Samsung SpinPoint F1 HD502IJ

Półterabajtowy Samsung to typowa klasa średnia wśród twardzieli – nie tylko pod względem pojemności, lecz również osiągów.

Półterabajtowy Samsung to typowa klasa średnia wśród twardzieli – nie tylko pod względem pojemności, lecz również osiągów.

Informacje: http://www.samsung.pl

Cena: 199 zł

Kolejny dysk Samsunga z serii SpinPoint F1 w naszych testach nie zachwyca już tak, jak jego krewniacy o pojemnościach 320, 750 i 1000 GB. Owszem, do ostatnich nie należy, zdobywając całkiem wysokie noty w benchmarkach, ale mimo wszystko wyraźnie ustępuje pozostałym trzem SpinPointom.

Pojemność oferowana przez HD502IJ zadowoli zdecydowaną większość użytkowników pecetów, a rozsądny koszt 1 GB – nieco niższy niż w modelu 320 GB, lecz też nieznacznie wyższy niż w wersji 750 GB – będzie kusił potencjalnych nabywców.

Trochę mniej optymistyczne wieści związane z półterabajtowym Samsungiem dotyczą wyników testów. HD502IJ radził sobie bardzo dobrze z powierzonymi mu zadaniami, uzyskując nawet rekordowy rezultat PCMark Vantage wśród modeli 7200 obr./min, dopóki nie musiał stawić czoła żmudnej czynności kopiowania folderów między partycjami. W tej konkurencji wyraźnie odstawał od innych Samsungów, jak również od Seagate’a Barracudy 7200.11 o tej samej pojemności. Owa wpadka zadecydowała o minimalnie niższej ogólnej nocie wydajności od Barracudy – mimo że SpinPoint w pozostałych benchmarkach jest zauważalnie szybszy.

Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji lepiej wybrać model 320 lub 750 GB, ale wnioski wcale nie są jednoznaczne. Patrząc na wyniki składowych testu PCMark Vantage czy h2benchw, widać, że HD502IJ ma spory potencjał i w pewnych zastosowaniach będzie nieznacznie szybszy od innych SpinPointów F1. Jednak z punktu widzenia formuł wyliczających ogólną ocenę wydajności sprawa jest prosta: pozostałe Samsungi są wydajniejsze.

Zalety

  • doskonały wynik PCMark Vantage
  • rozsądny koszt 1 GB

Wady

  • w kopiowaniu danych wolniejszy od innych Samsungów
  • 3 lata gwarancji