Samsung: UMPC z procesorem VIA Nano

Na targach CES Samsung zaprezentował nową serię swoich ultraprzenośnych komputerów (UMPC). Q1EX, w odróżnieniu od pozostałych modeli z serii Q1, wyposażony został w procesor VIA Nano. Czyżby oznaczało to, że producenci urządzeń przenośnych będą coraz częściej spoglądać w stronę rozwiązań stanowiących konkurencję dla mobilnych procesorów Intela?

Q1EX oferuje ekran dotykowy o przekątnej 7 cali, kamerę internetową o rozdzielczości 1,3 Mpx, łączność HSPA oraz WiMAX. Komputer będzie pracował poad kontrolą systemu Windows Vista, a całości ma dopełniać wbudowany odbiornik GPS. Samsung twierdzi, że bateria w jego nowym produkcie zapewni nawet cztery i pół godziny nieprzerwanej pracy.

Nie wiadomo dlaczego Samsung zdecydował się na zmianę producenta procesorów instalowanych w ultraprzenośnych urządzeniach. Jedną z możliwości może być fakt, że procesory oferowane przez VIA charakteryzują się równie niskim zapotrzebowaniem na energię jak produkt głównego konkurenta, czyli Intela. Charakteryzują się równiez podobnymi możliwościami w zakresie wydajności.

Na chwilę obecną nie jest jeszcze znana cena Q1EX, ani też termin wprowadzenia tego produktu na rynek.

Zobacz też: Ranking PC World.pl - notebooki oraz Ranking PC World.pl - netbooki.