Samsung SmartThings, czyli monitoring wideo w ramach smart home

Podczas targów IFA 2015 w Berlinie koreański Samsung zaprezentował nowe urządzenia działające w oparciu o platformę typu smart home o nazwie SmartThings. Firma skupia się na monitoringu wideo.

Firma SmartThings została wykupiona przez Samsunga rok temu. Teraz pojawiły się pierwsze nowe produkty od tego przejęcia. Sercem platformy jest urządzenie nazywane smart hub. Przypomina ono router Wi-Fi, ale obsługuje najróżniejsze standardy transmisji danych.

Hub może łączyć się z wieloma różnymi sensorami umieszczonymi w mieszkaniu i wyposażony został w podzespoły umożliwiające przetwarzanie danych wideo z monitoringu. Hub platformy SmartThings może łączyć się z kamerami produkcji Samsunga lub D-Linka.

Użytkownicy mogą wyświetlać transmisję live za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. Samsung zaznacza przy tym, że wideo nie jest wysyłane na serwery producenta, a nagrywanie uruchamiane jest dopiero wtedy, kiedy wykryta zostanie nietypowa aktywność.

SmartThings zostało przejęte rok temu przez Samsunga, a teraz prezentowane są nowe urządzenia

SmartThings zostało przejęte rok temu przez Samsunga, a teraz prezentowane są nowe urządzenia

Do tej pory urządzenia działające w oparciu o platformę SmartThings dostępne były w Stanach Zjednoczonych. Samsung zacznie jednak oferować to rozwiązanie smart home w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii. Zaletą SmartThings podczas konkurencji z rozwiązaniami pokroju Nest od Google'a ma być otwartość. Już teraz SmartThings współpracuje z ok. 200 urządzeniami.

Hub od SmartThings wymaga stałego połączenia do prądu, ale może działać 10 godzin na zasilaniu z akumulatora podczas przerw w dostawie prądu. Cena nowego huba SmartThings to 99 dol., czyli tyle jest taka sama jak w przypadku poprzedniej wersji. Dodatki w postaci różnych czujników, detektorów ruchu itp. kosztują od 30 dol. do 50 dol.

źródło: smartthings.com