Samsung Z z systemem Tizen: premiera przesunięta przez brak aplikacji

Premiera pierwszego smartfona z systemem Tizen została ponownie przesunięta. Powód: zbyt słaby ekosystem Tizen.

Po wielu miesiącach spekulacji i przesuwanych premier Samsung zapowiedział w końcu oficjalnie 12 maja premierę pierwszego smartfona pracującego pod kontrolą systemu Tizen, z którego korzysta już smartwatch Gear. Urządzenie nosi oznaczenie Samsung Z i oferuje do dyspozycji użytkownika: 4,8-calowy ekran AMLED (1280 x 720 pikseli), czterordzeniowy układ 2.3 GHz, 2 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci flash (plus microSD), moduł LTE, aparaty 8 MP i 2,1 MP, skaner odcisków palców, pulsometr oraz baterię o pojemności 2600 mAh.

Samsung Z miał najpierw trafić na rynek rosyjski. Jego premierze miała towarzyszyć zaplanowana na początek tego miesiąca w Moskwie konferencja dla deweloperów, która jednak się nie odbyła, co mogło oznaczać, że premiera pierwszego smartfona z systemem Tizen znowu zostanie przesunięta w czasie.

Niestety koreański producent milczał jak zaklęty w tej sprawie. Do dzisiaj, kiedy to oświadczył, że data premiery rynkowej urządzenia została przesunięta ze względu na potrzebę "dalszego wzmocnienia ekosystemu Tizen". Wydaje się, że można założyć, iż chodzi tutaj o zbyt małą ilość aplikacji.