lumenów. Wyświetlane kolory nie są wysokiej jakości, choć są lepiej zrównoważone i mniej jaskrawe niż w przypadku modelu Toshiby. Lepsza jest także zbieżność barw, tzn. w pełnej gamie szarości żaden z kolorów podstawowych nie wybija się na pierwszy plan.

Dlaczego

Miniaturowy projektor LED generujący obraz przeciętnej jakości. Technologia DLP, ale bez tzw. efektu tęczy.

Potencialni rywale

Toshiba FF1 4200 zł (z akumulatorem)

Miniaturowy projektor pracujący 2,5 godz. bez zasilania sieciowego. Wyświetla obraz przeciętnej jakości. Długa żywotność diod LED.

Mitsubishi PK-10 3300 zł

Niewielki, przenośny projektor z diodami LED wyświetlający obraz o rozdzielczości SVGA i jasności ok. 20 ANSI lumenów.

Informacje

Typ projektor DLP LED (4:3)

Cena (bez akumulatora) 3300 zł

Dystrybutor Samsung Electronichttp://www.samsung.pl

Wymiary 12,7 x 5,8 x 9,4 cm

Waga 0,75 kg (bez akumulatora)

Funkcje korekcja zniekształceń geometrii obrazu, tryb projekcji odwróconej i tylnej, stopklatka, zoom

Złącza VGA, kompozyt

Kontrast 1000:1

Jasność 25 ANSI lumenów

Trwałość lampy 10 000 godz.

Rozdzielczość 800 x 600

Głośność ok. 25 dB