Samsung Smart TV z rozpoznawaniem głosu: o tym powinieneś wiedzieć

Funkcja sterowania głosem w telewizorach Samsunga wywołała ogromne poruszenie wśród użytkowników.

W serwisie Reddit rozgrzała potężna dyskusja na temat telewizorów Smart TV Samsunga. Kontrowersje wywołał jeden z użytkowników, który zwrócił uwagę na fakt, że modele wyposażone w funkcję rozpoznawania mowy mogą rejestrować to co mówimy i przekazywać na zewnętrzne serwery oraz innym firmom.

Niestety informacja o tym nie jest dostępna w instrukcji. Znajdziemy ją w dokumencie "Polityka prywatności firmy Samsung — załącznik dotyczący usługi SmartTV":

Samsung Smart TV z rozpoznawaniem głosu: o tym powinieneś wiedzieć

Samsung Smart TV - funkcja rozpoznawania głosu

Jak widzicie, Samsung wyjaśnia z czym wiąże się korzystanie z wspomnianej funkcji oraz wspomina o możliwości jej wyłączenia, czyli ograniczenia sterowania głosem jedynie do podstawowych komend, które telewizor rozpozna bez potrzeby korzystania z zewnętrznych usług. Część z Internautów ma jednak wątpliwości, czy tak się faktycznie dzieje podając przykład "automatycznych aktualizacji”, po wyłączeniu których telewizor i tak za dwie godziny podejmuje próbę połączenia z Internetem.

Zobacz również:

  • Oppo chce dołączyć do gigantów! Zrobi to co Google, Apple i Samsung?
  • Gry z Xbox Game Pass uruchomisz na każdym telewizorze i to bez konsoli
  • Okazja! Ostatnie sztuki telewizorów w RTV Euro AGD

Na cały ten szum zareagował sam Samsung wydając oświadczenie, w którym przypomina, że stosuje szyfrowanie danych, i że wspomnianą funkcję można wyłączyć. Co ciekawe, podpowiada również, że możemy odłączyć telewizor...od sieci WiFi. Po cóż jednak nam wówczas Smart TV?

Dodatkowo koreańska firma pisze:

"...dane przesyłane są do firmy trzeciej wyłącznie w przypadku wyszukiwania za pomocą głosu. Dane przesyłane są wtedy na serwer, który wyszukuje żądanych treści i przesyła je do telewizora"

Amerykańska organizacja Electronic Frontier Foundation zauważa jednak, że użytkownik Smart TV Samsunga powinien mieć możliwość dowiedzenia się jaka firma kryje się pod "zewnętrznym podmiotem", który ma wgląd do wypowiadanych przez niego słów.