Samsung Z - pierwszy smartfon Samsunga z systemem Tizen

12 maja Samsung poinformował, że pomysł stworzenia smartfonów z systemem Tizen jest jak najbardziej aktualny, a Rosja i Indie otrzymają go jako pierwsze. Dziś zaprezentowano model, który trafi do naszych wschodnich sąsiadów.

Samsung Z będzie dostępny w Rosji na jesieni bieżącego roku. To kolejne urządzenie Samsunga - po smartwatchu Gear - które działa pod kontrolą Tizen OS (będzie to dokładnie wersja 2.2.1 systemu). Smartfon ma zaliczać się do klasy "premium", a jego specyfikacja prezentuje się następująco: wyświetlacz AMOLED o przekątnej 4,8-cali, z możliwością wyświetlania obrazu 1280x720 pikseli. Napędza go czterordzeniowy procesor 2.3 GHz, dysponujący 2 GB pamięci RAM. Do magazynowania danych przeznaczone 16 GB przestrzeni, a jeśli by tego komuś było mało, w obudowie umieszczono wejście na karty SD.

Samsung Z - pierwszy smartfon Samsunga z systemem Tizen

Znajdziemy tam także moduł odpowiedzialny za obsługę połączenia LTE i Wi-fi, kamerki 8MP i 2,1 MP, skaner odcisków palców oraz pulsometr. Nie podano czasu działania baterii (2,600 mAh) Samsunga Z, wiadomo jednak, że urządzenie da się uruchomić w trybie oszczędzania energii. Jego waga wynosi 136 gramów. Jak podaje sam Samsung, smartfon z Tizen ma być "szybkim telefonem z ulepszonym wykorzystaniem pamięci", idealnym do wykonywania wielu czynności równocześnie. Na żywo telefon zostanie zaprezentowany 3 czerwca w San Francisco, gdzie odbywać się będzie Tizen Developer Conference. Jako że póki co mało jest aplikacji na Tizen OS, Samsung planuje ogłosić tam różne konkursy i podobne atrakcje dla deweloperów.