Samsung buduje nową fabrykę. Koniec kryzysu na rynku półprzewodników?

Samsung zainwestuje blisko 17 miliardów dolarów w nową placówkę.

Fabryka Samsunga w Austin. Fot. Samsung

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o wizycie prezydenta Samsunga Lee Jae-yonga w Stanach Zjednoczonych. Jej celem było wybranie odpowiedniej lokalizacji dla najnowszej, gigantycznej inwestycji koreańskiej firmy. Po blisko tygodniu decyzja w końcu została podjęta, a dziś Samsung oficjalnie ją ogłosił.

Koreański producent wkrótce rozpocznie budowę wartej ponad 17 miliardów dolarów nowej placówki. Znajdzie się ona w stanie Teksas, nieopodal istniejącej już fabryki Samsunga w Austin. Podobnie jak działająca dotychczas fabryka, także i nowa placówka będzie zajmowała się produkcją półprzewodników. Budowa fabryki ma zacząć się w przyszłym roku, a trwać będzie przez kolejne dwa lata, czyli do 2024 roku. W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie przewidzieć konkretnego terminu zakończenia prac budowlanych.

Zobacz również:

  • Samsung Galaxy Watch 6 - data premiery, cena, dane techniczne [25.05.2023]
  • Chiny nieelegancko walczą o niezależność technologiczną

Do opinii publicznej nie podano także informacji dotyczącej procesu technologicznego, w którym wytwarzane będą nowe chipy. Wiemy jednak, że mają to być jednostki obsługujące łączność 5G, oferować wysoką wydajność oraz wspierać zaawansowaną sztuczną inteligencję. Możemy więc zakładać, że będzie 5 nm, lub nowszy, proces technologiczny.

Miasto Taylor zostało wybrane z kilku powodów. Wśród nich wymieniane były odpowiednia infrastruktura, wsparcie lokalnej społeczności i samorządów. Wedle pierwszych danych szacunkowych, w wyniku tej inwestycji powstanie blisko 2000 nowych stanowisk pracy w branży technologicznej.

Samsung celebruje także 25-lecie rozpoczęcia produkcji półprzewodników na terenie Stanów Zjednoczonych. Kinam Kim - wiceprezydent i CEO Samsunga - twierdzi, że tak duża inwestycja oznacza dla Samsunga zwiększone możliwości produkcyjne, co w dalszej perspektywie ma przełożyć się na lepszą obsługę klientów oraz ustabilizowanie sytuacji na światowym rynku półprzewodników.

Zobacz także: Aż cztery warianty Galaxy Tab S8? Oto plan Samsunga!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: