Samsung: Vista przyspieszy na SSD

Koreański koncern Samsung nie zamierza ograniczać sie do produkowania i promowania nośników typu SSD (solid state drive) - firma chce także skłonić producentów oprogramowania do optymalizowania ich aplikacji pod kątem współpracy z flashowymi napędami. Przedstawiciele Samsunga poinformowali właśnie o rozpoczęciu rozmów w tej sprawie z Microsoftem.

"Celem współpracy jest wspólne wypracowanie sposobów zwiększenia wydajności urządzeń SSD w systemie Windows. Niezbędne jest m.in. ustalenie, jaki jest optymalny rozmiar pakietów danych oraz zdefiniowanie zasad odczytu i zapisu danych" - mówi Michael Wang, marketing manager ds. flash koncernu Sun Microsystems (ściśle współpracującego z Samsungiem w zakresie pamięci SSD). "Przez wiele lat korzystaliśmy z tradycyjnych dysków HDD - nic więc dziwnego, że Windows został optymalizowany z myślą o nich" - dodaje Wang.

Przedstawiciele Samsunga tłumaczą, że obecnie Windows traktuje napędy SSD tak samo, jak tradycyjne talerzowe dyski - ich zdaniem niezbędna jest tu pewna reforma. Nośniki flash pracują na innych zasadach i dlatego powinny być nieco inaczej obsługiwane przez system. Więcej informacji na temat współpracy Samsunga z Microsoftem na razie nie podano - przedstawiciele koreańskiej firmy zapowiadają jednak, że w miarę postępu negocjacji, ujawniane będą kolejne ustalenia.

"Nie wiadomo na razie zbyt wiele - ale przypuszczam, że firmy chcą sprawić, by Windows rozpoznawał dwa różne rozmiary sektorów dysków. W przypadku SSD wielkość sektora to 4KB - w HDD mamy sektory o rozmiarach 512 bajtów. Ta różnica sprawia, że Windows nie jest w stanie odpowiednio efektywnie odczytywać danych z SSD - gdyby udało się to zmienić, różnica w wydajności na pewno byłaby zauważalna" - mówi Gregory Wong, specjalista ds. pamięci flash z firmy Forward Insights.

Prototypowy dysk SSD 256 GB Samsunga

Prototypowy dysk SSD 256 GB Samsunga

Warto przypomnieć, że Samsung zamierza w trzecim kwartale bieżącego roku wprowadzić na rynek dyski SSD o pojemności 128 GB, zaś pod koniec roku - urządzenia zdolne zmagazynować do 256 GB. Przedstawiciele firmy twierdzą, że są w stanie podwajać kolejność takich urządzeń co rok - a to oznacza, że za kilkanaście miesięcy w sklepach powinny pojawić się napędy o pojemności przekraczającej 0,5 TB. Koreański koncern pracuje także nad ograniczeniem zużycia energii oraz wydłużeniem żywotności takich urządzeń - firmie udało się m.in. (wspólnie z Sun Microsystems) pięciokrotnie zwiększyć liczbę cykli zapisu/odczytu pamięci NAND SLC (pisaliśmy o tym w tekście "Samsung i Sun: 5x bardziej trwałe pamięci flash").