Samsung Spinpoint M8 - cienki terabajtowy dysk dla notebooków

Samsung rozpoczął produkcję nowego dysku twardego noszącego oznaczenie Spinpoint M8. Przeznaczony on jest na rynek notebooków, oferuje 1 TB pojemności i cechuje się niewielką grubością.

Najnowsza propozycja Samsunga dla użytkowników notebooków - dysk Spinpoint M8 - to 2,5-calowe urządzenie, które posiada jedynie dwa talerze. Każdy z nich może się jednakże pochwalić 500-gigabajtową pojemnością (zapewnia to technologia Advanced Format Technology), dzięki czemu w sumie użytkownik może liczyć na możliwość zmagazynowania aż 1 TB danych.

Dzięki zastosowaniu dwóch talerzy, nowy "twardziel" cechuje się również niewielką grubością wynoszącą 9,5 milimetra, co czyni z niego pierwszym tego typu urządzeniem na rynku (np. konkurencyjny model WD Scorpio Blue cechuje się grubością 12,5 milimetra). Samsung podkreśla też, że mniejsza liczba talerzy to również o 7% szybsze działanie dysku oraz o 8% mniejsze zużycie energii.

Terabajtowa nowość komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu SATA II (3 Gb/s) oraz korzysta z 8 MB pamięci podręcznej, technologii EcoSeek (dba o oszczędność energii) i NoiseGuard (dba o cichą pracę).

Spinpoint M8 został wyceniony na 129 USD.