Samsung SpinPoint F1 HD252HJ

Najtańszy twardziel w naszym rankingu nie podbije serc miłośników szybkiej jazdy.

Najtańszy twardziel w naszym rankingu nie podbije serc miłośników szybkiej jazdy.

Informacje: http://www.samsung.pl

Cena: 125zł

Najmniejsza pojemność nowoczesnego dysku 3,5-calowego wynosi obecnie 250 GB i właśnie tyle miejsca dostępne jest w SpinPoincie F1 HD252HJ. To niezbędne minimum, by przetrwać w świecie cyfrowych mediów pochłaniających dziesiątki razy więcej przestrzeni niż system operacyjny i aplikacje. Lecz dla użytkowników, którzy w komputerze nie będą gromadzić setek albumów muzyki czy filmów (zwłaszcza HD) taka pojemność jest całkowicie wystarczająca – i bardzo tania.

Samsung HD252HJ okazał się najtańszym twardzielem w naszym rankingu. Wynika to z prozaicznego powodu: jest jak dotąd jedynym przedstawicielem modeli 250 GB testowanych z użyciem nowej procedury opartej na Viście (patrz „Twardziele do Visty”, PCWK 4/08). Tworząc kwietniowe zestawienie, wybiegliśmy w przyszłość i za podstawową pojemność obraliśmy 320 GB. H252HJ to po prostu pierwszy wyjątek, który siłą rzeczy ustanawia dolny pułap cenowy.

Testy wydajności małego Samsunga wypadły podobnie, jak modelu 500 GB: napęd okazał się nieco wolniejszy od pojemniejszych braci, przy czym największe rozbieżności dotyczą szybkości kopiowania danych między partycjami. W tej konkurencji HD252HJ wypadł najsłabiej z całej rodziny SpinPoint F1.

Biorąc pod uwagę minimalną różnicę w cenie w stosunku do modelu 320 GB, lepiej zainwestować w ten nieco większy i wyraźnie szybszy dysk.

Zalety

  • najniższa cena w rankingu
  • dobra wydajność

Wady

  • najwolniejszy z Samsungów SpinPoint F1
  • 3 lata gwarancji