Samsung SWUpdate wyłącza mechanizm Windows Update

Wbrew pozorom plik o nazwie Disable_Windowsupdate.exe to nie żaden wirus, a narzędzie pochodzące bezpośrednio od producenta. Samsung wprowadził na komputery części użytkowników plik, którego zadaniem jest wyłączenie automatycznych aktualizacji systemu Windows.

Aktualizacja 25.06.2015 15:12

Firma Samsung wystosowała oświadczenie w tej sprawie: "Samsung nie blokuje aktualizacji Windows na komputerach przenośnych. Mechanizm zawarty w oprogramowaniu SW Update daje użytkownikowi możliwość decydowania o trybie aktualizacji i zbiorczego zarządzania aktualizacjami systemu, aplikacji, sterowników. Kwestię bezpieczeństwa i transparentności naszych produktów traktujemy bardzo poważnie. W przypadku pytań czy wątpliwości bardzo prosimy o kontakt z naszą infolinią lub oddziałem firmy."

Aktualizacje co prawda nie są całkowicie wyłączone, ale aplikacja SWUpdate zmienia ustawienie automatycznego pobierania i instalowania aktualizacji na automatyczne pobieranie. Decyzję o instalacji musi podjąć użytkownik, a nawet jeśli właściciel komputera ręcznie zmieni te ustawienia, to po restarcie plik Disable_Windowsupdate.exe zmienia je ponownie. Microsoft nie jest zadowolony z tej zmiany. Samsung broni się tym, że podjął taką decyzję po to, by mechanizm Windows Update nie zainstalował samodzielnie nieodpowiednich sterowników w komputerze użytkownika.

--

Posiadacze komputerów marki Samsung dostają od producenta narzędzie, którego zadaniem jest pobieranie nowych wersji sterowników do podzespołów wykorzystanych do budowy danej maszyny. Narzędzie o nazwie SWUpdate dba o to, żeby użytkownik korzystał zawsze z najnowszej wersji driverów.

SWUpdate wykorzystywane jest też przez Samsunga do instalowania tzw. bloatware, czyli oprogramowania pochodzącego od partnerów producenta. Okazuje się, że mechanizm aktualizacji komputera od Samsunga pełni jeszcze jedną funkcję - producent zdecydował wyłączyć użytkownikom z SWUpdate mechanizm automatycznych aktualizacji systemu Windows.

Użytkownicy komputerów Samsunga z systemem Windows powinni sprawdzić ustawienia Windows Update

Użytkownicy komputerów Samsunga z systemem Windows powinni sprawdzić ustawienia Windows Update

Za wyłączanie automatycznych aktualizacji systemu Windows odpowiada plik Disable_Windowsupdate.exe pobierany przez SWUpdate. Okazuje się, że był on potrzebny, ponieważ system Windows często sam instaluje sterowniki do sprzętu w ramach automatycznych aktualizacji, które zastępują sterowniki od producenta dla konkretnego modelu komputera.

Taka sytuacja może zaowocować nieprawidłowym działaniem np. portu USB 3.0 w komputerze, a Samsung chciał rozwiązać ten problem wyłączając całkowicie wszystkie aktualizacje. Problem w tym, że tym samym użytkownik przestawał dostawać aktualizacje poprawiające bezpieczeństwo systemu Windows.

Mechanizm automatycznych aktualizacji można włączyć ręcznie, ale Disable_Windowsupdate.exe wyłączy je przy każdorazowym restarcie komputera.

źródło: neowin.net

Aktualizacja: 25 czerwca 2015 15:22

Dodano oficjalne oświadczenie producenta w tej sprawie i dodatkowe informacje na temat działania pliku Disable_Windowsupdate.exe.